Ένα όμορφο ταξίδι στον κόσμο του θεάτρου
Το θέατρο είναι η τέχνη που σου δείχνει τον δρόμο της αλήθειας, όσο οξύμωρο κι αν ακούγεται αυτό. Αυτόν τον δρόμο ακολουθήσαμε τον μήνα που μας πέρασε στο σεμινάριο θεάτρου που πραγματοποιήθηκε στον Θεατρικό Περίπλου, με καθοδηγήτρια την υπέροχη Μαρία Καντιφέ. Μέσα από τα δικά της μάτια, τη δικιά της αλήθεια με αυθεντικό τρόπο, σεβόμενη την προσωπικότητα του καθενός μας ξεχωριστά, μας έδειξε πως πρέπει να προσεγγίζουμε ένα θεατρικό κείμενο και ένα ρόλο συγκεκριμένα.
Είδαμε τεχνικές που έχουν να κάνουν με το σώμα, την κίνηση, τον λόγο οι οποίες βοηθούν έναν ηθοποιό να κατανοήσει το ρόλο του.
«Κάθε λέξη σε ένα θεατρικό κείμενο κρύβει μια σκέψη, ένα συναίσθημα. Κάθε λέξη έχει λόγο ύπαρξης», μας έλεγε, και έχει το ταλέντο αυτό, όπως και πολλά άλλα, να μας τα περάσει τόσο αβίαστα, τόσο όμορφα!
Κατά τη διάρκεια των 30 ωρών που διήρκησε το σεμινάριο συγκινηθήκαμε, γελάσαμε, τολμήσαμε, γίναμε μια παρέα με κοινό προορισμό, αλλά πάνω από όλα μάθαμε, μάθαμε ότι όταν προσεγγίζεις με αγάπη, σεβασμό και ταπεινότητα την τέχνη του θεάτρου, μόνο κερδισμένος μπορείς να βγεις απ’ αυτό, σε ατομικό και συλλογικό επίπεδο.
Μαρία Καντιφέ σ’ ευχαριστούμε.
Στα ίδια μέρη θα ξαναβρεθούμε…
Αμαλία Δαμανάκη