Κόντρα στις πιο αντίξοες συνθήκες, κόντρα σε υποθαλλάσια ρεύματα και ανέμους σε πολύ παγωμένα νερά, μια παρέα 8 ατόμων με το όνομα «Pastra Cretonaxiosa» που παλεύει, προκειμένου να στηρίξει την ΕΛΕΠΑΠ, ανάμεσά τους και ο Ρεθεμνιώτης Βαγγέλης Ζουρμπάκης, διέσχισε τη θάλασσα της Μάγχης (το στενό που χωρίζει τη Γαλλία από την Αγγλία).
Στόχος της ομάδας είναι να προσφέρουν ένα σχολικό λεωφορείο στα παιδιά της Ελληνικής Εταιρείας Προστασίας και Αποκατάστασης Αναπήρων Προσώπων (ΕΛΕΠΑΠ).
Πρόκειται για ένα μεγάλο, καθ’ όλα ελληνικό εγχείρημα, καθώς οι «περίφημοι 8» διέσχισαν το θαλάσσιο κανάλι των 45 χλμ. μέσα σε 12 ώρες κι 12 λεπτά σημειώνοντας παράλληλα ένα εντυπωσιακό ρεκόρ.
Πρόκειται για την πρώτη ελληνική ομάδα που διέσχισε το στενό της Μάγχης, τα μέλη της οποία είναι η Ευγενία Τζαννίνη, ο Βασίλης Μαρούλης, ο Βαγγέλης Ζουρμπάκης, ο Σωτήρης Πάστρας, ο Κωνσταντίνος Μίχος, η Έλλη Φλέγγα, ο Θοδωρής Ζουμπουλάκης, Αποστόλης Τσαγκαράκης, με όγδοο μέλος τον προπονητή της ομάδας, Σωτήρη Πάστρα.
Η μεγάλη αυτή προσπάθεια ξεκίνησε από το πρωί της 29ης Αυγούστου, μέσα σε αρκετά δυνατό αέρα στα παγωμένα νερά με την Ευγενία Τζαννίνη.
Φυσικά, την προσπάθεια των Ελλήνων κολυμβητών-τριών πλαισίωνε κι ένα συνοδευτικό πλεούμενο. Η προσπάθεια εμψύχωσης εμπλουτιζόταν και από την παρακολούθηση των κολυμβητών-τριων μέσω ειδικού link που κατέγραφε διαρκώς τις κινήσεις τους.
Λίγο μετά την άφιξή τους στις βραχώδεις ακτές της Γαλλίας, το ελληνικό πλήρωμα δήλωνε συγκινημένο: «Είμαστε πολύ χαρούμενοι που καταφέραμε το ακατόρθωτο! Παρ’ όλη τη μεγάλη σωματική και πνευματική κούραση, νιώθουμε «γεμάτοι».