Στις νίκες επέστρεψε ο ΟΦ Αρμένων, αυτή τη φορά κόντρα στον Τάλω μέσα στο Μελιδόνι. Ο ΟΦΑ που, είχαμε τονίσει ότι έχει κάποια φυσιολογικά για την εποχή σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή του, αυτή τη φορά, έκανε το αντίστοιχο το περασμένο Σάββατο. Η ομάδα του Φίλιππου Μουρτζανού μετά το 0-4 από τον Άρη, εμφανίστηκε πιο ισορροπημένη με κοντά τις γραμμές της και κατάφερε να αποκομίσει αγωνιστικά κέρδη αλλά και να πάρει τη φιλική νίκη.
Από την άλλη, δεν θα πρέπει να λησμονήσουμε ότι το Μελιδόνι βρίσκεται πίσω όσον αφορά την προετοιμασία του, ωστόσο είδαμε αγωνιζόμενα τα δύο παιδιά (Μοσχονάς, Μαρής) που ήρθαν από ΑΕΜ και Ρεθυμνιακό.
Βέβαια και ο ΟΦΑ εμφανίστηκε με αρκετούς νεαρούς παίκτες. Παιδιά όπως ο Δανδάλης, ο Δ. Κλειδής, ο Α. Βογιατζάκης, ο Κολυβάκης, ο Τριχάκης, ο Κτιστάκης, ο Θεοδωράκης, ο Τσόλα, ο Αβντία (που ήταν και ο σκόρερ του μοναδικού τέρματος στο 61′ ), ο Πολιτάκης, ο Μάνσε, ο Κ. Παπαδογιάννης και ο Ν. Αποστολάκης συγκεντρώνουν έναν μ.ο. που δεν ξεπερνάει τα 21 χρόνια!
Αγωνιστικά, το Μελιδόνι μπήκε πιο δυνατά και είχε δοκάρι στο 6′ με την κεφαλιά του Κρανιωτάκη. Οι γηπεδούχοι μάλιστα, είχαν νέο δοκάρι στο 27′ με νέα κεφαλιά του Λαγουδάκη.
Στην επανάληψη, ο ΟΦΑ μπήκε με μια χαμένη διπλή ευκαιρία και τον Αναγνωστάκη να αποκρούει εντυπωσιακά ισάριθμες φορές. Έξοχο ήταν και το μπλοκ στο σουτ του Δημήτρη Κλειδή όμως δεν έκανε το ίδιο στο 61′ ο Τριχάκης που έκλεψε την μπάλα λίγο μετά το κέντρο, πάσαρε γρήγορα στον Αβντία, ο οποίος με ιδανικό πλασέ έγραψε το 1-0.
Στο 63′ ο ίδιος παίκτης «σημάδεψε» το δοκάρι του Αναγνωστάκη. Τα δοκάρια όμως ισοφαρίστηκαν στο αμέσως επόμενο λεπτό όταν ο Αβντία σούταρε και ο πορτιέρο του Μελιδονίου με την βοήθεια της δοκού έδιωξε σε κόρνερ.
Ο Κρανιωτάκης έκανε το…3-2 στα δοκάρια για τον Τάλω στο 65′ «σημαδεύοντας» το οριζόντιο.
Χαμένες ευκαιρίες -καθώς το ματς άνοιξε μετά το 70′- έχασαν και οι δύο ομάδες.
ΤΑΛΩΣ ΜΕΛΙΔΟΝΙΟΥ (Μ. Στεφανάκης): Αναγνωστάκης, Βαρδιάμπασης, Βασσάκης, Μπιρίκος, Λαγουδάκης, Ν. Στεφανάκης, Ψαρουδάκης, Κρανιωτάκης, Μοσχονάς, Μαρής, Καλυβιανάκης. Έπαιξαν ακόμη οι: Νταής, Βαρότσης, Γ.Ι. Σταρράς, Κοσκινάς, Η. Κανακάκης, Β. Δαφέρμος, Ν. Δαφέρμος.
ΟΦ ΑΡΜΕΝΩΝ (Φ. Μουρτζανός): Δανδάλης, Παπαδάκης, Δ. Κλειδής, Α. Βογιατζάκης, Κολυβάκης, Τριχάκης, Κτιστάκης (38′ Θεοδωράκης), Τσόλας, Αβντία (72′ Πολιτάκης), Μάνσε (57′ Κ. Παπαδογιάννης), Ν. Αποστολάκης.
Μια «9αδα» εκτός για τον ΟΦΑ
Από τον ΟΦΑ δεν έλειπαν τα προβλήματα, καθώς ο Φίλιππος Μουρτζανός δεν μπορούσε να χρησιμοποιήσει λόγω τραυματισμών, τους Τσακάλι, Καραγιώργη, Βερνάδο αλλά και 6 ακόμη παίκτες που έλειψαν για επαγγελματικούς λόγους. Αυτοί ήταν οι, Σηφακάκης, Πετρογιαννάκης, Κρασονικολάκης, Γασπαράκης, Ντιμιτρόφ και Μενιουδάκης.