ΤΗΝ 5η ΘΕΣΗ ΕΛΑΒΕ ΤΟ ΡΕΘΕΜΝΙΩΤΙΚΟ ΔΙΔΥΜΟ ΣΤΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΠΙΤΣ ΒΟΛΕΪ Κ19
Ικανοποίηση για Τσαπάκη/Χαλκιαδάκη
Συναρπαστικοί μέχρι το τέλος τους ήταν οι αγώνες του Πανελληνίου πρωταθλήματος μπιτς βόλεϊ σε Εφήβους και Νεανίδες (Κ19). Οι μάχες που δόθηκαν στο Δημοτικό Στάδιο της Κερατέας συγκέντρωσαν αρκετό κόσμο, ενώ το ενδιαφέρον είχε και ρεθεμνιώτικο χρώμα, καθώς συμμετείχε το δίδυμο Τσαπάκης/Χαλκιαδάκης, το οποίο σκαρφάλωσε στην 5η θέση.
Νικητές αναδείχθηκαν οι αθλητές από την Κω, Κώστογλου/Χατζηνικολάου που επικράτησαν με 2-0 σετ (21-18, 21-12) των Κρητικών εξ Ηρακλείου, Επιτροπάκη/Μιχελάκη.
Στο 3ο σκαλί του βάθρου ανέβηκε το δίδυμο Κοντοκώστας/Κούτσης.
Σ’ ό,τι αφορά τώρα την πορεία του ρεθεμνιώτικου διδύμου, οι Χαλκιαδάκης/Τσαπάκης μέσα από τους ομίλους πέτυχαν την πρώτη τους νίκη με αρκετά άνετο τρόπο, απέναντι στο αντίστοιχο των Άρμπυρου/Παππά με 2-0 σετ (21-11, 21-10).
Στη συνέχεια αντιμετώπισαν τους Στούπη/Τσικίνη και έφτασαν στη δεύτερη επικράτησή τους με 2-1 σετ (16-21, 21-16 και 15-13).
Στα προημιτελικά στάθηκαν άτυχοι, υπό την έννοια ότι είχαν να αντιμετωπίσουν το δίδυμο που λίγο μετά, κατέλαβε την 3η θέση, τους Κοντοκώστα/Κούτση. Οι Ρεθεμνιώτες παρά την προσπάθειά τους, έχασαν με 0-2 σετ (16-21, 17-21) κι αποκλείστηκαν.
Στη διοργάνωση, το «παρών» έδωσε ο πρόεδρος Επιτροπής Διοργανώσεων μπιτς βόλεϊ, Θανάσης Ρέρρας ο οποίος τόνισε μεταξύ άλλων, τη χαρά του για το γεγονός ότι άλλη μια διοργάνωση έλαβε τέλος με αίσιο τρόπο και πως είναι παρήγορο ότι η συμμετοχή ήταν μεγάλη με αθλητές από πολλά διαφορετικά διαμερίσματα της Ελλάδας. Αυτό απέδειξε ότι υπάρχουν πολλές κυψέλες στη χώρα, αποδίδοντας τα εύσημα στους αθλητές και τις αθλήτριες.
Στις Νεάνιδες, οι Κλέπκου Μ./Κουρτίδου Π. κατέκτησαν τον τίτλο στην κατηγορία Κ19 μετά από τη νίκη τους με 2-0 σετ (21-9, 21-18) επί των Λακασά Σ./Σαρακατσάνη Θ.
Η τελική κατάταξη
1. Κώστογλου Σ. / Χατζηνικολάου Γ. 120
2. Επιτροπάκης Θ./ Μιχελάκης Γ. 100
3. Κοντοκώτας Α./Κουτσής Σ. 90
4. Κανέλλος Ι./ Σακκάς Λ. 90
5. Γκότσης Ν./ Μανδηλάρης Σ.80
-. Μπουτόπουλος Κ./ Σιάμπαλης Λ. 80
-. Στούπης Λ./Τζεκίνης Π. 80
-. Τσαπάκης/ Χαλκιαδάκης 80
6. Ανδρεάδης Α./ Τέλιος Κ. 60
-. Δανιήλ Α. / Κρεατσούλας Γ. 60
-. Άρμπυρος Α./ Παππάς Ι. 60
-. Βαδάσης Γ./ Μηνάς Χ.