Την διακήρυξη του συνδυασμού του «Δημοτική Προοδευτική Κίνηση – Ανώγεια Μπροστά!» και τους υποψηφίους του ψηφοδελτίου του για τις εκλογές του Μαΐου, ανακοίνωσε ο δήμαρχος Ανωγείων και εκ νέου υποψήφιος, Μανώλης Καλλέργης.
Ο κ. Καλλέργης αναφέρεται στο έργο που υλοποίησε η δημοτική αρχή, επισημαίνοντας πως αν και ήταν μια περίοδος κατά την οποία οι Δήμοι αντιμετώπισαν σοβαρά οικονομικά προβλήματα εξ αιτίας των μνημονίων, έγινε σκληρή δουλειά και μεγάλη προσπάθεια, με κοινωνική ευαισθησία, συλλογική ευθύνη και αποτελεσματικότητα για να αντιμετωπιστούν ζητήματα του δήμου και η καθημερινότητα των πολιτών.
«Η πενταετία ολοκληρώνεται και αφήνει πίσω της την παρακαταθήκη σκληρής δουλειάς, σημαντικών αποφάσεων και αναπτυξιακών κατακτήσεων» τονίζει και προσθέτει: «Αναπτύξαμε συνεργασίες και δίκτυα στην περιοχή μας και σε όλη την Ελλάδα, ώστε να συγκροτήσουμε ένα Δήμο ακόμα περισσότερο ανοιχτό, φιλικό και εξωστρεφή, ο οποίος με γνώμονα την ωφέλεια του Δημότη συνεχίζει να πρωτοπορεί αξιοποιώντας τον ανθρώπινο, τον φυσικό και πολιτισμικό του πλούτο. Αυτό το τρίπτυχο αποτελεί για μας σήμερα το μεγάλο ανταγωνιστικό πλεονέκτημα της κοινωνίας μας στη νέα εποχή που μας προλαμβάνει με ραγδαίους ρυθμούς.
Υλοποιήσαμε σε αρχικό στάδιο όλα τα έργα που είχαν δρομολογηθεί, εκμεταλλευτήκαμε όλες τις διαθέσιμες πηγές και πόρους προγραμμάτων, εντάσσοντας τον Δήμο σε ένα πλήρες αναπτυξιακό πλαίσιο άντλησης πόρων, κατασκευής νέων έργων και εκσυγχρονισμού των δομών του. Δημιουργήσαμε βάσεις για την ανάπτυξη και την λειτουργία υποδομών του Δήμου, με στόχο και όραμα τον εκσυγχρονισμό, την καινοτομία και τη διαφοροποίηση. Η ανάπτυξη για μας καθορίζεται από το ανθρώπινο συμφέρον το οποίο πρέπει να κυριαρχεί στα τεχνικά έργα οριοθετώντας τη βιωσιμότητα, τη χρησιμότητα και τη λειτουργία τους.
Θωρακίσαμε την κοινωνική συνοχή σε όλες τις λειτουργίες μας με γενικούς κανόνες, χωρίς εξαιρέσεις, για το καλό όλων μας. Με λογισμό και όραμα, ισχυρή θέληση, υγιές πείσμα και ικανότητες, έφτασε η ώρα να πραγματοποιήσουμε αλλαγές μεγάλης κλίμακας στην ίδια τη δομή της καθημερινότητάς μας.
Στηρίζουμε ένα συμμετοχικό μοντέλο διοίκησης που αποτελεί μέρος ενός μόνιμου και διαχρονικού αγώνα στο οποίο παρά τις παραλείψεις που έγιναν, δεν πάψαμε στιγμή να προσβλέπουμε, να πιστεύουμε και να χτίζουμε.
Δώσαμε χώρο και υποστήριξη σε πρωτοβουλίες κοινωνικών και πολιτιστικών δράσεων από νέους και συλλογικότητες, να εκφραστούν και να δώσουν νέα πνοή, νέα στοιχεία, νέα ερεθίσματα, προβληματισμούς αλλά και αμφισβήτηση για την εξέλιξη όλων μας.
Στηρίξαμε και στηρίζουμε την πολυφωνία και τη διαφορετικότητα γιατί ξέρουμε ότι αυτόν τον τόπο τον πάει μπροστά η κάθε φωνή που σέβεται τον άνθρωπο, με τον τόπο μας να είναι το διαχρονικό καταφύγιο ιδεών και ελεύθερης βούλησης.
Επενδύσαμε σε συνέδρια, στην παιδεία, στην επιστήμη, στην έρευνα και με κύριο μοχλό τον πολιτισμό επιχειρήσαμε να συμβάλουμε στην καθιέρωση μιας αναβαθμισμένης καθημερινότητας για την κοινωνία μας στις προκλήσεις του καιρού μας».
Απευθυνόμενος στους δημότες του, ο κ. Καλλέργης αναφέρει:
«Στοχοπροσήλωσή μας είναι να αναβαθμίσουμε το κοινωνικό, οικονομικό και πολιτισμικό μοντέλο του τόπου μας μέσα από πρωτοβουλίες και δράσεις που επιδιώκουν να εμπλέκουν το ανθρώπινο δυναμικό των Ανωγείων.
Συνεχίζοντας την πορεία μας και έχοντας βάση τον πυρήνα της ομάδας που διαχειριστήκαμε αυτά τα πέντε χρόνια με επιτυχίες τα κοινά του δήμου μας και νιώθοντας την ευθύνη που έχουμε απέναντί σας, συνεχίζουμε εμπλουτίζοντας το ψηφοδέλτιό μας με νέους ανθρώπους, με τους ίδιους στόχους και οράματα, για ένα καλύτερο και πιο δημιουργικό αποτέλεσμα στο μέλλον. Διεκδικούμε για τα Ανώγεια, γιατί είναι χρέος μας να παραδώσουμε στα παιδιά μας τη σκυτάλη ενός καλύτερου τόπου από αυτόν που βρήκαμε».
Αν και δεν έχει ολοκληρώσει το ψηφοδέλτιό του, οι μέχρι στιγμή υποψήφιοι που ανακοίνωσε ο κ. Καλλέργης, είναι:
1. Αεράκης Ελευθέριος του Γεωργίου – Ελεύθερος Επαγγελματίας
2. Βρέντζος Ιωάννης του Νικολάου – Ελεύθερος Επαγγελματίας
3. Δραμουντάνη Μαρία του Αντωνίου – Ιδιωτική Υπάλληλος
4. Καλομοίρης Ιωάννης του Νικολάου (Γκρανιός) – Κτηνοτρόφος
5. Καψάλη – Ξυλούρη Κλειώ του Εμμανουήλ – Φοιτήτρια ΤΕΙ Λογιστικής
6. Κονιός Δημήτρης του Χαραλάμπους – Γεωπόνος, Δ/ντής Α.Σ. Μυλοποτάμου
7. Μανουράς Βασίλης του Γεωργίου – Κτηνοτρόφος, Επιχειρηματίας
8. Μπαγκέρη-Σταυρακάκη Μαίρη του Βασιλείου. – Μαθηματικός-Δ/ντρια Λυκείου
9. Νταγιαντά-Κακαζιάνη Νεράτζω (Τζούλια) του Παναγιώτου- Απόφοιτος Λογιστικής
10. Ξυλούρης Γιώργος (Καψής) του Πολυδώρου – Κτηνοτρόφος
11. Πασπαράκης Δημήτρης του Νικολάου – Επιχειρηματίας
12. Πλουσή – Κονιού Ιφιγένεια του Στεφάνου – Οικειακά
13. Σαμόλη – Ρούλιου Πόπη του Ιωάννου – Αγρότισσα
14. Σαλούστρος Γεώργιος του Νεοκλή – Χημικός Μηχανικός
15. Σκουλάς Γιαγκος του Γεωργίου – Λογιστής Τ.Ε.
16. Σμπώκος Βασίλης του Μιχαήλ – Κτηνοτρόφος
17. Σταματούλη – Κουτάντου Γαρυφαλλιά του Γεωργίου – Ιδιωτική Υπάλληλος
18. Σουλτάτος Ζαχαρίας του Κων/νου – Συνεταιριστικός Υπάλληλος
19. Σπαχής Γιώργης του Ιωάννου – Επιχειρηματίας
20. Σπιθούρη-Καλλέργη Θεονύμφη του Εμμανουήλ – Συνεταιριστικός Υπάλληλος
21. Χαιρέτης Κώστας του Αναστασίου – Συνταξιούχος Κτηνοτρόφος