Κάδοι ανακύκλωσης για μικρές ηλεκτρικές συσκευές τοποθετήθηκαν σε δημόσια κτίρια, ενώ παράλληλα η Διεύθυνση Καθαριότητας του Δήμου Ρεθύμνου προχωρά στην αντικατάσταση φθαρμένων μπλε κάδων και στην τοποθέτηση νέων στους οικισμούς του μητροπολιτικού δήμου. Ταυτόχρονα αυξάνει και τους κίτρινους κάδους για την ανακύκλωση του γυαλιού. Πρόκειται για μια προσπάθεια του Δήμου Ρεθύμνου να βελτιώσει και να επεκτείνει το πρόγραμμα της ανακύκλωσης ευαισθητοποιώντας τους πολίτες για τη σημασία της.
Παράλληλα, σε εξέλιξη βρίσκεται η ενημέρωση των κατοίκων αλλά και των επιχειρηματιών του ανατολικού παραλιακού μετώπου για το νέο σύστημα αποκομιδής απορριμμάτων, που θα εφαρμοστεί τον Απρίλιο στα πρότυπα της παλιάς πόλης. Αυτό σημαίνει ότι θα απομακρυνθούν στο σύνολό τους οι κάδοι από την Σοφοκλή Βενιζέλου και η αποκομιδή των απορριμμάτων θα γίνεται συγκεκριμένες ώρες από τα απορριμματοφόρα.
Αναλυτικά, στην ανακοίνωση – ενημέρωση της Διεύθυνσης Καθαριότητας τονίζεται:
«Η Διεύθυνση Καθαριότητας, Διαχείρισης Απορριμμάτων, Αστικού Περιβάλλοντος και Πρασίνου ενημερώνει τους δημότες και επισκέπτες του Δήμου μας ότι τοποθετήθηκαν κάδοι ανακύκλωσης μικρών ηλεκτρικών – ηλεκτρονικών συσκευών στα εξής κτίρια:
– Δημαρχείο Ρεθύμνου,
– Δημαρχείο Άδελε,
– Πολεοδομία – Διεύθυνση Αγροτικής Οικονομίας και Κτηνιατρικής,
– ΚΕΠ Δήμου Ρεθύμνης,
– Αντιπεριφέρεια (Νομαρχία).
Για τις μεγάλες ηλεκτρικές και ηλεκτρονικές συσκευές (ψυγεία, πλυντήρια, οθόνες υπολογιστών κλπ.) και τα ογκώδη αντικείμενα (στρώματα, έπιπλα κλπ.) θα πρέπει οι πολίτες να έρχονται σε επικοινωνία με τα γραφεία της Διεύθυνσης στα τηλ. (28310) 57940, 40977, 40978 για την ορθή διαχείρισή τους.
Με την ευκαιρία θα θέλαμε να πληροφορήσουμε ότι θα γίνει αντικατάσταση των φθαρμένων μπλε κάδων ανακύκλωσης και τοποθέτηση επιπλέον κάδων σε νέα σημεία στους οικισμούς, για την επέκταση του προγράμματος ανακύκλωσης συσκευασιών (χαρτί, πλαστικό, μέταλλα).
Επίσης τοποθετούνται νέοι κίτρινοι κώδωνες γυαλιού σε κεντρικά σημεία του Δήμου για την ανακύκλωση γυάλινων συσκευασιών.
Ολοκληρώθηκε η πρώτη φάση τοποθέτησης καλαθιών για μικροαπορρίμματα πεζών σε δρόμους και πλατείες, αλλά παρατηρείται το φαινόμενο κάποιοι να αποθέτουν σακούλες απορριμμάτων εντός ή εκτός αυτών.
Ωστόσο συνεχίζεται και η ενημέρωση με επιστολές των κατοίκων, επιχειρηματιών και ξενοδόχων για το νέο σύστημα αποκομιδής σε όλο το παραλιακό μέτωπο της πόλης, από το οποίο θα αποσυρθούν όλοι οι κάδοι με την ευκαιρία της ανάπλασης του ανατολικού παραλιακού μετώπου.
Παρακαλούμε τους δημότες να ακολουθούν τους όρους του Κανονισμού Καθαριότητας (αναρτημένος στην ιστοσελίδα του Δήμου) και να συνεισφέρουν ώστε να έχουμε ένα Δήμο ακόμα πιο καθαρό.
Ο αντιδήμαρχος και το προσωπικό της Υπηρεσίας Καθαριότητας εύχονται καλές γιορτές, υγεία και περιβαλλοντική συνείδηση σε όλους».