Η νίκη επί του Εθνικού μπορεί να μην άλλαξε το σκηνικό στην α’ φάση του ομίλου του τίτλου της Α1 πόλο γυναικών -πως θα γινόταν αυτό άλλωστε με Ολυμπιακό και ΝΟ Βουλιαγμένης;- όμως κατέδειξε ότι ο Εθνικός σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να εισχωρήσει όπως εκείνος ήλπιζε ανάμεσα στους πρώτους δύο.
Ο ΝΟΡ τον… στραπατσάρισε με τη νίκη που πέτυχε (11-9) και όπως όλα δείχνουν, θα πρέπει να γίνει ένα θαύμα για να μην βρεθούν αμφότεροι στη β’ φάση του πρωταθλήματος στον όμιλο της παραμονής.
Κάμψη ηθικού
Με μία διαφορά… Αυτή η ήττα, εκτός του ότι έκαμψε το ηθικό των παικτριών του Πειραιά, ανέβασε ταυτόχρονα το ηθικό των υπολοίπων που ενδέχεται να βρεθούν στον ίδιο όμιλο (ΝΟΡ, Γλυφάδα και Χαλάνδρι).
Όταν το περασμένο καλοκαίρι, οι μεταγραφές γίνονταν με τυμπανοκρουσίες ουδείς περίμενε κάτι λιγότερο από μάχη στήθος με στήθος απέναντι στον ΝΟ Βουλιαγμένης. Φευ! ΝΟΒ και Ολυμπιακός έγιναν ακόμη πιο δυνατοί με αποτέλεσμα ο Εθνικός να παραμείνει 3ος και καταϊδρωμένος αφού στην ισοβαθμία περνάει τον ΝΟΡ λόγω γκολ-άβερετζ.
Και να φανταστεί κανείς ότι ο ΝΟΡ στο πρώτο μεταξύ τους παιγνίδι, πήγε στον Πειραιά δίχως τον προπονητή του Κωστή Φιτσανάκη. Στο κολυμβητήριο του Εθνικού έχανε ήδη από το α’ 8λεπτο με 7-1 αν και το παιγνίδι ολοκληρώθηκε στο 11-7.
Στον β’ γύρο, ο ΝΟΡ «επέστρεψε» τα 11 γκολ στην εστία του αντιπάλου του όμως δέχθηκε 9 και γι’ αυτό παραμένει 4ος.
Αυτή η νίκη όμως ήταν κάτι παραπάνω από 2 βαθμοί, κάτι παραπάνω από μία επικράτηση.
Σε μια χρονική στιγμή όπου οι κοπέλες του Ρεθύμνου προσπαθούσαν να διορθώσουν το αγωνιστικό χάσμα τους σε σχέση με την 1η αγωνιστική (17-2) από τον ΝΟΒ, τελικά έδειξαν ότι τα κατάφεραν. Και δεν είναι μονάχα το γεγονός ότι κέρδισε έναν αντίπαλο όπως ο Εθνικός αλλά το ότι μπόρεσε να καλύψει αυτό το χάσμα σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα.
Κ. Φιτσανάκης: «Μας βγήκαν όλα»
Ο Κωστής Φιτσανάκης μίλησε για το συγκεκριμένο ματς αλλά και για το ποια είναι τα συνολικά οφέλη μας τέτοιας εμφάνισης που ίσως και να έχει επεκτάσεις φιλοδοξιών στο εσωτερικό του αγωνιστικού τμήματος…
«Η αλήθεια είναι ότι μας πήγαν όλα δεξιά στο συγκεκριμένο παιγνίδι. Καταφέραμε να «κολλήσουμε» αγωνιστικά τις αντιπάλους μας την ίδια στιγμή που εμείς βρίσκαμε απανωτές λύσεις. Είναι από τα παιγνίδια που όλα σου βγαίνουν και του αντιπάλου τίποτα.
Εμάς, μας βγήκαν όλα».
Ακολούθως αναφέρθηκε και στη βοήθεια που θα προσδώσει αυτή η εικόνα στο ηθικό των παικτριών του για τη συνέχεια. «Αυτή η νίκη για μας ήταν ένα πολύ καλό αποτέλεσμα το οποίο συνοδεύτηκε από μία καλή εμφάνιση. Ο Εθνικός είναι μια καλή και ποιοτική ομάδα αλλά νιώθω σίγουρος ότι δεν περίμενε από εμάς μια τέτοια εμφάνιση. Αυτό δείχνει ότι είμαστε σε πολύ καλό δρόμο και αν εμφανιστούμε το ίδιο καλοί στη συνέχεια, το δίχως άλλο, θα είμαστε ανταγωνιστικοί τόσο στα εναπομείναντα ματς του ομίλου όσο και στη β’ φάση».
Έρχονται ματς με Ολυμπιακό και Βουλιαγμένη
Για τον ΝΟΡ το πρόγραμμα κλείνει με τον πλέον δύσκολο τρόπο. Το ερχόμενο Σάββατο αντιμετωπίζει τον Ολυμπιακό και στις 21 Δεκέμβρη αγωνίζεται κόντρα στον ΝΟ Βουλιαγμένης.