Πραγματοποιήθηκε την περασμένη Κυριακή στο Ηράκλειο η εκδήλωση, που διοργάνωσε το Ποτάμι, στο πλαίσιο της ευρύτερης καμπάνιας ενημέρωσης για τις καταστροφικές συνέπειες της υπερφορολόγησης. Οι ομιλητές της ημερίδας Γιώργος Γραμματικάκης, ευρωβουλευτής του Ποταμιού, Σπύρος Δανέλλης, βουλευτής Ηρακλείου, Παναγιώτης Βλάχος μέλος του Πολιτικού Συμβουλίου του Κινήματος καθώς και οι ειδικοί προσκεκλημένοι εισηγητές της εκδήλωσης Σταύρος Καρτέρης, πρόεδρος του Οικονομικού Επιμελητηρίου Ανατολικής Κρήτης και ο πρόεδρος του Εμπορικού Συλλόγου Ηρακλείου Μανώλης Κουμαντάκης, παρουσίασαν με αριθμούς τις καταστροφικές συνέπειες της ακολουθούμενης οικονομικής πολιτικής, ενώ παρουσιάστηκαν οι επεξεργασμένες προτάσεις του Ποταμιού για μια αναπτυξιακή πορεία της Οικονομίας.
«Η υπερφορολόγηση δεν είναι μονόδρομος», τόνισαν τα στελέχη του κόμματος, αναφέροντας τα ποσά που θα εξοικονομούνταν, εάν εφαρμόζονταν λύσεις και διαρθρωτικές αλλαγές, όπως: φορολογική σταθερότητα, μείωση της γραφειοκρατίας κατά 25% σε βάθος πενταετίας, καθολική εφαρμογή ηλεκτρονικών διαδικασιών, ενοποιήσεις τμημάτων και υπηρεσιών, υποχρεωτικό πλαστικό χρήμα, απαλλαγή από το ΦΠΑ επιχειρήσεων με τζίρο ως τριάντα χιλιάδες ευρώ με αντιστάθμισμα ένα τέλος εξαίρεσης, μείωση των αποσπασμένων υπαλλήλων, επιτάχυνση της δικαιοσύνης, κινητικότητα στον τομέα της δημόσιας διοίκησης, πάταξη παραοικονομίας, κ.ά.
«Αν είχε μειωθεί η κρατική σπατάλη κατά 3%, δηλαδή τα έξοδα από το 49,3 % στο 46,3% του ΑΕΠ, δεν θα χρειαζόταν να ψηφιστεί καμία αύξηση της φορολογίας» σημείωσε ο κ. Παναγιώτης Βλάχος και πρόσθεσε μεταξύ άλλων: «Η αδυναμία ή η άρνηση της ιδεοληπτικής Κυβέρνησης των ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ να προχωρήσει στις σημαντικές διαρθρωτικές αλλαγές, που έχει ανάγκη η χώρα και η οικονομία για να επανεκκινήσει, μας οδηγούν με μαθηματική ακρίβεια σε αδιέξοδο. Η μεσαία τάξη εξαφανίζεται και η φοροδοτική ικανότητα του Έλληνα έχει εξαντληθεί προ πολλού. Αυτό αποδεικνύουν τα φορολογικά έσοδα του 2015, που παρά τις αυξήσεις συντελεστών ΦΠΑ και τις προκαταβολές φόρων, τις έκτακτες εισφορές και την υποτιθέμενη πάταξη της διαφθοράς έμειναν στα ίδια επίπεδα με το 2014».
Μετά το τέλος των ομιλιών ακολούθησε συζήτηση με τους παρευρισκόμενους πολίτες και δόθηκαν απαντήσεις σε ερωτήματα που τέθηκαν.
Τη συζήτηση συντόνισε η Μαρία Δαμανάκη, πρόεδρος της Επιτροπής Νέων στο Ποτάμι.