Όταν η ιατρική συναντηθεί με την αστρονομία, τη φυσική, τα μαθηματικά, όταν εκείνοι που υπηρετούν τις επιστήμες αυτές βρίσκονται σε μια διαρκή αναζήτηση αλλά και η επιθυμία τους για γνώση είναι συνεχής, όταν το χιούμορ αποτελεί σημαντικό στοιχείο του χαρακτήρα τους κι όταν ανακαλύπτουν το ταλέντο τους στη συγγραφή, μπορούν να δώσουν ένα εκπληκτικό αποτέλεσμα.
Ο γιατρός μπορεί παράλληλα να «παντρέψει» θαυμάσια την επιστήμη του με τη συγγραφή ή την ποίηση, με τη μουσική ή τη γλυπτική.
Ο γνωστός γιατρός-γαστρεντερολόγος του Ρεθύμνου Κωνσταντίνος Χατζηκώστας, τόλμησε κι «αποκαλύφθηκε». Είναι ταυτόχρονα και ένας χαρισματικός συγγραφέας. Το πρώτο του βιβλίο βρίσκεται ήδη στις προθήκες των βιβλιοπωλείων, έχει φτάσει στα χέρια πολλών βιβλιόφιλων και εύκολα διαπιστώνουν το χάρισμα, το ταλέντο του στη συγγραφή.
Το βιβλίο έχει τίτλο «Θα πρέπει να αστειεύεστε, κύριέ μου!». Πρόκειται για ένα μυθιστόρημα. Ο γιατρός -συγγραφέας «αναζητώντας το νόημα της ζωής σε ένα ασύνορο σύμπαν», προσφέρει ένα μαγευτικό ταξίδι στον αναγνώστη. Ένα ταξίδι γνώσης, που γίνεται ενδιαφέρον και μαγικό, διότι ο τρόπος της διαδρομής είναι συναρπαστικός χάρη στο ταλέντο του Κ. Χατζηκώστα.
Το βιβλίο παρουσιάστηκε επίσημα το βράδυ της Τετάρτης στο βιβλιοπωλείο «Κλαψινάκης». Η προσέλευση του κοινού, έδειξε πως το συγγραφικό πρώτο εγχείρημα του γιατρού αγκαλιάστηκε με αγάπη.
Για το βιβλίο μίλησαν δυο συνάδελφοι γιατροί του κ. Χατζηκώστα, που επίσης εκτός των ιατρικών τους καθηκόντων, τους έχουμε γνωρίσει και μέσα από τη συγγραφή: Ο Ρεθεμνιώτης παιδίατρος-συγγραφέας Νίκος Βαράκης και ο Ηρακλειώτης υπατολόγος-ποιητής Δημήτρης Σαμωνάκης.
«Πρόθεσή μου ήταν η χαρούμενη διάδοση της γνώσης, με χιούμορ»
Σε ερώτηση των «Ρ.Ν.», πως εμπνεύστηκε, πως αποφάσισε να γράψει το βιβλίο, ο κ. Χατζηκώστας απαντά: «Μέσα σε μια μεγάλη παραγγελία βιβλίων που είχα κάνει, υπήρχε κι ένα βιβλίο με τίτλο «Η βιβλιογραφία του σύμπαντος», το οποίο είχε πρόλογο του κ. Γραμματικάκη. Είδα έναν ενθουσιώδη Γραμματικάκη που έλεγε ότι το σύμπαν βιογραφείται με τρόπο υπέροχα απλό. Διάβασα τις πρώτες 20 λέξεις, αναγνώρισα μόνο τις αντωνυμίες, τα άρθρα και τα επιφωνήματα. Νευρίασα. Πήρα και δεύτερο και τρίτο και τέταρτο, πήρα καμιά εικοσαριά βιβλία για το σύμπαν, δεν καταλάβαινα τίποτα, ενώ όλοι έλεγαν ότι πρέπει να καταλάβω. Εκεί νευρίασα. Όταν νευριάζω, νευριάζω δημιουργικά. Άρχισα την αναζήτηση και τελικά μπήκα σε ένα χώρο που λέγεται κοσμολογία. Απέκτησα κάποια γνώση στο να μπορώ να περιγράψω όσα είχα κατανοήσει. Ακολούθως, κάθισα να τα γράψω.
Έγραψα λοιπόν ένα βιβλίο. Το έστειλα στον αδελφό μου αλλά μάλλον απογοητεύτηκε, διότι μου είπε ότι δεν καταλάβαινε τίποτα. Έτσι άρχισα να γράφω ένα δεύτερο. Μια κωμική ιστορία στα χνάρια του Ντάγκλας Ανταμ «Γυρίστε το γαλαξία με ωτοστόπ» και με το χιούμορ της αγγλοσαξονικής σχολής, διότι για κάποιον αδιευκρίνιστο λόγο δεν είχα ποτέ επαφή με την ελληνική λογοτεχνία. Παρότι έχω εκατοντάδες βιβλία, ανατράφηκα με την αγγλοσαξονική.
Έτσι δημιούργησα ένα κωμικό πιστεύω βιβλίο, αυτό που βλέπετε σήμερα. Πρόθεσή μου ήταν η χαρούμενη διάδοση της γνώσης, με χιούμορ. Εγώ διαβάζω αυτά που έγραψα και γελάω. Πιστεύω και οι αναγνώστες θα κάνουν το ίδιο. Το έγραψα όσο το δυνατόν πιο απλά».
Αναφερόμενος ο συγγραφέας στους ήρωες του μυθιστορήματός του, είπε: «Είναι ένα βιβλίο χαρούμενο, το οποίο μιλάει για τη θέση του ανθρώπου στο σύμπαν και για τη θέση του σύμπαντος μέσα στη αντίληψη των ανθρώπων. Έχει πολύ αγαπησιάρικους ήρωες, εκ των οποίων μόνο δυο είναι Έλληνες, ζώντας σε μια πολυπολιτισμική κοινωνία. Ο ένας ήρωάς μου είναι Άγγλος, ο άλλος Γάλλος, μια Γερμανίδα, ένας Ιταλός, μια Κινέζα, μια αφροαμερικανίδα και ένας Ινδός. Οι άνθρωποι δηλαδή του 21ου αιώνα, οι οποίοι μιλάνε για την τρέχουσα γνώση και οι οποίοι θα βαφτιστούν, στο μέλλον υποτίθεται, άνθρωποι του 21ου αιώνα.
Οι ήρωές μου είναι καθημερινοί. Αγαπάνε, ερωτεύονται, ζουν, χτυπιούνται, κάνουν ερωτήσεις. Όλα όμως τα κάνουν με κωμικό τρόπο».
Καταλήγοντας ο κ. Χατζηκώστας, τονίζει: «Υπάρχει ο Όρος εκλαΐκευση της γνώσης. Κατ’ εμέ είναι αδόκιμος και λάθος. Τη γνώση δεν την εκλαϊκεύεις, τη διαδίδεις. Οι ειδικοί όμως, δεν μπορούν να πουν τα πράγματα με απλό τρόπο. Στο βιβλίο μου αυτό ακριβώς προσπάθησα. Να προσφέρω γνώση με χαρούμενο, απλό και κατανοητό τρόπο».
«Σε ταξιδεύει στον λαβύρινθο της γνώσης με όμορφο και προσιτό τρόπο»
Ο παιδίατρος Νίκος Βαράκης, μιλώντας για το βιβλίο, πρότεινε κατ’ αρχήν στο βιβλιόφιλο κοινό να το διαβάσει αλλά και σε όλους όσοι έχουν απορίες και ανησυχίες σχετικά με το σύμπαν, την ανθρώπινη ύπαρξη και την προέλευσή της, κάνοντας λόγο για ένα μυθιστόρημα οι σελίδες του οποίου είναι γεμάτες αλληγορία, χιούμορ και σαρκασμό. Επεσήμανε δε πως η γραφή του κ. Χατζηκώστα είναι προσιτή γι’ αυτό και το βιβλίο γίνεται κατανοητό από τον αναγνώστη.
«Προτείνω σε όποιον δεν είναι σχετικός με την κβαντομηχανική, με τη φυσική, με τα μαθηματικά ίσως αξίζει τον κόπο να ασχοληθεί λιγάκι παραπάνω. Αν πραγματικά κάποιος έχει ανησυχίες για το από που προέρχεται το σύμπαν, τι είμαστε, από που προέρχεται η ύπαρξή μας, τι θα γίνει μετά, αν υπάρχει μετά κ.τ.λ., ας διαβάσει το βιβλίο.
Το «Θα πρέπει να αστειεύεστε, κύριέ μου» σε ταξιδεύει κατά κάποιο τρόπο στον λαβύρινθο της γνώσης, με έναν παρά πολύ όμορφο και προσιτό τρόπο. Προϋποθέτει βέβαια μια καλή διάθεση και επιθυμία για γνώση. Το βιβλίο είναι γεμάτο μηνύματα, όπως το ότι δεν υπάρχουν άπλες απαντήσεις και δεν πρέπει να αρκούμαστε στις απλοϊκές απαντήσεις. Ότι πρέπει να είμαστε ανοιχτοί στο διαφορετικό. Διότι αυτό που εμείς σήμερα θεωρούμε κανόνα, κάποτε ήταν διαφορετικό.
Εγώ βίωσα το βιβλίο σαν να ζω ένα όνειρο. Δεν έδωσα τόσο έμφαση στους χαρακτήρες, όσο στα λεγόμενά τους. Δεν θα αποκαλύψω το τέλος του βιβλίου, όμως θέλω να πω πως έχει ένα πολύ ρομαντικό και αισιόδοξο τέλος».
«Αναζητήσεις στις εσχατιές του σύμπαντος με πολύ χιούμορ»
Ο υπατολόγος-ποιητής Δημήτρης Σαμωνάκης, μιλώντας στα «Ρ.Ν.» για το βιβλίο, ανέφερε: «Είναι ένα περίεργο, πρωτότυπο ταξίδι. Ένας συγκερασμός πάρα πολλών γνώσεων σε αναζητήσεις πέρα από τα καθημερινά, στις εσχατιές του σύμπαντος. Ένα ταξίδι στον χρόνο με σπαρταριστή διάθεση και πάρα πολύ χιούμορ. Με πτυχές από την καθημερινότητα, από την πνευματική ζωή, την καλλιτεχνική, με αναζητήσεις, με μπόλικη φυσική, με μικρή δόση από ιατρική. Θεωρώ ότι αποτελεί ένα διασκεδαστικό ανάγνωσμα για όσους θέλουν να πάρουν κάτι παραπάνω από ένα απλό μυθιστόρημα.
Είναι ένα πρωτότυπο παιγνίδι που κάνει ο συγγραφέας με τους ήρωές του, σε σχέση με το τι πραγματικά γίνεται και ποιοι είναι οι μηχανισμοί που διέπουν την καθημερινότητά μας. Οπότε ας το δει κανείς ως ένα αστυνομικό, χιουμοριστικό ανάγνωσμα, με πολλές πτυχές ανάγνωσης στην πλευρά της αστρονομίας, της φυσικής, των μαθηματικών».