Σήμερα 19 Αυγούστου ήταν αρχικά προγραμματισμένη η κλήρωση του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής, αλλά τελικά αναβλήθηκε. Η εξέλιξη αυτή έχει ως φυσική συνέπεια και την καθυστερημένη έναρξη του φετινού «μαραθωνίου», που εν τέλει δεν θα πραγματοποιηθεί στις 6 Σεπτεμβρίου.
Το τοπίο στον ποδοσφαιρικό χάρτη δεν έχει ξεδιαλύνει, καθώς υπάρχουν εκκρεμοδικίες, όπως ανακοίνωσε και η Επιτροπή πρωταθλήματος Γ’ Εθνικής. Οριστικές αποφάσεις δεν πάρθηκαν από τη Φούτμπολ Λιγκ όσο αφορά την ενδεχόμενη κάλυψη των κενών από τους περυσινούς δευτεραθλητές της Γ’ κατηγορίας, με αποτέλεσμα να υπάρχει καθυστέρηση για τη συμπλήρωση των ομίλων.
Γι’ αυτό ανακοινώθηκε πως τελικά δεν θα διεξαχθεί σήμερα η κλήρωση του πρωταθλήματος Γ’ Εθνικής, ενώ δεν θα γίνει η σέντρα στις 6 Σεπτεμβρίου, όπως είχε αρχικά οριστεί. Σύμφωνα με την Επιτροπή Πρωταθλήματος της Ομοσπονδίας, η κλήρωση θα καθοριστεί εντός των προσεχών ημερών και τα σωματεία θα ενημερωθούν με νεότερη ανακοίνωση.
Η χθεσινή ανακοίνωση της Επιτροπής Πρωταθλήματος Γ’ Εθνικής της ΕΠΟ αναφέρει χαρακτηριστικά: «Από την Επιτροπή Πρωταθλήματος Γ’ Εθνικής Κατηγορίας ανακοινώνεται ότι, λόγω των εκκρεμοδικιών που υπάρχουν, η ημερομηνία για τη διενέργεια της κλήρωσης του αγωνιστικού προγράμματος περιόδου 2015-2016 θα καθοριστεί εντός των προσεχών ημερών και τα ενδιαφερόμενα σωματεία θα ενημερωθούν με νεότερη ανακοίνωση».