Πρεμιέρα κάνει σήμερα, Παρασκευή, η Θεατρική Ομάδα του ΤΕΙ Ρεθύμνου «Ισχύς Απογείωσης», η οποία παρουσιάζει το έργο του Μπέρτολντ Μπρεχτ «Τρόμος και αθλιότητα του τρίτου ράιχ».
Η παράσταση ανεβαίνει σε σκηνοθεσία Μαριάννας Κοντούλη, η οποία μέσα από την έμπειρη ματιά της προτείνει μια νέα εναλλακτική παρουσίαση του γνωστού έργου, το οποίο παρά τις τόσες φορές που έχει παιχτεί, παρουσιάζει πάντα ξεχωριστό ενδιαφέρον.
Είναι μια παράσταση, η οποία ανταποκρίνεται στην ιδιοσυγκρασία της συγκεκριμένης θεατρικής ομάδας, που λειτουργεί από το 2009 με γνώμονα την αυτοδιαχείριση από μέρους των μελών της. Όπως και σε κάθε πανεπιστημιακή ομάδα, κάθε χρόνο ανανεώνονται τα μέλη της, που είναι ως επί τo πλείστον φοιτητές, στα πρώτα τους βήματα στην υποκριτική.
Η παράσταση θα παρουσιαστεί στο αμφιθέατρο του ΤΕΙ Ρεθύμνου και εκτός από τη σημερινή πρεμιέρα θα ακολουθήσουν παραστάσεις: το Σάββατο 21 και την Κυριακή 22 Μαΐου, όπως επίσης την Παρασκευή 27 και το Σαββατοκύριακο 28 και 29 Μαΐου.
Ώρα έναρξης όλων των παραστάσεων: 21.00. Η είσοδος για το κοινό είναι ελεύθερη.
Το έργο
Το «τρόμος και αθλιότητα του τρίτου ράιχ» αποτελείται από 24 μονόπρακτα, γραμμένα ανάμεσα στα 1935 και 1939, που αναφέρονται στην περίοδο που μεσουρανούσε ο Χίτλερ στη Γερμανία. Στόχος του έργου είναι η ανάδειξη πτυχών της κοινωνικής ζωής που έμεναν στην αφάνεια στα πλαίσια του πολιτικού φανατισμού υπέρ του καθεστώτος. Και είναι μεγάλη η έκπληξη του αναγνώστη μπροστά στις ομοιότητες που μπορεί να διαπιστώσει ανάμεσα στην κοινωνικοπολιτική κατάσταση της Γερμανίας τότε, και αυτήν που επικρατεί στην Ελλάδα της κρίσης σήμερα.
Συντελεστές
Διανομή (με σειρά εμφάνισης): Σίμος Πλουμπίδης, Μαρία Παπαδοπούλου, Μαίρη Παπαναστασίου, Έλενα Λιόγκα, Γρηγόρης Δακανάλης, Κατερίνα Κουλούρη, Ελένη Στυλιανάκη, Μαρία Καλογεροπούλου, Μαριαλένα Τσιρογιάννη, Μάγδα Σπυρίδων, Γιώργος Φραγάκης, Σπυριδούλα Γαλάνη, Μανωλία Τακτικάκη, Μαρίνα Μαστροκώστα, Διονύσης Ξενικάκης, Μυρτώ Παπαιωάννου, Κλέα Δουμπλίδου, Μαριλένα Τσερπέλη, Γεωργία Παυλοπούλου, Μιχάλης Καρακωνσταντής, Ελεάννα Μυγδαλιού.
Σκηνοθεσία: Μαριάννα Κοντούλη.
Κατασκευές – Επιμέλεια: Γιάννης Ορφανός.
Μακιγιάζ: Μαρία Φραγκιαδάκη.
Σκηνικά – Κοστούμια – Μουσική: Η ομάδα.