Θολό παραμένει το τοπίο σχετικά με το θέμα της παραχώρησης αιγιαλού στους δήμους, καθώς τρεις μήνες πριν την έναρξη της τουριστικής περιόδου δεν έχει ακόμα εκδοθεί σχετική κοινή υπουργική απόφαση που θα καθορίζει τόσο το αν τελικά θα παραχωρηθούν οι παραλίες στους ΟΤΑ όσο και τους όρους και τις προϋποθέσεις που αυτό θα γίνει.
Το γεγονός αυτό δημιουργεί για μια ακόμα χρονιά τεράστια αναστάτωση στους δήμους ,οι οποίοι αγωνιούν τόσο για τη φύλαξη και την καθαριότητα των παραλιών ιδίως στις τουριστικές περιοχές όπως αυτή του Ρεθύμνου, όσο και για το ότι το κεντρικό κράτος στο παρά πέντε εκδίδει αποφάσεις τις οποίες στη συνέχεια πρέπει να εφαρμόσουν χωρίς να υπάρχει πλέον ο απαιτούμενος χρόνος λόγω της γραφειοκρατίας.
Σημειώνεται ότι οι ναυαγοσώστες θα πρέπει να είναι στις θέσεις τους την 1η Ιουνίου ενώ οι γραφειοκρατικές διαδικασίες απαιτούν τουλάχιστον δυο μήνες για να ολοκληρωθούν όπως χαρακτηριστικά επισημαίνει στα Ρ.Ν. ο αντιδήμαρχος οικονομικών Στέλιος Σπανουδάκης.
Ο ίδιος υποστηρίζει πως δεν υπάρχει καμία ενημέρωση από το κεντρικό κράτος για το τι μέλλει γενέσθαι τη φετινή χρονιά. «Κανονικά η διαδικασία της παραχώρησης πρέπει να ξεκινήσει τον Απρίλιο έτσι ώστε να προλάβουμε σαν δήμοι να κάνουμε και τις δημοπρασίες στους επιχειρηματίες, τις απευθείας παραχωρήσεις στους επιχειρηματίες και το ναυαγοσωστικό έργο. Εάν το κράτος αποφασίσει να μην έχουν καμία εμπλοκή οι δήμοι, τότε θα πρέπει το ίδιο ν’ αναλάβει την διαδικασία της δαπάνης και του στησίματος της παραλίας. Εμείς εισπράττουμε περίπου 400.000 ευρώ από τις παραχωρήσεις εκ των οποίων 150.000 αποδίδονται για το ναυαγοσωστικό και περίπου 100.000 ευρώ για την καθαριότητα και τυχόν εργασίες. Για τρίτη συνεχόμενη χρονιά ζούμε το ίδιο παράλογο γεγονός να πλησιάζει η τουριστική σεζόν και ακόμα το κεντρικό κράτος δεν έχει αποφασίσει αν θα παραχωρήσει ή όχι τους αιγιαλούς στους δήμους. Το γνωρίζει πολύ καλά ότι μόνο του δεν μπορεί να το διαχειριστεί – δεν έχει καν την εμπειρία. Και φυσικά η εικόνα αυτή το τουριστικό μας προϊόν θα χάσει την αίγλη του. Πρέπει άμεσα ν’ αποφασίσουν τι θα γίνει ώστε ο καθένας ν’ αναλάβει τις ευθύνες του. Για μας είναι μονόδρομος η παραχώρηση από το κράτος σε εμάς, γιατί πέρα από το οικονομικό κομμάτι είναι και το θέμα της εικόνας της πόλης και κυρίως της ασφάλειας των λουομένων”, τόνισε μιλώντας στα Ρ.Ν. ο αντιδήμαρχος οικονομικών Στέλιος Σπανουδακης.
Υπενθυμίζεται ότι πέρσι την τελευταία στιγμή με βουλευτική τροπολογία που ψηφίστηκε τον Απρίλιο στη Βουλή είχε παραταθεί για ένα έτος η ΚΥΑ του 2015 την οποία είχε απορρίψει, μετά από προσφυγή του Δικηγορικού Συλλόγου, ως εκτός των ορίων του νόμου 2971/2001.
Η φημολογία ωστόσο γύρω από το θέμα αυτό αναφέρει ότι η κυβέρνηση προσανατολίζετε στη διαδικασία των ηλεκτρονικών διαγωνισμών σε κεντρικό επίπεδο, κάτι που σημαίνει ότι οι δήμοι δεν θα έχουν ανάμειξη και κατ’ επέκταση απώλεια εσόδων, ωστόσο μέχρι στιγμής δεν υπάρχει καμιά επίσημη ανακοίνωση.
Πληροφορίες αναφέρουν ότι σχετικό νομοσχέδιο είναι έτοιμο για να τεθεί σε διαβούλευση.
Σύμφωνα με τις ίδιες πληροφορίες με το νέο νόμο που έχει καταρτισθεί από τη Γενική Γραμματεία Δημόσιας Περιουσίας του υπουργείο Οικονομικών:
• Οι παραλίες θα παραχωρούνται στους ιδιώτες μέσω ηλεκτρονικού Δημόσιου πλειοδοτικού διαγωνισμού πανελλήνιας εμβέλειας που θα γίνεται με τους ίδιους όρους και προϋποθέσεις, για όλους τους δήμους από την Κτηματική Υπηρεσία του Δημοσίου. Ο διαγωνισμός θα υποστηρίζεται από το ίδιο μηχανογραφικό σύστημα και θα γίνεται σε διαφορετικές χρονικές περιόδους, για κάθε δήμο ή ευρύτερη περιοχή.
• Ακόμη δεν έχουν καθορισθεί τα ποσοστά των εσόδων Δημοσίου και δήμων που σήμερα είναι 30-70 με αποτέλεσμα από τα συνολικά 50 εκατ. του 2016 να εισπράξει το Δημόσιο 15 εκατ. και οι δήμοι 35 εκατ. ευρώ. Ωστόσο, οι σκέψεις στο υπουργείο Οικονομικών με δεδομένο ότι θεωρούν ότι με το νέο σύστημα η διαδικασία θα εξορθολογιστεί και αφετέρου θα σταματήσουν οι καταπατήσεις, με αποτέλεσμα τα έσοδα, όπως υπολογίζουν, να τριπλασιαστούν (σ.σ. δηλ. να φτάσουν τα 150 εκατ. ευρώ), προτείνουν το ποσοστό αυτό ν’ αντιστραφεί (70-30). Τονίζουν, δε, ότι με αυτό τον τρόπο οι δήμοι θ’ αυξήσουν σε απόλυτους αριθμούς τα έσοδα τους από 35 εκατ. σήμερα σε 45 εκατ. ευρώ. Ωστόσο, οι δήμοι αμφισβητούν ότι η αύξηση των εσόδων θα είναι τόσο μεγάλη, και επικαλούμενοι τα μεγάλα έξοδα που έχουν για τη συντήρηση των παραλιών αλλά και για την πληρωμή των ναυαγοσωστών, ζητούν τα ποσοστά να παραμείνουν αμετάβλητη.
• Το νέο νομοσχέδιο και η ΚΥΑ που θα εκδοθεί προσαρμόζονται απολύτως στις απαιτήσεις των αποφάσεων του ΣτΕ.