Με κέφι και φαντασία συνεχίζονται καθημερινά οι εκδηλώσεις του Ρεθεμνιώτικου Καρναβαλιού 2018.
Το 29ο Κυνήγι Χαμένου Θησαυρού που ολοκληρώθηκε το απόγευμα της Κυριακής ανέδειξε μεγάλους νικητές τους κυνηγούς της ομάδας «Έκατσ’ η Κουτσή Κατσίκα».
Οι «Ιστορίες Περι@πής από τη διοργανώτρια ομάδα των «Γαλατών» που κράτησαν αμείωτο το ενδιαφέρον των κυνηγών για τρεις ολόκληρες εβδομάδες.
Σαράντα τέσσερις συνολικά ομάδες με πάνω από 2.000 κυνηγούς συμμετείχαν στο φετινό παιχνίδι και προσπαθούσαν μέσα από παράξενες ιστορίες που δημιούργησαν οι «Γαλάτες», που αφορούσαν τρύπες και οι ομάδες έπρεπε να λύσουν τους γρίφους, να δημιουργήσουν τρύπες και να θάψουν θησαυρούς για να φτάσουν τελικά στην άκρη του νήματος και να ανακαλύψουν τον θησαυρό που είχαν κρύψει οι Γαλάτες.
Ο θησαυρός αφορούσε έναν επιστήμονα που έψαχνε να ερμηνεύσει τον δίσκο της Φαιστού.
Οι κυνηγοί συμμετείχαν στις δράσεις του κυνηγιού για παραπάνω από τρεις εβδομάδες και ήταν σε δρόμους, σε γραφεία και φυσικά στο διαδίκτυο. Λίγο πριν τις 6:00 χθες το απόγευμα η ομάδα «Έκατσ’ η Κουτσή Κατσίκα» βρήκε τον θησαυρό και είναι εκείνη η ομάδα που θα αναλάβει να διοργανώσει και το επετειακό κυνήγι θησαυρού του χρόνου, που συμπληρώνει τριάντα χρόνια ζωής.
Σημειώνεται ότι το σαββατοκύριακο θα πραγματοποιηθεί και το παιδικό κυνήγι θησαυρού με την συμμετοχή 800 παιδιών, ενώ έχει προηγηθεί κυνήγι θησαυρού για τα ΚΑΠΗ, καθώς και για έφηβους.
Παλιές Ελληνικές Καντάδες μιας άλλης εποχής
Σήμερα, Τρίτη 6 Φεβρουαρίου, τη σκυτάλη της διασκέδασης παίρνουν οι Παλιές Ελληνικές Καντάδες μιας άλλης εποχής! Το νοσταλγικό έθιμο της Καντάδας θα πλημυρίσει τους δρόμους της Παλιάς Πόλης.
Στις 19:00 το απόγευμα από την πλατεία Αγνώστου Στρατιώτη η Δημοτική Χορωδία Ρεθύμνου, μαθητές και καθηγητές από το Μουσικό Σχολείο Ρεθύμνου, μουσικοί της πόλης μας, μαζί με τις Καρναβαλικές Ομάδες αναβιώνουν το έθιμο της Καντάδας στους δρόμους της Παλιάς Πόλης, για να καταλήξουν στο Πηγάδι (Μεγάλη Πόρτα).
Συμμετέχουν: Χορωδία Μουσικού Σχολείου Ρεθύμνου και Δημοτική Χορωδία Ρεθύμνου, με υπεύθυνη την κ. Ισιδώρα Χαλκιαδάκη. Η μουσική ομάδα aΛmaΛibre, με υπεύθυνους τους Μαριέλα Βιτώρου και Γιώργο Βεριδάκη. Συνοδεύουν οι μουσικοί: Βιολί Άρης Συκάκης, Ειρήνη Συκάκη, Μαρία Δασκαλάκη. Κιθάρα, Δημήτρης Ταμπαλης, Παύλος Τομζας, Γιώργος Μαθιανάκης, Μάριος Ηλιάκης, Τουλιαν. Ούτι, Χρυσούλα Καραδάκη. Μπουζούκι, Σάκης Σακελαρίδης, Βαγγέλης Ματσουλιάδης. Μπαγλαμά, Γιώργος Βεριδάκης. Ακορντεόν, Σπύρος Ξενιτόπουλος, Δημήτρης Βαρούχας, Ανδρέας Πλαϊτης. Συντονιστής – Τομεάρχης της όλης εκδήλωσης, ο κ. Ανδρέας Πλαΐτης.
Έκπληξη δρώμενο ετοιμάζει η καρναβαλική ομάδα «Εμείς και Εμείς» σε κάποιο σημείο της διαδρομής! Μην χάσετε τη βόλτα της Καντάδας για να ζήσετε από κοντά έναν μεγάλο έρωτα: «Του έρωτα τον πόλεμο στην Μπουνιαλή θα γράψω…».
Τσικνοπέμπτη
Την Τσικνοπέμπτη (Πέμπτη 8 Φλεβάρη), οι ομάδες του Ρεθεμνιώτικου Καρναβαλιού ετοιμάζουν ξεφάντωμα σε όλη την πόλη, με τσίκνα και χορό! Αναλυτικά:
Ανεμόμυαλοι, στην οδό Πάρρεν Σιγανού 3.
Όλοι βιτσιόζοι, στη Λότζια με μουσική.
Εμείς κι εμείς, 20:00 στην Κρήνη Ριμόντη με θέμα: «Απόψε κάνεις μπαμ».
Άσχετοι Club, επί της Παλαιολόγου.
Άρκαλοι, στην πλατεία Τεσσάρων Μαρτύρων στο καφέ Centro.
Ποταγωνιστές και Τσαπατσούλιδες, στην πλατεία Ιερολοχιτών.
Δακτυλοδεικτούμενοι, στην είσοδο της πλατείας Μικρασιατών στο Ωδείο.
Τα Παρτάλια, 19:30 στην οδό Γερακάρη 156 στο παραδοσιακό καφενείο «Το Τζάκι».
Το κέφι θα απογειώσουν το βράδυ στις 19:00 με ένα μοναδικό «Roller party», το σωματείο Πρέβελη, στην πλατεία Αγνώστου!
Επίσης, το Λύκειο Ελληνίδων διοργανώνει έναν υπέροχο Παιδικό Αποκριάτικο Χορό με τη Ρορώ στην αίθουσα του Λυκείου στην Προκυμαία, από τις 15:30 έως τις 19:00.
Παρασκευή 9 Φλεβάρη 2018
Ο μεγάλος Χορός των Ομάδων του Ρεθεμνιώτικου Καρναβαλιού 2018, θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 9 Φλεβάρη στις 20:00 στο κέντρο «Πέλαγος». Θέμα: «Rethyvision», με χορό, φαγητό, ποτό, διασκέδαση και παρουσίαση θεατρικών – σατιρικών σκετς από τις Ομάδες Ρεθεμνιώτικου Καρναβαλιού! Διοργάνωση: ΟΡΚ – Ομάδες Ρεθεμνιώτικου Καρναβαλιού.
Ο ΟΡΚ προσκαλεί όλο τον κόσμο στο χορό των ομάδων του Καρναβαλιού, με 16 ομάδες να ζητούν το 12αρι σας! Ελάτε να επιλέξουμε το καλύτερο τραγούδι στο πιο συναρπαστικό χορό που έγινε ποτέ! RETHYVISION 2018: Ρέθυμνο twelve points, Ρέθυμνο douze points (ντουζέ πουά).
Δημοσιογράφοι στο Ρέθυμνο
Στο Ρέθυμνο βρέθηκαν το τριήμερο 2 έως 4 Φεβρουαρίου, έγκριτοι δημοσιογράφοι από την Αθήνα, τη Θεσσαλονίκη και την υπόλοιπη Κρήτη, οι οποίοι είχαν την ευκαιρία να ζήσουν από κοντά τον παλμό του Ρεθεμνιώτικου Καρναβαλιού.
Με οικοδεσπότες την Οργανωτική Επιτροπή του Καρναβαλιού, συναντήθηκαν με συναδέλφους τους από μέσα ενημέρωσης του Ρεθύμνου, με καρναβαλικές ομάδες στις αποθήκες δημιουργίας των Αρμάτων, έκαναν βόλτες και ξεναγήσεις στην πόλη και απόλαυσαν την κρητική φιλοξενία. Θερμά τους υποδέχτηκαν οι επαγγελματίες κέντρων εστίασης και διασκέδασης που υποστηρίζουν το Ρεθεμνιώτικο Καρναβάλι, ενώ απόλαυσαν την ομορφιά και τη φύση στο χωριό Πηγή, καλεσμένοι του τοπικού Πολιτιστικού Συλλόγου.
Από την Οργανωτική Επιτροπή του Καρναβαλιού