Βιωματικό εργαστήριο ενηλίκων, με θέμα «Ιθάκες», βασισμένο στο ποίημα του Κ. Καβάφη: «Ιθάκη», θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 12 και την Παρασκευή 13 Ιουλίου, τις ώρες 18:00- 21:00, στον Συνεταιρισμό Τζεπέτο.
Τον σχεδιασμό και την υλοποίηση του εργαστηρίου έχει η Μαρία Τερζάκη, η οποία σημειώνει:
«Η ποίηση απευθύνεται άμεσα και με απαλότητα στο συναισθηματικό μας κόσμο. Παρηγορεί, φωτίζει και αποτελεί συνοδοιπόρο στο ταξίδι εξερεύνησης του εαυτού μας.
Στο εργαστήριο αυτό θα χρησιμοποιήσουμε ως πρωταρχικό υλικό το εμβληματικό ποίημα του σπουδαίου Αλεξανδρινού ποιητή και χρησιμοποιώντας τεχνικές από το θεατρικό παιχνίδι θα δοκιμάσουμε να παίξουμε παιχνίδια ρόλων, να συνεργαστούμε, να ξυπνήσουμε την φαντασία μας, να εκφραστούμε, να φωτίσουμε άγνωστες πτυχές του εαυτού μας αλλά και να διασκεδάσουμε».