Σε ανακοίνωση των διοργανωτών αναφέρονται τα εξής: «Η ψυχή του ανθρώπου είναι σαν τη γη, ότι σπείρεις θα θερίσεις. Σιτάρι θα σπείρεις;, Σιτάρι θα θερίσεις. Κριθάρι θα σπείρεις; Κριθάρι θα θερίσεις. Έτσι είναι και η ψυχή του ανθρώπου, ότι βάλεις μέσα της αυτό και θα έχεις. Κακία θα βάλεις; κακία θα έχεις. Καλοσύνη θα βάλεις, καλοσύνη θα έχεις».
Τα σοφά λόγια του γεωργού είναι σαν βάλσαμο στις ψυχές της Ρηνιώς και της Στασώς, οι οποίες από μικρά παιδιά έχουν μεγάλο μίσος μεταξύ τους. Μια παρεξήγηση ανάμεσα στις γιαγιάδες τους και οι πεποιθήσεις που κληρονόμησαν ήθελαν τη σχέση τους να είναι εχθρική. Ώσπου μια μέρα ένα γράμμα και ένα όνειρο θα αλλάξουν τη ζωή τους…
Το τρίτο κατά σειρά θεατρικό δρώμενο που διοργανώνεται από τον Αρόλιθο, το Παραδοσιακό Κρητικό Χωριό και τον Σύλλογο Παιδαγωγών Εμψυχωτών Θεατρικού Παιχνιδιού «Παιδαγωγική Θεάτρου Κρήτης» αποτελεί συνέχεια της μουσειοπαιδαγωγικής δράσης του Μουσείο στον Αρόλιθο. Η προσέγγιση της παράδοσης μέσω της θεατρικής πράξης συμβάλλει στη μετάδοση των ηθών και των εθίμων, της τοπικής διαλέκτου και των παραδόσεων στους μικρούς αλλά και τους μεγάλους μας φίλους».
Εικαστική έκθεση – Σταύρος Περιστεράκης: To be continued
Εικαστική έκθεση με τίτλο «Σταύρος Περιστεράκης: To be continued» διοργανώνουν οι Ημέρες Ρεθύμνου, στο πλαίσιο των εκδηλώσεών τους, από 1...