Μία εκτός και μία εντός έδρας αποστολή έχουν να επιτελέσουν Ερμής κι Επισκοπή γι’ αυτό το Σαββατοκύριακο. Λίγα χιλιόμετρα ο ένας από τον άλλο, θα επιδιώξουν το καλύτερο δυνατό αφού, οι μεν «πράσινοι» αγωνίζονται στο γήπεδο Μελισσουργού, οι δε «κυανόλευκοι» στη Νίκαια. Αμφότεροι λοιπόν θα βρίσκονται στον Πειραιά και θα τεθούν απέναντι σε ιστορικές ομάδες όπως, είναι ο Ατρόμητος Πειραιά που δεν τα πηγαίνει καλά και ο Ιωνικός.
Για το πρώτο εκτός έδρας τρίποντο ο Ερμής
Παίρνοντας τα πράγματα από την αρχή, ο Ερμής βγαίνει εκτός Ζωνιανών, έπειτα από αρκετές μέρες (21) με πολύ μεγάλη αυτοπεποίθηση μετά τα 5 επιτυχημένα αποτελέσματα (νίκες με Ιάλυσο, ΟΦΗ, Γλυφάδα και Αστέρα Βάρης και ισοπαλία με Επισκοπή).
Ένα από τα θετικά είναι ότι, ο Μανώλης Παπαματθαιάκης, δεν αντιμετωπίζει ιδιαίτερα προβλήματα με τη συμμετοχή των παικτών του, πέρα από τα γνωστά με τον Βασίλη Πλουσή. Το πιο σημαντικό είναι η ψυχολογία που βρίσκεται στα ύψη αλλά και το γεγονός ότι, έτσι όπως έχει έρθει το πρόγραμμα, για τους Κρητικούς προσφέρεται μιας πρώτης τάξεως ευκαιρία να κάνουν την πρώτη τους εκτός έδρας νίκη.
Ο Ατρόμητος παρουσιάζεται με προβλήματα από την αρχή της διοργάνωσης, καθώς από την καλοκαιρινή περίοδο των μεταγραφών, δεν πήρε αυτούς που ήθελε. Οι Πειραιώτες γνωρίζουν ότι δεν είναι η γνωστή δυνατή ομάδα του παρελθόντος και θέλουν να εκμεταλλευτούν, τον κακό αγωνιστικό χώρο (το πλαστικό είναι ταλαιπωρημένο) και γενικότερα την έδρα τους μ’ ότι αυτό συνεπάγεται…
Ο Ερμής από την άλλη, δεν θα πρέπει να δείξει σημάδια αναγνωριστικού ποδοσφαίρου όπως σε άλλες εκτός έδρας αναμετρήσεις. Δεν θα πρέπει να χάσει χρόνο. Απεναντίας, θα επιδιώξει να παίξει επιθετικά για να περάσει άμεσα τον δικό του ποδοσφαιρικό χαρακτήρα.
Διαιτητής της αναμέτρησης θα είναι ο κ. Βεργέτης από την Αρκαδία.
Στην «Κοκκινιά» για θετικό αποτέλεσμα η Επισκοπή
Μία ακόμη ομάδα που έχει μεγάλη ιστορία στις κορυφαίες κατηγορίες του ελληνικού ποδοσφαίρου, ο Ιωνικός είναι έτοιμη να αντιμετωπίσει η Επισκοπή. Βέβαια, η ρεθεμνιώτικη ομάδα βρίσκει στο διάβα της έναν σύλλογο που δεν έχει καμία σχέση με το ένδοξο παρελθόν του αλλά που ψάχνει να βρει τα χαμένα ίχνη του για να μπορέσει να αναδυθεί και πάλι στην επιφάνεια του ελληνικού ποδοσφαίρου.
Ο Ιωνικός συγκαταλέγεται στις καλύτερες ομάδες του δ’ ομίλου της Γ’ Εθνικής ωστόσο, την «πολ ποσίσιον» έχει καπαρώσει για την ώρα, ο Φωστήρας κι ακολουθεί η Τριγλία Ραφήνας και οι υπόλοιποι.
Στη Νίκαια λοιπόν, μεταφέρονται οι Ρεθεμνιώτες που οφείλουν, εάν θέλουν να έχουν ευοίωνο μέλλον, να πάρουν ένα θετικό αποτέλεσμα. Μέχρι σήμερα, έχουν κατορθώσει να κερδίσουν τις εντυπώσεις αλλά αυτές δεν δίνουν ούτε βαθμό, ούτε σωτηρία σύμφωνα με τα αυστηρά κριτήρια των αριθμών της βαθμολογίας.
Ο Τάκης Γκώνιας προπόνησε την ομάδα του με τα ελάχιστα δυνατά προβλήματα αυτή την εβδομάδα, καθώς επέστρεψε στο κανονικό πρόγραμμα ο Χαλκιαδάκης, ενώ και ο Παπαδήμας, ξεκίνησε τρέξιμο έχοντας αποφύγει τα χειρότερα για το γόνατό του. Ο Κωνσταντίνος Κρητικός έτσι κι αλλιώς, έχει επιστρέψει -και μάλιστα αγωνίστηκε στο τελευταίο ματς απέναντι στην Τριγλία- οπότε, ο μοναδικός με πρόβλημα τραυματισμού, παραμένει ο Ραφαήλ Μαραθιανός.
Οι «κυανόλευκοι» σκιαγράφησαν το στυλ παιγνιδιού του Ιωνικού και φιλοδοξούν να πάρουν κάτι που το έχουν πράξει λίγες φορές μέχρι σήμερα(4), ένα θετικό αποτέλεσμα.
Ο Ιωνικός που είναι πάντοτε σκληροτράχηλος, εντός ή εκτός, προέρχεται από αρνητικό αποτέλεσμα (έχασε στη Ρόδο από τον Ιάλυσο με 1-0). Είναι φυσικό λοιπόν να θέλει να ρεφάρει.
Σημειολογικά και σ’ ότι αφορά τις παραδόσεις, οι δύο ομάδες δεν έχουν συναντηθεί ποτέ στο παρελθόν σε επίσημο αγώνα με εξαίρεση ένα περσινό φιλικό προετοιμασίας στη Νίκαια όπου Ιωνικός και Επισκοπή είχαν αναδειχθεί ισόπαλοι 1-1.
Πόσο εφικτό είναι λοιπόν ένα θετικό αποτέλεσμα για την Επισκοπή ή όχι, θα το δείξει ο χρόνος. Στις 15:00 στη Νίκαια οι δύο ομάδες θα δώσουν ραντεβού με τρόπαιο τους τρεις βαθμούς.
Διαιτητής της αναμέτρησης θα είναι ο κ. Καλύβας από την Αχαΐα, ενώ για βοηθούς θα έχει τους συντοπίτες του κ.κ. Κακαφώνη, Νούλα.
Γ΄ Εθνική – 4ος όμιλος – 11η αγωνιστική
Κυριακή 6 Δεκεμβρίου – 15:00
Ραφήνας: Τριγλία Ραφήνας – ΟΦΗ
Παπαποστόλου (Εύβοιας), Σπανός (Εύβοιας), Αργύρης (Εύβοιας), Μιχαηλίδης (Αθηνών).
Κρουσώνα: ΠΑΟΚ – Τράχωνες
Ούτας (Χανίων), Κομισοπούλου (Χανίων), Βυζιργιανάκης (Ρεθύμνου), Γιανναδάκης (Λασιθίου).
Μελισουργού: Ατρόμητος Π. – Ερμής Ζωνιανών
Βεργέτης (Αρκαδίας), Δημογέροντας (Αρκαδίας), Γκριτζέπης (Αρκαδίας), Ζερβός (Αθηνών).
Νίκαιας: Ιωνικός – Επισκοπή
Καλύβας (Αχαϊας), Κακαφώνης (Αχαϊας), Νούλας (Αχαϊας), Κασκαντίρη (Δ. Αττικής).
Γλυφάδας: Γλυφάδα – Φωστήρας
Νικολόπουλος (Μεσσηνίας), Μπουρτζοβίτης (Κορινθίας), Σπηλιώτης (Κορινθίας), Βάκκας (Α. Αττικής).
Ζηρίνης: Κηφισιά – Εθνικός Π.
Ανούσος (Λακωνίας), Παλαμίδας (Λακωνίας), Χαραλαμπόπουλος (Αρκαδίας), Παναγιωτόπουλος (Αργολίδας)
Ζωγράφου: Ηλυσιακός – Ιάλυσος
Νεοφυτιάδης (Κορινθίας), Μπετσόγλου (Κορινθίας), Σεφέρης (Κορινθίας), Μοιραδωράκης (Πειραιά).
Βάρης: Αστέρας Βάρης – Ηράκλειο
Ζαράνης (Κυκλάδων), Νομικός (Κυκλάδων), Κίτσος (Έβρου), Δαμιανάκης (Πειραιά)