Χωρίς την κατασκευή του ξύλινου διαδρόμου θα προχωρήσει το έργο της αισθητικής και λειτουργικής αναβάθμισης του Ενετικού λιμανιού του Ρεθύμνου. Η μελέτη του έργου συζητήθηκε προχθές το βράδυ στη συνεδρίαση του Κεντρικού Αρχαιολογικού Συμβουλίου του υπουργείου Πολιτισμού παρουσία του αντιδημάρχου τεχνικών έργων Μίνωα Αλεφαντινού που είχε εκπονήσει πριν 3,5 χρόνια τη συγκεκριμένη μελέτη ως πρόεδρος τότε του Λιμενικού Ταμείου.
Η μελέτη που αφορά τις επεμβάσεις έλαβε θετικά σχόλια και η συζήτηση σύμφωνα με τον κ. Αλεφαντινό ήταν πολύ εποικοδομητική καθώς τα μέλη του ΚΑΣ συμφώνησαν με τις προτεινόμενες παρεμβάσεις στο Ενετικό μνημείο προκειμένου αυτό να αναδειχθεί και να καταστεί λειτουργικό τόσο για τους επαγγελματίες και τους αλιείς όσο και για τους επισκέπτες, οι οποίοι θα μπορούν να απολαμβάνουν τη βόλτα τους στο λιμάνι χωρίς εμπόδια».
Ωστόσο από τη μελέτη εξαιρέθηκε ο σχεδιασμός για την τοποθέτηση ξύλινου διαδρόμου ενός μέτρου, 30-40 πόντους κάτω από το υπάρχον κρηπίδωμα προς την πλευρά της θάλασσας για αποκλειστική και μόνο εξυπηρέτηση των ψαράδων, όπως αρχικά είχε σχεδιαστεί. Και αυτό γιατί όπως ανέφερε ο κ. Αλεφαντινός τα μέλη του ΚΑΣ τόνισαν ότι μια τέτοια παρέμβαση αφενός είναι δαπανηρή (κοστολογείται στο 1,5 εκ. ευρώ) και κυρίως θα «στρίμωχνε» τις άλλες δυο δραστηριότητες γι’ αυτό και προτάθηκε η ενίσχυση της αλιείας να γίνει με υποδομές κατάλληλες από την πλευρά του έως και τον ενετικό φάρο.
Οι υπόλοιπες προτάσεις που περιλαμβάνονται στη μελέτη αυτή και αφορούν από το ύψος του Τελωνείου μέχρι και το καρνάγιο, ενώ οι παρεμβάσεις έχουν να κάνουν με την αισθητική βελτίωση των προσόψεων των κτιρίων, με απομάκρυνση πρόσθετων κατασκευών ή άλλων στοιχείων που παραποιούν τον ιστορικό χαρακτήρα της περιοχής. Επίσης περιλαμβάνουν ομοιομορφία σε ότι αφορά τα χρώματα και τον αρχιτεκτονικό φωτισμό. Βασικό στοιχείο της μελέτης είναι ο διάδρομος από την πλευρά της θάλασσας με βασικό στόχο να δίδεται προτεραιότητα στον επισκέπτη και όχι στα τραπεζοκαθίσματα, που μέχρι σήμερα είναι άναρχα τοποθετημένα εμποδίζοντας τη διέλευση των επισκεπτών, οι οποίες απέσπασαν τα θετικά σχόλια των μελών του Συμβουλίου.
Σημειώνεται ότι η οριστική απόφαση του ΚΑΣ θα ανακοινωθεί επισήμως τις επόμενες ημέρες ενώ σύμφωνα με τον κ. Αλεφαντινό η πρόεδρος του ΚΑΣ και γενική γραμματέας του υπουργείου Πολιτισμού Μ. Βλαζάκη εξέφρασε τη διαθέσει να υπάρξει η απαιτούμενη στήριξη και βοήθεια από πλευράς υπουργείου, ώστε το έργο να εξασφαλίσει χρηματοδότηση από τομεακό πρόγραμμα.
Ο κ. Αλεφαντινός μιλώντας στα «Ρ.Ν.» εξέφρασε την ικανοποίηση του για τη συνεδρίαση που πραγματοποιήθηκε στην οποία όπως είπε εκφράστηκε η θετική διάθεση για το έργο αυτό, ενώ όπως είπε επειδή οι περισσότερες επεμβάσεις αφορούν στο λειτουργικό κομμάτι είναι εφικτό αυτές να ξεκινήσουν σταδιακά από φέτος και να ολοκληρωθούν σε ένα χρονικό ορίζοντα τριών ετών.
Ειδικότερα ο κ. Αλεφαντινός ανέφερε: «Έγινε μια συζήτηση υψηλού επιπέδου στο ΚΑΣ. Έχουμε κερδίσει την εκτίμηση αυτών των ανθρώπων. Κατατέθηκαν προβληματισμοί και αυτό που συζητήθηκε κυρίως είναι ότι με την κατασκευή του ξύλινου διαδρόμου «στριμώχνουμε» τις χρήσεις του Ενετικού λιμανιού: τραπεζοκαθίσματα, περιπατητές και αλιεία. Συμφωνήσαμε η ερασιτεχνική και επαγγελματική αλιεία να αναπτυχθεί από την απέναντι πλευρά, από το ύψος του τελωνείου μέχρι τον φάρο και να γίνουν οι απαραίτητες υποδομές για να μπορέσει να υποδεχτεί με ασφάλεια και άνεση τους αλιείς. Στο υπόλοιπο κομμάτι του Ενετικού λιμανιού θα «μεταφερθούν» τα τραπεζοκαθίσματα από την εσωτερική πλευρά των καταστημάτων και ο διάδρομος από τη μεριά της θάλασσας θα είναι αποκλειστικά για τους πεζούς. Θα κατασκευαστεί μια σταθερή ζαρντινιέρα, θα διαχωρίσει και θα προστατεύει τον διάδρομο για τους επισκέπτες και δεν θα υπάρχουν τέντες παρά μόνο ομπρέλες. Εγώ αποδέχτηκα την τροποποίηση και την εξαίρεση του ξύλινου διαδρόμου γιατί ήταν κοστοβόρο έργο και ίσως η καθυστέρηση υλοποίησης του συμπαρέσερνε και τις υπόλοιπες επεμβάσεις. Εμάς το ζητούμενο μας ήταν να «ζωντανέψει» η αλιεία αλλά εφόσον δόθηκε η εναλλακτική λύση να μεταφερθεί από την άλλη πλευρά είμαστε όλοι απόλυτα σύμφωνοι και δεν υπήρξαν ενστάσεις. Η κ. Βλαζάκη και την ευχαριστώ πάρα πολύ γι’ αυτό, μας είπε ότι θα βοηθήσει το υπουργείο και από το τομεακό πρόγραμμα σε συνεργασία με την εφορία αρχαιοτήτων Ρεθύμνου, ώστε να γίνουν αυτές οι επεμβάσεις. Θα γίνει μελέτη φωτισμού για να έχουμε ανάδειξη των προσόψεων των κτιρίων και δεν θα έχουμε τέντες να εμποδίσουν τη θέα των όψεων του Ενετικού λιμανιού. Εγώ επειδή θεωρώ ότι οι περισσότερες επεμβάσεις είναι λειτουργικής φύσεως και μπορούν να ξεκινήσουν από φέτος και να ολοκληρωθούν σε ένα βάθος χρόνου τριών ετών. Το δεδομένο είναι ότι η μελέτη είναι στην κατεύθυνση ανάδειξης του μνημείου που αυτό αποτελούσε την προτεραιότητα μας φυσικά σεβόμενοι τους καταστηματάρχες και τις δραστηριότητες που υπάρχουν εκεί. Περιμένουμε την επίσημη απόφαση του ΚΑΣ υπήρξε ένα πολύ ευνοϊκό κλίμα, η κ. Βλαζάκη είναι γνώστης όλων των θεμάτων Ρεθύμνου, γεν. γραμματέας του υπουργείου και υποσχέθηκε ότι θα βοηθήσουν όσο μπορούν».
Συναντήσεις στο υπουργείο για τη μελέτη αποκατάστασης των τειχών στη Φορτέτσα
Παράλληλα χθες το πρωί ο αντιδήμαρχος τεχνικών έργων και υπεύθυνος των μνημείων του δήμου Μ. Αλεφαντινός είχε συνάντηση στο υπουργείο Πολιτισμού για τη μελέτη που έχει κατατεθεί από την Εφορία Αρχαιοτήτων Ρεθύμνου και αφορά στα τείχη αποκατάστασης του φρουρίου της Φορτέτσας.