Το πρωτάθλημα της Α1 αρχίζει ξανά το Σάββατο (18/4-17:00) και το Ρέθυμνο Aegean έχει μπροστά του ένα δύσκολο και εξίσου σημαντικό παιχνίδι. Οι «κυανόλευκοι» ταξιδεύουν στη Ρόδο για αντιμετωπίσουν τον Κολοσσό και ο στόχος τους είναι ξεκάθαρος. «Διπλό» στο Βενετόκλειο για να «σφραγίσουν» την 6η θέση και στις εναπομείναντες 3 αγωνιστικές της κανονικής διάρκειας να κοιτάξουν το κάτι παραπάνω.
Ο Θανάσης Σκουρτόπουλος και οι συνεργάτες του δεν επιθυμούσαν σε καμία περίπτωση τη μεγάλη διακοπή του πρωταθλήματος, καθώς η ομάδα τους είχε βρει ρυθμό και είχε πετύχει 4 νίκες στους 6 τελευταίους αγώνες, ενώ οι 2 ήττες προήλθαν από Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό. Ως είθισται σε αυτές τις περιπτώσεις, ακόμα και οι ίδιοι οι προπονητές δεν είναι σε θέση να γνωρίζουν την αντίδραση της ομάδας τους μετά από διακοπή περίπου τριών εβδομάδων. Κάτι ανάλογο, βέβαια, ισχύει και για τον Άρη Λυκογάννη, ενώ ο Κολοσσός δεν κατάφερε να δώσει φιλικά στο μεσοδιάστημα.
Το «κυανόλευκο» τεχνικό τιμ έμεινε ευχαριστημένο από την προετοιμασία της ομάδας και από την εικόνα που έδειξε στα φιλικά της Αθήνας. Προβλήματα τραυματισμών και απουσιών δεν ταλαιπώρησαν τους Ρεθεμνιώτες, ενώ και ο Χόλις έμαθε αρκετά πράγματα γύρω από τη φιλοσοφία, αλλά και τον τρόπο παιχνιδιού της νέας του ομάδας.
Το «πρέπει» στην εξίσωση
Πριν από δύο αγωνιστικές το Ρέθυμνο είχε ξανά μπροστά του ένα δύσκολο εκτός έδρας «εμπόδιο», σ’ ένα παιχνίδι που επίσης έκρινε πολλά πράγματα γύρω από την προνομιούχα 6η θέση. Οι «κυανόλευκοι» αντιμετώπισαν ως τελικό το παιχνίδι στην Πάτρα και όχι μόνο επικράτησαν (56-71), αλλά συνδύασαν τη νίκη με την καλύτερη φετινή τους εμφάνιση.
Το αυριανό ματς στο Βενετόκλειο της Ρόδου έχει αρκετά παρόμοια χαρακτηριστικά και ίσως αυτή τη φορά να είναι ο μεγάλος τελικός για το Ρέθυμνο Aegean. Στην εξίσωση της αναμέτρησης μπαίνει το «πρέπει», αλλά οι παίκτες του Σκουρτόπουλου έχουν μάθει να ζουν με αυτό. Με «διπλό» απέναντι στον Κολοσσό κάνουν το πλέον αποφασιστικό βήμα για την κατάληψη της 6ης θέσης και συνάμα θα βρεθούν στο σημείο να κοιτάξουν κάτι καλύτερο στα παιχνίδια με ΑΕΚ (εντός), Τρίκαλα (εκτός) και Άρη (εντός).
Από τη μία έβγαλαν εκτός διεκδίκησης της 6άδας τον Απόλλωνα και τώρα είναι σε θέση να κάνουν το ίδιο και με τον Κολοσσό. Όλα, όμως, θα ξεκαθαρίσουν μετά την οριστική απόφαση του ΑΣΕΑΔ σχετικά με την τύχη του αγώνα Κολοσσός-Απόλλωνας. Στο παρκέ είχε επικρατήσει ο Κολοσσός με 64-63, ενώ ο Αθλητικός Δικαστής αποδέχθηκε την ένσταση του Απόλλωνα Πάτρας και κατοχύρωσε υπέρ του την αναμέτρηση της 18ης αγωνιστικής με 61-63. Αυτά μόνο στην Ελλάδα συμβαίνουν, καθώς η οριστική απόφαση ακόμα δεν έχει παρθεί και οδεύουμε στην 23η αγωνιστική. Καλό καλοκαίρι…
Όλα αυτά λίγο απασχολούν το Ρέθυμνο Aegean, που στο μυαλό του έχει μονάχα το πώς θα κατακτήσει τη νίκη. Στο ματς του Α’ γύρου έχει επικρατήσει με 70-66 και όποια διαφορά ήττας μπορεί να παίξει και αυτή το ρόλο της σε ενδεχόμενη ισοβαθμία των δύο ομάδων.
Ρόλαντ Σάφτενααρ: «Να κερδίσουμε για να εξασφαλίσουμε την 6η θέση»
Ο σέντερ του Ρέθυμνο Aegean, με δηλώσεις του στην επίσημη ιστοσελίδα της ομάδας, τόνισε πως στόχος είναι η νίκη για να εξασφαλιστεί την 6η θέση. Στη συνέχεια επεσήμανε τους τομείς που θα πρέπει να προσέξει ο ίδιος και οι συμπαίκτες του, για να φτάσουν στο επιθυμητό αποτέλεσμα.
«Προφανώς το παιχνίδι απέναντι στον Κολοσσό Ρόδου είναι εξαιρετικής σημασίας όσον αφορά στην βαθμολογική μας θέση. Πρέπει να κερδίσουμε για να εξασφαλίσουμε την 6η θέση και από εκεί και έπειτα να κοιτάξουμε για κάτι παραπάνω.
Σίγουρα θα είναι ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι και έχει την ίδια βαρύτητα και για τις δύο ομάδες. Για να φτάσουμε όμως στη νίκη θα πρέπει να περιορίσουμε τα λάθη και να προσπαθήσουμε να παίξουμε ως ομάδα. Αν παίξουμε συγκεντρωμένα στην άμυνα θα έχουμε καλές πιθανότητες, για να βγούμε νικητές. Ο Κολοσσός έχει πολύ καλούς σουτέρ έξω από τα 6.75 και θα πρέπει να τους περιορίσουμε.
Μπορεί να έχουμε να παίξουμε επίσημο παιχνίδι περίπου 20 ημέρες, αλλά δεν μας επηρεάζει. Έχουμε συνηθίσει φέτος στις διακοπές. Ούτως ή άλλως παίξαμε δύο φιλικά ματς, ακριβώς γι’ αυτόν τον λόγο. Δεν έχουμε απουσίες ή τραυματισμούς οπότε νομίζω πως θα είμαστε έτοιμοι για αυτό το παιχνίδι».