Με τις ανάλογες τιμές και το σεβασμό που πρέπει, τελούνται και φέτος τα 76α Αρκάδια στο Ρέθυμνο. Το 2016 είναι μια χρονιά ορόσημο για το Ρέθυμνο αλλά και τον ελληνισμό, καθώς συμπληρώνονται 150 χρόνια από τότε (1866) που έγινε το ολοκαύτωμα της Ιεράς Μονής Αρκαδίου.
Δημόσιο, Δημοτικά, Ιδιωτικά καταστήματα και οικίες της Περιφερειακής Ενότητας Ρεθύμνης θα σημαιοστολιστούν από το πρωί της 30ης Οκτωβρίου έως και την δύση του ηλίου της 13ης Νοεμβρίου 2016.
Μάλιστα σε καθημερινή βάση θα υπάρχουν πολιτιστικές εκδηλώσεις σε διάφορα μέρη του νομού (ενδοχώρα του Ρεθύμνου και όχι μόνο) τιμώντας με αυτόν τον τρόπο τους πεσόντες του Αρκαδίου.
Την Κυριακή δε στις 6 Νοεμβρίου, η επέτειος κορυφώνεται με τους Αρκάδιους Αγώνες που γράφουν τα τελευταία 75 χρόνια τη δική τους ξεχωριστή ιστορία.
Δράσεις και τερματισμός στο «Μελίνα Μερκούρη»
Στα φετινά 76α Αρκάδια, οι διοργανωτές έχουν βάλει σκοπό να είναι η καλύτερη, η λαμπρότερη αθλητική εκδήλωση από καταβολής της διοργάνωσης παρουσιάζοντας ένα πλήρες πρόγραμμα με δράσεις που θα διεξαχθούν, ως επί τω πλείστον, στο κλειστό γυμναστήριο της πόλης «Μελίνα Μερκούρη».
Φυσικά, εξαιρούνται οι δρόμοι με κορυφαίο τον Αρκάδιο δρόμο των 20 χλμ., όπου οι συμμετοχές αναμένεται να αποτελέσουν ρεκόρ (έχουν ήδη ξεπεράσει τις 200). Στον φετινό Αρκάδιο δρόμο θα λάβει μέρος και η «χρυσή» Ολυμπιονίκη της Αθήνας, Αθανασία Τσουμελέκα. Η ίδια δηλώνει έτοιμη να τρέξει από το Αρκάδι ως το σημείο τερματισμού το «Μελίνα Μερκούρη».
Η έναρξη θα δοθεί στις 15:00 με την άφιξη της φλόγας από την Ιερά Μονή Αρκαδίου από το σώμα Ελλήνων προσκόπων, ενώ λίγο πριν (14:40), θα έχει ξεκινήσει ο Αρκάδιος Δρόμος.
Ρεκόρ συμμετοχών στα 6.000μ.
Οι διοργανωτές έχουν θεσπίσει άλλους δύο δρόμους, αυτόν των 6.000 μέτρων εκεί όπου ήδη σημειώνεται νέο ρεκόρ συμμετοχών ξεπερνώντας τις 100 και ως την 6η Νοέμβρη, το συγκεκριμένο νούμερο αναμένεται να αυξηθεί κατά πολύ. Η αφετηρία για το αγώνισμα αυτό θα αποτελέσει η γέφυρα Πλατανιά (διασταύρωση για Αρκάδι).
Ο τρίτος αγώνας που θα δοθεί, είναι αυτός των 1.000μ. που θα αφορά αποκλειστικά παιδιά δημοτικών σχολείων.
Ιδιαίτερη μνεία θα γίνει στο κρητικό βόλι, εκεί όπου οι συμμετοχές ετησίως αυξάνονται κατά πολύ, ενώ δε θα λείψουν άλλου είδους αθλήματα όπως, το τραμπολίνο από τους αθλητές και τις αθλήτριες του ΟΚΑ Αρκάδι.
Η τελετή λήξης θα περιλαμβάνει παραδοσιακούς κρητικούς χορούς.
Αθλοθέτες των φετινών Αρκαδίων είναι: Περιφερειακή Ενότητα Ρεθύμνου, ΕΠΟ, Διεύθυνση Β’θμιας Εκπαίδευσης Ρεθύμνου, Γραφείο Φυσικής Αγωγής Νομού Ρεθύμνου, Διεύθυνση Α’θμιας Εκπαίδευσης Ρεθύμνου.