«Αναφορά στον Γκρέκο» από το ΔΗΠΕΘΕΚ
ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΙ Ο ΤΑΚΗΣ ΧΡΥΣΙΚΑΚΟΣ
• Η παράσταση θα παρουσιαστεί και στον χώρο του Τάφου του Νίκου Καζαντζάκη
Το υπουργείο Πολιτισμού έδωσε την άδεια που είχε ζητήσει το Δημοτικό Περιφερειακό Θέατρο Κρήτης για να παρουσιάσει την παράσταση «Αναφορά στον Γκρέκο», στον Προμαχώνα Μαρτινέγκο και στον χώρο του Τάφου του Νίκου Καζαντζάκη, στα πλαίσια προβολής της ιστορίας και του πολιτισμού της Κρήτης.
Η παράσταση θα παρουσιαστεί στον χώρο την 1η Ιουλίου, θα είναι για περιορισμένο αριθμό θεατών και αναμένεται να την παρακολουθήσουν εκπρόσωποι όχι μόνο Ελληνικών ΜΜΕ αλλά και Διεθνών.
Στην παράσταση, που πρόσφατα παρουσιάστηκε και στις Βρυξέλλες μετά από πρόσκληση του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, πρωταγωνιστούν ο Τάκης Χρυσικάκος, που ερμηνεύει τον Νίκο Καζαντζάκη και πρόσωπα του έργου του, καθώς και οι μουσικοί: Σταύρος Ψαρουδάκης λύρα-τραγούδι και Απόστολος Κουνής κιθάρα-κοντραμπάσο που με την μουσική τους και το τραγούδι συνομιλούν με τους πρωταγωνιστές του έργου, τον Καπετάν Μιχάλη, τον Αλέξη Ζορμπά, τον Δομήνικο Θεοτοκόπουλο και την ωραία Ελένη του Ομήρου.
Μια παράσταση, που μέσα από τους ήρωες των έργων του Νίκου Καζαντζάκη και τις εξομολογήσεις του (στον παππού του, όπως αποκαλεί τον Ελ Γκρέκο) συναντάμε το μεγαλείο της Ελλάδας και το ανυπόταχτο πνεύμα του ίδιου του συγγραφέα, όπως επισημαίνει ο καλλιτεχνικός διευθυντής του ΔΗΠΕΘΕΚ, Μιχάλης Αεράκης καθώς, κατά πως λέει ο μεγάλος Κρητικός συγγραφέας Ν. Καζαντζάκης: «Αλάκερη η ψυχή μου μια κραυγή κι όλο μου το έργο το σχόλιο στην κραυγή αυτή. Φωνάζω τη μνήμη να θυμηθεί, περμαζώνω από τον αέρα τη ζωή μου, στέκουμαι σαν στρατιώτης και κάνω την αναφορά μου στον Γκρέκο, γιατί αυτός είναι ζυμωμένος από το ίδιο κρητικό χώμα με μένα και καλύτερα απ’ όλους τους αγωνιστές που ζουν ή που έχουν ζήσει μπορεί να με νιώσει».
Η «Αναφορά στον Γκρέκο», είναι το τελευταίο έργο του μεγάλου Έλληνα-Κρητικού συγγραφέα. Ένα είδος πνευματικής αυτοβιογραφίας ή, όπως τη χαρακτηρίζει ο ίδιος ο Καζαντζάκης, μια «αναφορά» με τη στρατιωτική έννοια του όρου, σχετικά με τους στόχους του και τις προσπάθειές του.
Ο συγγραφέας ξεκινά από τα παιδικά του χρόνια (αφού προηγουμένως αναφέρεται στους προγόνους και τους γονείς του) και σταματά στην ημέρα της «κρητικής ματιάς» και στη σύλληψη της Οδύσσειας. Δεν αφηγείται το σύνολο της ζωής του, αλλά παρουσιάζει τους σταθμούς της πνευματικής του πορείας, χωρίς να ακολουθεί την αυστηρή χρονολογική σειρά της πραγματικής του βιογραφίας. Μια παράσταση, που μέσα από τους ήρωες των έργων του Νίκου Καζαντζάκη και τις εξομολογήσεις του (στον παππού του, όπως αποκαλεί τον Ελ Γκρέκο) συναντάμε το μεγαλείο της Ελλάδας και το ανυπόταχτο πνεύμα του ίδιου του συγγραφέα.
Εκτός της παράστασης στο Μαρτινέγκο το έργο θα παρουσιαστεί επίσης:
• Στο Ηράκλειο, στο Κηποθέατρο «Μάνος Χατζηδάκις»: Στις 2, 3, 4 Ιουλίου και 9, 10, 11 Αυγούστου (ώρα 21:30),
• Στα Χανιά, στο Θέατρο Ανατολικής Τάφρου στις 6, 7, 8 Ιουλίου.
• Στον Άγιο Νικόλαο, στο 4ο Δημοτικό Σχολείο στις 9 Ιουλίου.
• Στην Σητεία, στο Λιμάνι Γλυφάδας στις 10 Ιουλίου.
• Στην Ιεράπετρα, στο 3ο Γυμνάσιο στις 11 Ιουλίου.
• Στο Ρέθυμνο, στο θέατρο «Ερωφίλη» στις 2 και 3 Αυγούστου.
Η «Αναφορά στον Γκρέκο», είναι το τελευταίο έργο του μεγάλου Έλληνα-Κρητικού συγγραφέα. Ένα είδος πνευματικής αυτοβιογραφίας ή, όπως τη χαρακτηρίζει ο ίδιος ο Καζαντζάκης, μια «αναφορά» με τη στρατιωτική έννοια του όρου, σχετικά με τους στόχους του και τις προσπάθειές του. Ο συγγραφέας ξεκινά από τα παιδικά του χρόνια (αφού προηγουμένως αναφέρεται στους προγόνους και τους γονείς του) και σταματά στην ημέρα της «κρητικής ματιάς» και στη σύλληψη της Οδύσσειας. Δεν αφηγείται το σύνολο της ζωής του, αλλά παρουσιάζει τους σταθμούς της πνευματικής του πορείας, χωρίς να ακολουθεί την αυστηρή χρονολογική σειρά της πραγματικής του βιογραφίας. Μια παράσταση, που μέσα από τους ήρωες των έργων του Νίκου Καζαντζάκη και τις εξομολογήσεις του (στον παππού του, όπως αποκαλεί τον Ελ Γκρέκο) συναντάμε το μεγαλείο της Ελλάδας και το ανυπόταχτο πνεύμα του ίδιου του συγγραφέα.