Κάπου εδώ έφτασε το τέλος της φετινής αγωνιστικής περιόδου. Το 2016-17 «έπλεξε» ποικιλόχρωμα μαντίλια αποχαιρετισμού σε μια ένδειξη χαράς αλλά και καλής αντάμωσης γι’ αυτή που έρχεται, τη σεζόν 2017-18.
Από το γήπεδο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης», όπου ο Άρης υποχρέωσε σε ήττα την ΑΕΕΚ ΙΝΚΑ (2-1) στερώντας της τον παγκρήτιο τίτλο, σήμανε το σάλπισμα της λήξης της ποδοσφαιρικής χρονιάς. Μιας χρονιάς που κύλησε μέσα από πάρα πολλά επεισόδια, αλλά που έφτασε να έχει ένα συναρπαστικό φινάλε τόσο στο πρωτάθλημα της Α’ ΕΠΣ Ρεθύμνου όσο και στα μπαράζ.
Φτάσαμε στις «καλές ζέστες» για να μπορέσουμε να αναδείξουμε πρωταθλητή Κρήτης, (τον ΠΟΑ) και να μάθουμε τη δεύτερη ομάδα που θα λάβει το εισιτήριο για τη Γ’ Εθνική (ΙΝΚΑ).
Από την πλευρά του, ο Άρης, κατέβαλλε κάθε προσπάθεια αλλά στο τέλος δεν τα κατάφερε. Ήταν ένα πολύ όμορφο όνειρο όπως κατέθεσε στις απόψεις του ο προπονητής του ΙΝΚΑ, Γιάννης Κατσούλης, μόνο που στην περίπτωση των Ρεθεμνιωτών, κάπου στα «άγρια χαράματα», στα μέσα των μπαράζ, ξύπνησαν ιδρωμένοι μετά από έναν «κακό ύπνο»… Έκτοτε, ο εφιάλτης της περασμένης εβδομάδας με το όνομα ΠΟΑ, κράτησε τον Άρη ξάγρυπνο. Το επόμενο πρωινό, τον άφησε να σηκωθεί, και, έστω και μουδιασμένος από όλο αυτό που έζησε, κατάφερε να ανασκουμπωθεί και να αφοσιωθεί στο ακροτελεύτιο ματς με το ΙΝΚΑ.
Εκεί, κύλησαν όλα καλά. Το γλυκό όνειρο που μετουσιώθηκε σε εφιάλτη στην καρδιά των μπαράζ, απομακρύνθηκε σαν μια θολή εικόνα που ξεθώριαζε με το πέρασμα των ημερών.
Τα καλά μένουν πάντοτε…
Κι επειδή στο ποδόσφαιρο, όσα δεινά και να συμβούν, παίκτες και προπονητές κρατούν μονάχα τα θετικά στοιχεία, όλοι θα έχουν να λένε για μια ξέφρενη πορεία στο ρεθεμνιώτικο πρωτάθλημα, για μία αξιοπρεπή πορεία στα μπαράζ αλλά και για την κούπα του τίτλου που, επιτέλους σήκωσαν.
Εκεί ήταν άλλωστε οι παράγοντες της ΕΠΣΡ. Εκεί ήταν και οι φίλοι τους, για να λάβουν οι παίκτες την αναγνώριση και το χειροκρότημα από συμπαίκτες και αντιπάλους, το χειροκρότημα που άξιζαν.
Μετά το τέλος του αγώνα, η εικόνα ήταν όμορφη. Οι του ΙΝΚΑ χειροκροτούσαν τον Άρη και οι του Άρη τους παίκτες των Χανιωτών.
Ο πρόεδρος της ΕΠΣ Ρεθύμνου, Γιώργος Δασκαλομαρκάκης, απένειμε το κύπελλο στον αρχηγό της ομάδας, Νίκο Καψαλάκη που έγινε δεκτός με επευφημίες.
Στην απονομή βρίσκονταν και ο γενικός γραμματέας της ΕΠΣΡ Τίτος Χνάρης, ο ταμίας της Δημήτρης Κουργιαντάκης και το μέλος της, Νικόλαος Μουζουράκης. Κοντά σ’ αυτούς και εκπρόσωποι από τις τοπικές αρχές με τον αντιδήμαρχο Ρεθύμνου Βασίλη Θεοδωράκη να παρευρίσκεται εντός του γηπέδου μαζί με τον εντεταλμένο σύμβουλο επί των Αθλητικών Θεμάτων του Δήμου Ρεθύμνου Δημήτρη Λαχνιδάκη.
Γ. Δασκαλομαρκάκης: «Συγχαρητήρια σε όλους σας»
Λίγο πριν την στέψη πάντως, ο πρόεδρος της ΕΠΣ Ρεθύμνου, Γιώργος Δασκαλομαρκάκης, απευθυνόμενος στους πρωταθλητές Ρεθύμνου, τόνισε τα εξής: «Συγχαρητήρια για την προσπάθεια που κάνατε. Εκπροσωπήσατε επάξια το ρεθεμνιώτικο ποδόσφαιρο και θεωρώ ότι, εν τέλει, η άνοδος κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Ήταν μια δύσκολη χρονιά, μια πολύ γεμάτη χρονιά με πολλούς αγώνες. Κατορθώσατε και πήρατε το πρωτάθλημα.
Συγχαρητήρια και στην ομάδα της ΑΕΕΚ ΙΝΚΑ που ανεβαίνει στην Γ’ Εθνική. Είμαι σίγουρος ότι θα εκπροσωπήσει επάξια το κρητικό ποδόσφαιρο.
Εύχομαι σε όλους καλό καλοκαίρι και με υγεία να ανταμώσουμε και πάλι όλοι από τη νέα αγωνιστική περίοδο».
Γ. Κατσούλης: «Ζήσαμε ένα κουραστικό αλλά συνάμα, σπουδαίο ταξίδι»
Ρέθυμνο και Χανιά εις σάρκαν μίαν αποτελεί κατά μία ποδοσφαιρική έννοια, ο Γιάννης Κατσούλης που έζησε μια γεμάτη, από κάθε άποψη, χρονιά. Ο έμπειρος τεχνικός ανέβηκε ακόμη ένα σκαλοπάτι στην καριέρα του και βοήθησε καταλυτικά (όπως αναφέρει παρακάτω και ο Βασίλης Γωνιωτάκης) για να φτάσει το ΙΝΚΑ στην κατάκτηση του χανιώτικου πρωταθλήματος αλλά και στην Γ’ Εθνική.
«Το ταξίδι στο όνειρο τελείωσε. Θεωρώ ότι ήταν μία πολύ σπουδαία και οργανωμένη προσπάθεια σ’ όλη τη διάρκειά της, χρονιά. Συγχαρητήρια σ’ όλους τους συντελεστές. Ήταν ένα κουραστικό ταξίδι αλλά σημαντικό και το γευτήκαμε με ένα σπουδαίο γεγονός. Ιστορικά είναι το πρώτο πρωτάθλημα και η πρώτη άνοδος γι’ αυτή την ομάδα. Εύχομαι και στις επόμενες χρονιές να έχει αυτή η ομάδα τέτοιες χαρές».
Ένα ματς «ροκ»
Ακολούθως, ο Γιάννης Κατσούλης αναφέρθηκε για τον αγώνα… «Τώρα όσον αφορά το ματς, ήταν λίγο ροκ. Είχε επιθετικές προσπάθειες και από τις δύο ομάδες. Τόσο εμείς όσο και ο Άρης, είχαμε κίνητρο για τη νίκη. Πιστεύω ότι θα μπορούσαμε να κάνουμε κάτι καλύτερο. Ο Άρης παράλληλα, είχε να συνδυάσει το κλείσιμο της χρονιάς με μια νίκη. Μπορεί στα μπαράζ να μην τα κατάφερε, όμως ήταν μια σπουδαία ομάδα. Καλή συνέχεια στον Μιχάλη και φυσικά συγχαρητήρια για την πολύ καλή δουλειά που έκανε».
Στη συνέχεια, ο προπονητής του ΙΝΚΑ αναφέρθηκε στο άμεσο μέλλον που δρομολογεί διάφορες καταστάσεις για την χανιώτικη ομάδα.
«Όλο αυτό το ταξίδι ήταν πολύ κουραστικό. Στο τέλος τα καταφέραμε και είμαστε ευχαριστημένοι γι’ αυτό. Η επόμενη μέρα του ΙΝΚΑ θα είναι δύσκολη αλλά πρώτα, θα πρέπει να ξεκουραστούμε στο μυαλό.
Δεν έχουμε κάνει κουβέντα με την ομάδα. Το επόμενο 10ημερο θεωρώ ότι θα είναι σημαντικό. Είμαι αισιόδοξος, γιατί η ομάδα θα έχει διάρκεια, θα έχει συνέπεια.
Εγώ δεν έχω μιλήσει με τους ανθρώπους. Θα πρέπει να ορίσει η διοίκηση τους στόχους, τις δυνατότητές της και θα δούμε.
Όσον αφορά το ποδόσφαιρο. Έχω πάρει τις αποφάσεις μου. Πρώτα είναι η οικογένεια και μετά το ποδόσφαιρο. Το ποδόσφαιρο θέλω να το διασκεδάζω όσο μπορώ.
Η επόμενη χρονιά έχει αρκετές δυσκολίες. Βλέπετε σε κάθε όμιλο βρίσκονται 16 ομάδες εκ των οποίων οι 7 θα υποβιβαστούν. Άρα, πρέπει να κάνεις πρωταθλητισμό. Όλα θα πρέπει να τεθούν επί τάπητος. Υπάρχει ικανότητα, σκέψη και κυρίως βούληση τόσο από τον πρόεδρο όσο και απ’ όλους όσοι στηρίζουν αυτό το εγχείρημα».
Μ. Δεληγιαννάκης: «Συγχαρητήρια στα παλικάρια μας»
Ακολούθως, το λόγο πήρε ο Μιχάλης Δεληγιαννάκης που είδε την ομάδα του να κλείνει όμορφα τη χρονιά. Ο προπονητής των πρωταθλητών απέδωσε τα εύσημα πρώτα και πάνω απ’ όλους, στους παίκτες που άντεξαν σε μια χρονιά διαρκείας και σε μια σεζόν που παρουσίασε πολύ έντονα συναισθήματα…
«Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στα παλικάρια μας. Υπερέβαλαν εαυτούς. Πήραν πολύ μεγάλα αποτελέσματα που μας έφεραν σ’ αυτή τη διαδικασία των μπαράζ. Αυτή ήταν η τελευταία μέρα και θέλαμε να πάρουμε ένα καλό αποτέλεσμα. Το ματς ήταν δίχως βαθμολογικό ενδιαφέρον γι’ αυτό και αποτέλεσε ευκαιρία να γίνει ένα ωραίο παιγνίδι και να το ευχαριστηθεί ο κόσμος.
Ευτυχήσαμε να σκοράρουμε πρώτοι, πατήσαμε καλά στο γήπεδο, βγάλαμε πολλές φάσεις δεν είχαμε το άγχος άλλων αγώνων. Αυτό άλλωστε, νομίζω ότι φάνηκε στο γήπεδο».
Όταν μιλούν οι πρωταγωνιστές
Από τους Χανιώτες μίλησαν δύο σημαντικοί ποδοσφαιριστές, όπως ο σέντερ φορ, Βεστάκης και ο Ρεθεμνιώτης Βασίλης Γωνιωτάκης που αποχώρησε από τα γήπεδα στα 38 του.
Γωνιωτάκης: «Θέλω να ευχαριστήσω τους συμπαίκτες μου, τους αντιπάλους μας, μου φέρθηκαν πολύ καλά, εσάς τους δημοσιογράφους, τον κόσμο και τον κ. Γιάννη (σ.σ. Κατσούλης). Χρειαζόταν ο κ. Γιάννης να έρθει σ’ αυτή τη δύσκολη στιγμή και να φτιάξει την ομάδα. Η ομάδα έχει πολλές δυνατότητες. Πέρα από το πολύ καλό έμψυχο υλικό, διαθέτει σοβαρούς ανθρώπους που έχουν βάλει πάρα πολλά λεφτά και θα έπρεπε να τους «βγει». Τους βγήκε και αξίζουν πολλά συγχαρητήρια και σ’ αυτούς».
Βεστάκης: «Ήταν ένα ματς όπου και οι δύο αντίπαλοι έχασαν ευκαιρίες. Σημασία έχει ότι καταφέραμε και βγήκαμε κατηγορία».
Μουλίτσας: «Το χαρήκαμε και ‘μεις και ο κόσμος»
Από την πλευρά του Άρη, ο παίκτης που πήρε το λόγο ήταν ο Τάκης Μουλίτσας. Στα 40 του, απέκτησε ένα ακόμη μετάλλιο πρωταθλητή ζώντας παράλληλα, έντονα και τα μπαράζ…
«Πιστεύω ότι καμία ομάδα δεν είχε άγχος. Παίξαμε ένα ανοικτό παιγνίδι και οι δύο. Το αποτέλεσμα θα μπορούσε να είναι υπέρ του ενός ή του άλλου. Αν και υπήρχε κούραση, είχαμε και οι δύο αντίπαλοι ρυθμό και νομίζω ότι το χάρηκε ο κόσμος που βρέθηκε στο γήπεδο».