Με διακρίσεις, καλές παρουσίες και επιδόσεις επέστρεψαν οι αθλητές-τριες του ΠΑΣ Ρεθύμνου «Άτλας» από το Πανελλήνιο πρωτάθλημα Ορεινής ποδηλασίας, το οποίο πραγματοποιήθηκε στη Σαλαμίνα. Το ΜΤΒ είναι από τις πιο απαιτητικές διοργανώσεις, αλλά οι Ρεθεμνιώτες έδειξαν πως… αντέχουν.
Οι διοργανωτές είχαν φτιάξει μία ειδική διαδρομή 5.000 μέτρων, στην οποία οι καλύτεροι αθλητές της Ελλάδας μέτρησαν τις δυνάμεις τους. Στην κατηγορία των Παίδων-Κορασίδων υπήρχε έντονο ρεθεμνιώτικο στοιχείο, με τη συμμετοχή 6 αθλητών και μίας αθλήτριας.
Την παράσταση έκλεψαν οι Κώστας Τσικιντίκος και Παναγιώτης Λαβδάκης, κατακτώντας την 4η και 5η θέση αντίστοιχα. Η Ελένη Κουτζόγλου, επίσης, τερμάτισε στην 6η θέση της κατηγορίας της. Πρωταθλητής Ελλάδος αναδείχθηκε ο Χανιώτης Μ. Ορφανουδάκης του Κύδωνα και πρωταθλήτρια η Κ. Ελευθεριάδου του ΠΟ Βέλος.
Ο προπονητής του ΠΑΣ Ρεθύμνου, Νίκος Ταμπακάκης, έμεινε ευχαριστημένος από τις προσπάθειες και τα αποτελέσματα των αθλητών του. Ο ρεθεμνιώτικος σύλλογος, μάλιστα, εξέδωσε την παρακάτω ανακοίνωση: «Πολλά συγχαρητήρια σε όλους τους αθλητές για την τιτάνια προσπάθεια που κατέλαβαν όλη τη χρονιά. Συγχαρητήρια και ένα μεγάλο ευχαριστώ στον προπονητή Νίκο Ταμπακάκη για όλα όσα έχει προσφέρει στην ομάδα. Σας ευχαριστούμε».
Αναλυτικά οι θέσεις που κατέλαβαν οι Ρεθεμνιώτες αθλητές
Τσικιντίκος Κώστας – 4η θέση
Λαβδάκης Παναγιώτης-5η θέση
Κούτζογλου Ελένη-6η θέση
Τσικιντίκος Γιώργος-16η θέση
Ταταράκης Κώστας-20η θέση
Χιώτης Παναγιώτης-20η θέση
Φίλεβ Γιάννης-34η θέση