Με αγωνία κι από κοντά παρατηρούν την πορεία του έργου στο ΔΑΚ Γάλλου οι άνθρωποι της Επισκοπής. Η αναβολή στο πρωτάθλημα της Φούτμπολ Λιγκ βοήθησε στο να κερδίσουν χρόνο, ωστόσο από την εταιρεία που έχει αναλάβει το έργο, δόθηκε ιδιαίτερο βάρος στο να γίνουν τα απαραίτητα έργα στο υπέδαφος, στις κλήσεις που θα πρέπει να έχει ο αγωνιστικός χώρος, στο αποστραγγιστικό και φυσικά στο θέμα της σωστής ύδρευσης, προκειμένου να τοποθετηθεί ο νέος χλοοτάπητας ο οποίος, σύμφωνα με πληροφορίες θα βρίσκεται αύριο στο Αθλητικό Κέντρο του Ρεθύμνου.
Ο τάπητας έχει έρθει σε κουλούρες, οι οποίες θα τοποθετηθούν προσεκτικά για να ακολουθήσει το απαραίτητο πότισμα και το λίπασμα.
Η Επισκοπή, ίσως προλάβει οριακά τον πρώτο αγώνα, εφόσον αυτός δοθεί στις 11 ή 12 Οκτώβρη. Όλα εξαρτώνται από το πότε θα δώσει το «οκ» η Φούτμπολ Λιγκ για να ξεκινήσει το πρωτάθλημα.
Στην Επισκοπή, το αγωνιστικό τμήμα δείχνει ιδιαίτερα συγκεντρωμένο στη δουλειά που κάνει και προπονείται κανονικά στο γήπεδο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης».
Στην προπόνηση μπήκε ακόμη πιο έτοιμος ο Φώτης Δουμάνης, ενώ σε πολύ καλό επίπεδο έχει επιστρέψει και ο Ηλίας Τριχάκης, ένα παιδί που τράβηξε διάφορα με τις ενοχλήσεις στο εγχειρισμένο του γόνατο. Το δύσκολο διάστημα έχει περάσει στο παρελθόν κι ο ίδιος δείχνει να χαίρεται τις προπονήσεις με το υπόλοιπο τμήμα.
Ημέρα τερματοφυλάκων
Μπορεί οι προπονήσεις των τερματοφυλάκων να είναι ξεχωριστές σε καθημερινή βάση, όμως κάποιες απ’ αυτές είναι και θεαματικές.
Χθες, ο Απόστολος Λεκίδης «ταλαιπώρησε» τους τερματοφύλακες, τον Στέφανο Γουναρίδη, τον Αντώνη Κελαϊδή και τον Γιάννη Νικηφόρο στην ατομική προπόνηση. Και οι τρεις επιδόθηκαν σε κάποιες ασκήσεις που ήταν εξαντλητικές, εντούτοις άκρως εντυπωσιακές.
Ο προπονητής τερματοφυλάκων, έδωσε έμφαση στην εκρηκτικότητα με άλματα-εκτινάξεις. Ακολούθησε διπλό χωρισμένο σε τρεις ομάδες αντίστοιχα με τη διάθεση, απ’ όλους να πιάνει ιδιαίτερα υψηλά επίπεδα.
*Ο Δημήτρης Κοιλιάρας αποτελεί παρελθόν από τον Παναιγιάλειο. Μπορεί τα ρόστερ των ομάδων να φτιάχνονται αυτό το διάστημα όμως στην περίπτωση της ομάδας του Άργους, ο εξαιρετικός μέσος, αποχωρεί λόγω προσωπικών προβλημάτων.
* Η ΠΑΕ Άλιμος ανακοίνωσε επίσημα την ανάληψη της τεχνικής ηγεσίας από τον Σωκράτη Οφρυδόπουλο και την προσθήκη των Ιβάν Νεντέλκοβιτς, Κώστα Διάλα στο τεχνικό επιτελείο.