Τη σύσταση της ομάδας παλαιμάχων ανακοίνωσε ο ΑΟΝ Αστέρας Ρεθύμνου. Η ανάγκη της συνέχισης της ίδιας πορείας παρά το πέρασμα των χρόνων, κινητοποίησε τα μέλη του ιστορικού σωματείου της Σοχώρας να δημιουργήσει μια ομάδα παλαιμάχων, προκειμένου τα παλιά φιλαράκια να ξαναβλέπονται και φυσικά να συνεχίσουν να ιδρώνουν για τον ίδιο σκοπό στους ποδοσφαιρικούς στίβους.
Όπως αναφέρει και η ανακοίνωση του Αστέρα… «Με τη δημιουργία της εν λόγω ομάδας ο ιστορικός σύλλογος της Σοχώρας θέλει να τιμήσει όλους εκείνους που φόρεσαν τη φανέλα του, και δίνοντας ταυτόχρονα την ευκαιρία για άθληση, διασκέδαση, σύσφιξη σχέσεων και αναπολώντας παλιές όμορφες στιγμές. Η ομάδα αυτή θα συμμετάσχει για πρώτη φορά στο 7ο Πρωτάθλημα Ποδοσφαίρου 8Χ8 που διοργανώνει το Τμήμα Αθλητισμού του Δήμου Ρεθύμνου και ξεκινάει στις 22 Φεβρουαρίου 2016.
Η ομάδα πέρα από το αγωνιστικό θα έχει και κοινωνικό πρόσωπο, συμμετέχοντας σε φιλανθρωπικού χαρακτήρα συναντήσεις εντός αλλά και εκτός νομού.
Παρακαλούνται όσοι παλαίμαχοι ποδοσφαιριστές του ΑΟΝ Αστέρας επιθυμούν να συμμετάσχουν να επικοινωνήσουν άμεσα με τον κ. Αντώνιο Τσακάλη στο κιν. 6939785528».