Με το κεφάλι ψηλά έπεσαν κατηγορία ΑΕΜ και Ερμής Ζωνιανών. Αμφότερες οι ρεθεμνιώτικες ομάδες δεν τα κατάφεραν στην εφετινή σεζόν στη Γ’ Εθνική που αποδείχθηκε μια τραυματική χρονιά γι’ αυτές. Παρά τις επενδύσεις που έκαναν οι ιδιοκτήτες των σωματείων, τα σχέδια και οι φιλοδοξίες τους δεν ευοδώθηκαν κι αυτό οφείλεται εν μέρει ή κυρίως στις αυστηρές ποινές (ως εξοντωτικές θα λέγαμε) από την Πειθαρχική Επιτροπή της ΕΠΟ αλλά και από τα λάθη που ομολογουμένως έγιναν, είτε λόγω απειρίας, είτε λόγω κακών υπολογισμών, είτε φυσικά επειδή χάθηκε πολύτιμος αγωνιστικός χρόνος (αποτελέσματα) στις πρώτες αγωνιστικές.
Φυσικά μιλάμε για ένα πρωτάθλημα όπου με τόσες λίγες ομάδες, λογικό ήταν ο ανταγωνισμός που υπήρχε να επέφερε κλίμα εγρήγορσης όπου το… κακό άγχος μόνο καλό δεν έκανε.
Συνεπώς, στο φετινό πρωτάθλημα -εφόσον παραμείνει και η ποινή στην ΑΕΜ- βλέπουμε τις δύο ρεθεμνιώτικες ομάδες στις τελευταίες θέσεις της κατάταξης με την ΑΕΜ να βρίσκεται στην προτελευταία θέση με 16 βαθμούς και τον Ερμή στην τελευταία με 15β.
Δεν μπόρεσε να χαλάσει τη φιέστα
Στη Νέα Αλικαρνασσό όπου τα πράγματα ήταν έτσι κι αλλιώς δύσκολα με τον Ηρόδοτο να έχει στο πλευρό του τους πολυάριθμους φιλάθλους του ελέω και της φιέστας που είχε ετοιμάσει, η ΑΕΜ δεν τα κατάφερε και μ’ ένα γκολ του Ετόφ στο 67′ αποχώρησε με ήττα 1-0. Κι όμως, και σ’ αυτό το ματς, οι Μυλοποταμίτες άξιζαν καλύτερης τύχης.
Τόσο στο α’ ημίχρονο όσο και το β’, η ΑΕΜ δεν άφησε τον Ηρόδοτο να κάνει το παιγνίδι του. Πιο συγκεκριμένα, στο 5′ ο Μυρθιανός είχε καλό σουτ που μπλόκαρε ο Κουράκης, ενώ στο 12′ ο Φραγκουλάκης «δοκίμασε» με τη σειρά του την ετοιμότητα του Κελαϊδή. Δύο λεπτά αργότερα ο Καραγκιόζι είχε καλό σουτ άουτ και η τελευταία καλή φάση ήταν από πλευράς ΑΕΜ στο 30′ όταν ο Βιτώρος είχε καλό σουτ άουτ.
Στην επανάληψη αν και ο Ηρόδοτος θέλησε να ανεβάσει την απόδοσή του, η ΑΕΜ ήταν αυτή που επισκέφθηκε πρώτη την εστία του Κουράκη. Πρώτα με τον Βιτώρο στο 53′ και μετά στο 67′ ο Ρηγάκης παραλίγο να σκοράρει με εντυπωσιακό τρόπο -με «ψαλιδάκι» όμως ο Κουράκης μπλόκαρε.
Και αντί για να πανηγυρίσει η ΑΕΜ, πανηγύρισε ο Ηρόδοτος. Η καλή ενέργεια των παικτών του, τους προσέφερε ένα γκολ με τον Ετόφ (κεφαλιά) γράφοντας το 1-0. Ο ίδιος παίκτης στο 77′ είχε χαμένο τετ-α-τετ στέλνοντας τη μπάλα άουτ.
Τελευταία καλή προσπάθεια στο ματς ήταν από την πλευρά της ΑΕΜ όταν στο 86′ ο Βαρούχας να σουτάρει εκτός περιοχής με τη μπάλα να περνάει λίγο άουτ.
Η διαιτησία: Κολύτας, Καφεσάκης, Φραγκιαδάκης.
ΗΡΟΔΟΤΟΣ (Παπαματθαιάκης): Κουράκης, Καργιωτάκης, Μπαλάφας (54′ Σπηλιώτης), Γιαλούσης, Παναγιωτάκης, Καρατζάογλου, Φραγκουλάκης, Καραγκιόζι (66′ Μελισσόπουλος), Γαρεφαλάκης (54′ Παπαδάκης), Ετόφ, Φουκαράκης (77′ Προβιδάκης).
ΑΕΜ (Κόλτζος): Κελαΐδης, Μυρθιανός, Πιτσόκος, Μποτωνάκης, Κιάσσος, Βιτώρος (72′ Κουγιουμουτζής), Ξαγοράρης, Ρηγάκης, Δελήμπασης (60′ Μάστορας), Δροσάκης (46′ Νύκταρης), Βαρούχας.