Χρειάστηκε να περιμένουν υπομονετικά κάτι λιγότερο από δυο μήνες, έτσι ώστε να σηκώσουν στον καταγάλανο ουρανό του Ρεθύμνου το κύπελλο του πρωταθλητή που κατέκτησαν μετά από μια αξιόλογη πορεία στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής κατηγορίας ποδοσφαίρου γυναικών.
Τόσο ήταν το χρονικό διάστημα, που διανύσαμε από εκείνο το απόγευμα της 18ης Μαρτίου, όταν η γυναικεία ομάδα του Αστέρα με την νίκη της στον τελικό επί των Χανίων με 3-2, κατακτούσε το πρωτάθλημα, μέχρι και το μεσημέρι της Κυριακής, όπου στο ΔΑΚ Γάλλου «Παύλος Ι. Βαρδινογιάννης», είχαν το δικό τους χρονικά κομμάτι, σε μια ετήσια εκδήλωση που έχει μια ξεχωριστή σημασία για την Κρήτη. Φορώντας το ειδικά διαμορφωμένο μπλε μπλουζάκι που ανέγραφε «Αστέρας FC ladies – πρωτάθλημα Γ’ Εθνικής», οι πρωταθλήτριες του 8ου Κρητικού ομίλου στο ημίχρονο του μεγάλου τελικού της «34ης Μάχης της Κρήτης», μιας σημαντικής για τον αθλητισμό της μεγαλονήσου, ετήσιας διοργάνωσης, είχαν την ευκαιρία να παραλάβουν, να αγγίξουν και να σηκώσουν ψηλά το κύπελλο που τους προσφέρθηκε μέσω της ΕΠΣΡ από την διοργανώτρια των Εθνικών πρωταθλημάτων ΕΠΟ και να νιώσουν και με την… «κούπα» πρωταθλήτριες.
Από τα χέρια του προέδρου της ΕΠΣΡ Γιώργου Δασκαλομαρκάκη το κύπελλο του πρωταθλητή πέρασε στα χέρια των δυο αρχηγών (η Τρίτη Ειρήνη Δρακάκη απουσιάζει στο εξωτερικό), Βαρβάρας Μπεμπή και Ελευθερίας Δαφέρμου και υπό τις επευφημίες των υπόλοιπων πρωταθλητριών, αλλά και του προπονητή Παναγιώτη Αντωνιάδη και του γενικού αρχηγού Κώστα Μάκρα υψώθηκε στον αέρα.