Μιλώντας μαζί τους διαπιστώνεις τον ενθουσιασμό τους για την παραλία και τα πολλά χιλιόμετρα άμμου, τα μνημεία της, τους φιλόξενους ανθρώπους της και το φυσικό περιβάλλον της.
Αυτά τονίζουν όλοι όσοι μιλήσαμε μαζί τους και δέχθηκαν να μας πουν για τους λόγους που τους οδήγησαν να επιλέξουν το Ρέθυμνο για τις διακοπές τους.
Ένα από τα βασικά χαρακτηριστικά που προκύπτει, είναι, ότι εκείνο που τους εντυπωσιάζει περισσότερο, είναι η παλιά πόλη. Σχεδόν όλοι αναφέρονται σε αυτή και μιλούν για την ανάγκη προστασίας και ανάδειξής της.
Εντυπωσιακό είναι επίσης, ότι πολλοί έχουν έρθει αρκετές φορές στο Ρέθυμνο για τις διακοπές τους κάνοντας λόγο για ένα ιδανικό τόπο χαλάρωσης και ξεκούρασης, τον οποίο προτείνουν ως τουριστικό προορισμό στους συγγενείς και στους φίλους τους.
Βεβαίως κάνουν και τις παρατηρήσεις τους. Προκαλεί ενδιαφέρον η θέση τους για τη σήμανση στο ιστορικό κέντρο, για την ποιότητα των νερών κολύμβησης αλλά και η αυξημένη κίνηση στους δρόμους.
Η συζήτηση μαζί τους αποκτά ενδιαφέρον, διότι βλέπουν την πόλη και τους ανθρώπους της με φιλική διάθεση και μοιάζουν να νοιάζονται για το Ρέθυμνο.
Καταλαβαίνεις, ότι περνούν όμορφα τις διακοπές τους, και αισθάνονται τον τόπο μας, δικό τους τόπο. Γι’ αυτό και οι παρατηρήσεις τους γίνονται καλοπροαίρετα και με διάθεση να συμβάλουν με τον λόγο τους στην βελτίωση του τουριστικού προορισμού.
Επαναλαμβανόμενοι επισκέπτες
Χαρακτηριστική ήταν η συζήτηση με ένα ζευγάρι Νορβηγών. Ο Σβεν και η Γκερντ έρχονται για τρίτη φορά διακοπές στο Ρέθυμνο και θα μείνουν συνολικά σαράντα ημέρες. Ο Σβεν μιλώντας στην εφημερίδα μας, είπε, ότι «Μου αρέσει το Ρέθυμνο. Είναι πολύ ωραία η διαμονή μας εδώ. Είμαστε μόλις τέσσερις μέρες, αλλά με τη γυναίκα μου θα μείνουμε σαράντα. Μου αρέσει ο ήλιος. Είναι η τρίτη μας φορά στο Ρέθυμνο και σκοπεύουμε να ξανάρθουμε».
Ο Σβεν δεν βρήκε τίποτα που να μην του αρέσει στο Ρέθυμνο, ενώ η σύζυγός του η Γκερντ τόνισε ότι «Βρήκαμε το μέρος πολύ καθαρό και όμορφο, οπότε μας αρέσει! Απολαμβάνουμε τη διαμονή μας εδώ. Ερχόμαστε από τη Νορβηγία και μας αρέσει πολύ».
Για τρίτη φορά στην Κρήτη αλλά πρώτη στο Ρέθυμνο βρίσκονται στην πόλη μας από την Ισπανία τα μέλη της οικογένειας Ταρίφα. «Μας αρέσουν τα μνημεία, ο ήλιος και η θάλασσα. Η παλιά πόλη είναι πολύ ωραία και επισκεφτήκαμε πολλά μνημεία. Είναι η τρίτη μας φορά στην Κρήτη, αλλά πρώτη φορά στο Ρέθυμνο, στο οποίο μας αρέσει πολύ. Είμαστε εδώ 15 μέρες και πιθανόν θα ξαναρθούμε» είπαν ευχαριστημένοι από τη διαμονή τους.
Ο νεαρός Baris βρίσκεται εδώ για τις διακοπές τους με τους γονείς του. Προέρχεται από τη Ρωσία και είπε χαρακτηριστικά ότι «Η πόλη είναι ωραία. Κυρίως μου αρέσουν τα σοκάκια της παλιάς πόλης. Είναι η πρώτη μου φορά στο Ρέθυμνο και ελπίζω, να ξανάρθω».
Η Ράντοκα, μας επισκέπτεται από την Σερβία με τον σύζυγο και την μικρή τους κόρη. Μιλώντας για τις διακοπές της μας είπε ότι «Είναι η πρώτη μας φορά στο Ρέθυμνο, αλλά όχι στην Κρήτη. Έχουμε μείνει στην Αγία Μαρίνα και στα Χανιά. Είμαστε εδώ 14 μέρες. Η παλιά πόλη είναι πανέμορφη, αλλά δεν υπάρχουν πληροφορίες γι’ αυτήν, δεν υπάρχουν πινακίδες που να μας διευκολύνουν και έτσι αναγκαζόμαστε να την εξερευνήσουμε μόνοι μας. Η παραλία επίσης είναι πολύ ωραία, ωστόσο είναι αρκετά μεγάλη και είναι λίγο δύσκολο για μας να προσέχουμε το παιδί μας. Ίσως ερχόμουν ξανά. Προτιμώ τα πιο μικρά μέρη, που δεν έχουν τόσο κίνηση όπως εδώ, κυρίως για το παιδί μου, για να έχω τον πλήρη έλεγχο».
Λακωνικός στις δηλώσεις τους αλλά θετικός στις απόψεις του για τον τόπο μας ο Λιθουανός τουρίστας Έρικ, ο οποίος είπε «Είμαι εδώ δύο μέρες. Είναι η πρώτη μου φορά αλλά νομίζω θα ξαναρχόμουν».
Ένα «μωσαϊκό» λαών με κοινό στοιχείο το Ρέθυμνο
Η Άντελ, προέρχεται από την Φιλανδία. Κάνει διακοπές στο Ρέθυμνο με δύο φίλες της και σχετικά με την διαμονή της μας είπε «Ο καιρός εδώ είναι πολύ καλύτερος απ’ ότι στην Φιλανδία. Το πιο σημαντικό θα έλεγα! Δεν είναι η πρώτη μας φορά εδώ. Ερχόμαστε από το 1995. Το Ρέθυμνο είναι η καλύτερη εγγύηση για ήλιο, γι’ αυτό ερχόμαστε. Σε μας κάνει πολύ κρύο, γι’ αυτό ερχόμαστε εδώ, για να λιώσουμε!».
Η Κυρία Μortesen από τη Σουηδία δήλωσε «ξετρελαμένη» με την παραλία της πόλης.
Είπε χαρακτηριστικά ότι «Είμαι εδώ μία βδομάδα. Είμαι ξετρελαμένη με την παραλία. Ο καιρός για μας τους Σκανδιναβούς είναι υπέροχος. Είμαστε 14 μέρες στην Κρήτη, σήμερα είναι η τελευταία μας μέρα εδώ. Μείναμε στην αρχή στα Χανιά, αλλά το Ρέθυμνο είναι πιο ωραίο».
Ο σύζυγος της κ. Μortesen μιλώντας για τις διακοπές του είπε, ότι «Μας άρεσε πολύ η παλιά πόλη, με τα στενά της, τα μαγαζιά της, η παραλία, αλλά κυρίως ο ήλιος. Το φαγητό είναι πολύ ωραίο. Έχουμε νοικιάσει αμάξι και ταξιδεύουμε σε όλο το νησί. Πήγαμε μέχρι την Σητεία και τον Άγιο Νικόλαο. Οι τιμές είναι περίπου οι ίδιες παντού. Παρατηρήσαμε ότι η μπύρα είναι πιο φθηνή στο Ρέθυμνο, απ’ ότι στα Χανιά. Το Ρέθυμνο είναι μία πολύ καλή επιλογή για διακοπές».
Στους δρόμους της πόλης συναντήσαμε μια οικογένεια Ρώσων, που πέρασαν από το Ρέθυμνο, καθώς συμμετέχουν σε κρουαζιέρα.
Μιλώντας για τις εντυπώσεις τους είπαν στην εφημερίδα μας, ότι «Μένουμε στο Ηράκλειο, κάνουμε μία κρουαζιέρα και σήμερα είμαστε στο Ρέθυμνο. Πριν ήμασταν στα Χανιά. Μοιάζουν πολύ αυτά τα δυο μέρη, αλλά έχουν διαφορές. Στα Χανιά η καφετέριες ήταν γεμάτες, ενώ στο Ρέθυμνο απ’ ότι βλέπω δεν έχει τόσο κόσμο. Το Ρέθυμνο έχει μια απ’ τις καλύτερες παραλίες στην Κρήτη. Κάναμε μπάνιο πριν, το νερό δεν ήταν πολύ καθαρό, αλλά ήταν ωραία. Οι άνθρωποι είναι πολλοί φιλικοί και έχει πολύ ωραίες γυναίκες. Σήμερα θα επιστρέψουμε στο Ηράκλειο. Πέρυσι πήγα στη Χαλκιδική, φέτος είπαμε να έρθουμε στην Κρήτη. Το κόστος ζωής εδώ είναι νορμάλ».
Ο Μαρίνος και η Μαριάννα είναι ζευγάρι από την Ολλανδία, το οποίο κάνει εδώ και χρόνια διακοπές στο Ρέθυμνο. Ο Μαρίνος τόνισε ότι «Ερχόμαστε πολλά χρόνια εδώ στο Ρέθυμνο. Ξεκινήσαμε στην αρχή με τέσσερις μέρες και τώρα πλέον ερχόμαστε για τρεις βδομάδες. Ερχόμαστε για το κλίμα, για τους ανθρώπους και για την ευγένειά τους. Ερχόμαστε να ξεκουραστούμε. Το πρόγραμμά μας είναι πολύ φορτωμένο στην Ολλανδία. Μένουμε σε ένα πολύ ωραίο διαμέρισμα και ξεκουραζόμαστε».
Από την πλευρά της η Μαριάννα επισήμανε, ότι «Πολύ όμορφο το Ρέθυμνο. Όταν ήρθαμε εδώ πριν περίπου δεκατρία χρόνια με τα παιδιά μας, κάναμε μια συμφωνία. Μία μέρα θα διαλέξουν αυτά ό,τι θέλουν να κάνουν, την επόμενη μέρα θα ήταν μέρα ξεκούρασης και χαλάρωσης, θα μπορούσαν να κολυμπήσουν ή να παίξουν με άλλα παιδιά και την τρίτη μέρα θα διαλέγαμε εμείς που θα πάμε. Τους πήγαμε λοιπόν στη Κνωσό και έπειτα διασχίσαμε το φαράγγι της Σαμαριάς. Ήταν σαν να ήμασταν στον παράδεισο. Ήταν υπέροχα. Πήγαμε επίσης και στο Αρχαιολογικό Μουσείο στο Ηράκλειο, επισκεφτήκαμε παρεμπιπτόντως και το Αρχαιολογικό Μουσείο εδώ, το οποίο είναι πολύ μικρότερο, αλλά πολύ καλύτερο, είναι οργανωμένα και μπορείς να καταλάβεις τι βλέπεις. Την επόμενη χρονιά λοιπόν μόνα τους πήγαιναν μπροστά και μας φώναζαν να κάνουμε πιο γρήγορα. Τώρα τα παιδιά είναι 34 και 36 και όταν είναι σε διακοπές έχουν το ενδιαφέρον για να δουν ιστορικά μνημεία ή τοπία. Τους επηρεάσαμε λοιπόν με έναν καλό τρόπο. Προτιμούμε και προτείνουμε το Ρέθυμνο για αυτά που μπορείς να δεις, τα πράγματα που μπορείς να κάνεις, για τον θαλασσινό αέρα που μας δροσίζει και για την παλιά πόλη που μας αρέσει πολύ. Επίσης, όταν είδα τα μπαλκόνια της παλιάς πόλης σχεδόν έτοιμα να πέσουν στα κεφάλια μας, προσπάθησε να εξηγήσω στους ντόπιους ότι είναι πολύ σημαντικό να διατηρήσουν την παλιά πόλη και την γραφικότητά της, γιατί κάνει το Ρέθυμνο αυτό που είναι».
Ο νεαρός Άγγλος David κάνει διακοπές στο Ρέθυμνο με την κοπέλα του και είπε από την πλευρά του «Βλέπω ωραία κτίρια, ωραίο κόσμο. Είμαι εδώ εννέα μέρες, είναι η πρώτη φορά στο Ρέθυμνο. Νομίζω ότι οι διακοπές στο Ρέθυμνο είναι μία καλή επιλογή».
Από το Ηνωμένο Βασίλειο, με την γυναίκα του και τα δύο του παιδιά και ο Smith, ο οποίος κάνει διακοπές στο Ρέθυμνο εδώ και 14 χρόνια! Του αρέσει τόσο πολύ που δήλωσε, ότι «Είναι πολύ ωραίο το Ρέθυμνο. Γι’ αυτό ερχόμαστε 14 χρόνια. Θα έλεγα είναι πανέμορφο, όχι απλά υπέροχο!».
Η Gloria κάνει διακοπές στο Ρέθυμνο με την κόρη της Liza και τον γιο της Μαρξ. Ήρθαν για πρώτη φορά αλλά επιβεβαιώνουν τη ρήση, ότι «Το Ρέθυμνο είναι ο τόπος που επιστρέφεις».
Η Gloria είπε χαρακτηριστικά, ότι «Μου αρέσει η παραλία και θα μείνουμε εδώ δεκατέσσερις μέρες. Είναι η πρώτη μας φορά, αποφασίσαμε ότι θα ξανάρθουμε. Δοκιμάσαμε το φαγητό, το βρήκαμε ωραίο. Οι τιμές όμως είναι λίγο ακριβές».
Η Κλαίρη και ο Σεμπαστιάν είναι ζευγάρι από την Γαλλία, το οποίο μας επισκέπτεται πρώτη φορά. «Ήρθαμε εδώ να δούμε τα ιστορικά μνημεία της πόλης και να περπατήσουμε στην παλιά πόλη. Μας αρέσουν πολύ τα σοκάκια της παλιάς πόλης, τα οποία είναι γεμάτα τουρίστες».
Ο David, είναι Βρετανός, ο οποίος έρχεται συχνά για διακοπές στο Ρέθυμνο. «Απολαμβάνω τη διαμονή μου εδώ» μας είπε για να συμπληρώσει, ότι «Έχω έρθει πολλές φορές και πλέον μου είναι πολύ οικείο. Έχει πολύ κόσμο και όλοι φαίνεται να περνάνε πολύ ωραία. Η Φορτέτζα, το λιμάνι, τα καταστήματα, όλα είναι πολύ ωραία. Επίσης, οι τιμές δε θα έλεγα ότι είναι πολύ ψηλές, θα τις χαρακτήριζα λογικές. Έχω προτείνει πολλές φορές το Ρέθυμνο ως τόπο διακοπών».
Τέλος ο Πιτ από την Ελβετία κάνει διακοπές με την οικογένειά του και δηλώνει, ότι «Όλα μου αρέσουν στο Ρέθυμνο. Είναι πολύ καθαρό και όμορφο. Οι άνθρωποι είναι πολλοί ευγενικοί. Είναι η πρώτη μας φορά στην Κρήτη. Έχουμε πάει επίσης στην Ρόδο, αλλά πιστεύω ότι το Ρέθυμνο είναι πιο όμορφο. Μένουμε 13 μέρες στο ξενοδοχείο. Η παλιά πόλη μας είναι πολύ όμορφη. Δεν δοκιμάσαμε φαγητό, μένουμε στο ξενοδοχείο και είναι all enclusive. Οι τιμές είναι καλές, δεν είναι πολύ ακριβά».