Σαββατοκύριακο 20 και 21 Σεπτεμβρίου είναι η ώρα για τη σέντρα των 16 ομάδων Α’ τοπικού Ε.Π.Σ.Ρ. 2014-15. Η στιγμή που όλοι οι φίλοι του ερασιτεχνικού ποδοσφαίρου του νομού μας περιμένουν μ’ ανυπομονησία.
Το φετινό 52ο πρωτάθλημα στο οποίο παίρνουν μέρος αρκετοί ποδοσφαιριστές μ’ εμπειρίες από ανώτερες κατηγορίες, σίγουρα δίνει άλλη βαρύτητα και περισσότερη ποιότητα.
Οι σημαντικές προσθήκες στις οποίες προχώρησαν οι ομάδες για την ενίσχυση του έμψυχου δυναμικού τους, αφήνουν υποσχέσεις ότι προβλέπεται να είναι το πιο συγκλονιστικό πρωτάθλημα.
Στο 52ο «Μαραθώνιο» της Α’ κατηγορίας μπαίνουν με υψηλές βλέψεις, στοχεύοντας τον τίτλο πέντε ομάδες.
Πέντε για τίτλο και η έκπληξη
Κατά πρώτον ο έμπειρος και ενισχυμένος Ερμής Ζωνιανών φαίνεται ν’ έχει τον πρώτο λόγο, όπως από πρώτης όψεως δείχνει το έμψυχο δυναμικό του.
Μάλιστα η περσινή του πορεία στη Γ’ Εθνική ήταν εντυπωσιακή, χάνοντας την παραμονή στις λεπτομέρειες και άδικα.
Ο Αστέρας Περάματος με το πλούσιο δυναμικό που διαθέτει και με την προσθήκη ακόμη τριών ικανότατων ποδοσφαιριστών από μεγάλη κατηγορία, παρουσιάζεται ένα από τα φαβορί. Ο Άρης αποτελεί σταθερή αξία, αφού διατήρησε όλο το έμψυχο δυναμικό του και με νέες προσθήκες θα είναι σίγουρα ακόμη καλύτερος, έχοντας και την ίδια τεχνική ηγεσία.
Ο Ρεθυμνιακός διαθέτει πλούσιο έμψυχο δυναμικό και αρκετές λύσεις, αρκεί να βρει το ρυθμό του, αφού πέρσι έχασε στο φινάλε τον τίτλο.
Ο φιλόδοξος και φέτος ΟΦΑ αρκετά ενισχυμένος, διαθέτει όλες τις προϋποθέσεις για να είναι ανάμεσα στους πέντε διεκδικητές.
Ο έκτος φυσικά θα είναι η μεγάλη έκπληξη που δεν αποκλείεται να είναι ανάμεσα σε 5-6 ομάδες, αφού το ποδόσφαιρο όλα είναι πιθανά.
Ξεχωρίζει το ντέρμπι Ζωνιανών-Λιβαδίων
Μεγάλα παιχνίδια περιλαμβάνει η πρεμιέρα με το Μυλοποταμίτικο ντέρμπι Ζωνιανών-Λιβαδίων να ξεχωρίζει, ενώ μεγάλο ενδιαφέρον παρουσιάζουν όλα τα υπόλοιπα παιχνίδια.
Φυσικά η 1η αγωνιστική πάντα κρύβει εκπλήξεις, αφού οι ομάδες δεν είναι έτοιμες.
Αναλυτικά το πρόγραμμα έχει ως εξής:
Η «ταυτότητα» των 16 ομάδων Α’ τοπικού 2014-15
Θέση 2013-14 Ομάδα Πρόεδρος Τεχνική ηγεσία Πρώτοι σκόρερ 2013-14
Γ9 Ερμής Ζωνιανών Γιάννης Κάββαλος Κώστας Σταυρακάκης-Μιχ. Πλουσής Στ. Κοζανίδης 8
1 Άρης Μανόλης Βαρούχας Μιχ. Δεληγιαννάκης-Π. Χατζηδάκης Ε. Ματαραγκάσι 15
2 Ρεθυμνιακός Κώστας Παπαδάκης Νίκος Καραδάκης-Γ. Παρασύρης Ν. Καραδάκης 31
3 Πέραμα Μανόλης Πλαΐτης Μιχάλης Στεφανάκης-Ν. Μαθιουδάκης Γ. Αντιασβίλι 24
4. ΟΦΑ Στέλιος Μπικάκης Λυκ. Τζαγκαράκης-Θ. Αποστολάκης Τ. Λυκούδης 16
5. Δόξα Μιχάλης Τσιμπούκας Μιχάλης Τριχάκης Α. Σπανουδάκης 15
6. Λιβάδια Λάμπης Χνάρης Τάκης Μαρής-Μιχ. Βουράκης Ηλ. Χνάρης 28
7. Ψηλορείτης π. Μανόλης Διαμαντάκης Σήφης Βασιλάκης Μιχ. Διαμαντάκης 11
8. Μελιδόνι Κώστας Κουβάκης Δημήτρης Κοσκινάς Ν. Γκούτζος 17
9. Ποσειδώνας Γιώργος Νικολακάκης Σπ. Σπυριδάκης Σ. Σηφακάκης 17
10. Αστέρας Ρεθ. Κώστας Μακρυμανωλάκης Ηλίας Ασπρομάτης-Αντ. Τσακάλης Π. Χατζηάδης 13
11. Σπήλι Δημήτρης Κανακάκης Γιώργος Πετρογιαννάκης-Χαρ. Παπαδάκης Σ. Μπαξεβάνης 35
12. Αετός Ανωγείων Μίλτος Πλουσής Φίλιπ. Μακατουνάκης-Ν. Κατσίλας Μ. Σπαχής 21
13. Ασή Γωνιά Κώστας Σμπυράκης Λευτέρης Δρακάκης Ν. Ρότσι 13
Β1 Κάλυβος Γιώργος Τζαγκαράκης Γιώργος Λυρώνης-Αντ. Βουρτζούμης Ν. Τζαγκαράκης 14
Β2 ΠΑΟ Αλφάς Δημήτρης Σκαράκης Μανόλης Μακρυδάκης Ι. Γιαννόπουλος 20
Το πρόγραμμα της 1ης αγων. Α’ τοπικού
Ομάδες Διαιτητής, Βοηθοί, Παρατηρητής Διαιτησίας
Αρμένοι-Κάλυβος Γ. Μιάρης, Βαββός Α. – Σταγάκη Ι., Π.Δ. Δ. Χριστοδουλάκης
Ζωνιανά-Λιβάδια Θ. Κετεσίδης, Γ. Βυζιργιανάκης – Ε. Συργούνη, Π.Δ. Ε. Καλαϊτζάκης
Πέραμα-Ποσειδώνας Ν. Δρακακάκης, Ι. Κοκμοτός- Ε. Λιοδάκης, Π.Δ. Κ. Δημητρακάκης
Άρης-Σπήλι Γ. Μοχιανάκης, Ν. Νεραντζάκης-Γ. Ποιμενάκης, Π.Δ. Κ. Δελήμπασης
Ρεθυμνιακός-Ασή Γωνιά Σταυρουλάκης Γ./Ε., Α. Αλεξάκης-Ν. Μαυρεδάκης, Π.Δ. Β. Γαγάνης
Ψηλορείτης-Δόξα Σ. Φραντζεσκάκης, Ψαρρά Ι.-Γ. Τσαμπουράκης, Π.Δ. Β. Γαγάνης
Αλφά-Μελιδόνι Χ. Παπαδόπουλος, Ι. Κοκμοτός-Ιωσ. Παπαδάκης, Π.Δ. Α. Βαμβακίδης
Αετός Ανωγείων-Αστέρας Ρ. Θ. Κετεσίδης, Π. Τομακτσίδης-Μ. Βαρβαντάκης, Π.Δ. Κ. Δελήμπασης