Με αφορμή την απόφαση των συμβολαιογράφων της Κρήτης να απέχουν από τις διαδικασίες των πλειστηριασμών καθώς και την απόφαση της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Αστυνομικών Υπαλλήλων να δηλώσουν την αντίδραση και αντίρρησή τους να μετέχουν υπηρεσιακά σε υποθέσεις πλειστηριασμών, το Σωματείο Αλληλοβοήθειας Οφειλετών Ρεθύμνου εξέδωσε την παρακάτω ανακοίνωση:
«Το Δ.Σ. του Σωματείου Αλληλοβοήθειας Οφειλετών Ρεθύμνου αισθάνεται την ανάγκη να εκφράσει τις ευχαριστίες του και να επαινέσει την απόφαση του Συμβολαιογραφικού Συλλόγου Εφετείου Κρήτης σχετικά με την αποχή από όλους τους πλειστηριασμούς εντός των διοικητικών του ορίων, καθώς και την απόφαση της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Αστυνομικών Υπαλλήλων, με την οποία συντάσσεται με όσους διαμαρτύρονται για τους άδικους πλειστηριασμούς και καλεί την Κυβέρνηση να λάβει μέτρα για την προστασία της περιουσίας που αποκτήθηκε με κόπους και θυσίες.
Οι δύο αυτές αποφάσεις, σηματοδοτούν την αγωνία της κοινωνίας για τα ληστρικά και άδικα μέτρα που έχουν λάβει οι κυβερνήσεις τα τελευταία 8 χρόνια θέτοντας ουσιαστικά υπό διωγμό όλους τους Έλληνες και κυρίως τα θύματα της οικονομικής κρίσης που προκάλεσε το Ελληνικό Πολιτικό Σύστημα.
Με αφορμή τις αποφάσεις των συμβολαιογράφων και των αστυνομικών, καλούμε για ακόμα μία φορά όλους τους θεσμικούς και κοινωνικούς φορείς, τους εργαζόμενους και τους συνταξιούχους, τους επαγγελματίες και επιχειρηματίες και κυρίως τους υπαλλήλους της δημόσιας διοίκησης να αντισταθούν και να αγωνιστούν για την ανατροπή αυτών των άδικων μέτρων.
Για ακόμα μία φορά ο Σ.Α.Ο.Ρ. καλεί την κυβέρνηση και όλα τα κόμματα της Βουλής των Ελλήνων να ανταποκριθούν στον ρόλο τους, να προστατεύσουν τους Έλληνες πολίτες και την περιουσία τους, βάζοντας τέρμα στην ληστρική πολιτική των πιστωτικών ιδρυμάτων και των μνημονίων. Για ακόμη μία φορά θα θέλαμε να τονίσουμε, ότι αγωνιζόμαστε με αίτημα προς την Ελληνική πολιτεία να ενσκήψει πάνω στα σοβαρά προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι οφειλέτες με στόχο να τους βοηθήσει να ανταπεξέλθουν στις υποχρεώσεις τους. Τα μέλη του σωματείου δεν ζητούν να τους χαριστούν τα χρέη τους. Ζητούν να ρυθμιστούν κατάλληλα για να μπορέσουν όλοι να ανταποκριθούν στην αποπληρωμή τους. Θα πρέπει να γίνει αντιληπτό, ότι όταν συνάφθηκαν τα δάνεια μας υπήρχε η δυνατότητα αποπληρωμής τους. Αυτή η δυνατότητα κατέρρευσε μέσα στα χρόνια της οικονομικής και ανθρωπιστικής κρίσης. Τα μέλη του Σ.Α.Ο.Ρ. ξεκαθαρίζουν για ακόμη μια φορά, ότι από την πολιτεία ζητούν την λήψη ειδικών μέτρων για τους πολίτες που υπέστησαν οικονομική κατάρρευση εντός της συγκεκριμένης περιόδου, ρύθμιση των οφειλών τους σύμφωνα με τις δυνατότητες ενός εκάστους ώστε να ανταποκριθούν στην εξόφληση τους.
Ξεκαθαρίζουμε επίσης, ότι όσο αυτό δεν γίνεται, θα είμαστε απέναντι. Και όσο σκληραίνει η στάση της πολιτείας, τόσο πιο σκληρή θα είναι και η δική μας αντίσταση, για να μην χαθεί η ιδιωτική περιουσία των Ελλήνων που αποκτήθηκε με αίμα και ιδρώτα».
Από το Δ.Σ. του Σωματείου Αλληλοβοήθειας Οφειλετών Ρεθύμνου