Θέτοντας και φέτος υψηλούς στόχους, τα μέλη του Ρεθυμνιακού συγκεντρώθηκαν προκειμένου να κοιτάξουν τον σχεδιασμό της ομάδας, η οποία κατά 99% θα αγωνίζεται στην Α’ τοπική κατηγορία.
Ο πρόεδρος Κωστής Παπαδάκης, ο ταμίας Ανδρέας Τζαγκαράκης, ο γεν. γραμματέας Γιώργος Περπυράκης, ο γενικός αρχηγός Νίκος Γκούτζος και ο προπονητής Νίκος Καραδάκης συναντήθηκαν προκειμένου να συμφωνήσουν σε μια εκ νέου συνεργασία. Κι έτσι έγινε. Ανάμεσα στους παραπάνω άνδρες υπάρχει εκτίμηση. Γνωρίζονται χρόνια, έχουν δοκιμαστεί στα δύσκολα. Παράλληλα, ο ρεθεμνιώτικος σύλλογος δεν είχε κανέναν λόγο να μην ανανεώσει με τον 40χρονο τεχνικό από τον οποίο τα μέλη του έχουν μείνει πολύ ευχαριστημένα. Δεν είναι μόνο η περσινή χρονιά όπου ο Ρεθυμνιακός στην ουσία αναδείχθηκε 1ος πίσω από μια ομάδα που έτρεχε άνευ συναγωνισμού (ΑΕΜ) αλλά και η όλη υγιής εικόνα που έβγαλε εντός κι εκτός αγωνιστικού χώρου.
Η 2η θέση που κατέλαβε ο σύλλογος δεν ήταν, όπως αντιλαμβάνεται κανείς, το ζητούμενο… Στην συγκεκριμένη θέση άλλωστε, ο Ρεθυμνιακός έχει τερματίσει άλλες τρεις σεζόν με τον ίδιο τεχνικό. Στην αγωνιστική περίοδο που ολοκληρώθηκε όμως, οι κυανόλευκοι είχαν ένα δόγμα που εκπορευόταν από τον προπονητή, μια σταθερή φιλοσοφία από την οποία δεν παρέκκλιναν σχεδόν ποτέ και γι’ αυτό και καρπώθηκαν το καλό κλίμα, τα καλά λόγια που άκουσαν για όλα όσα παρουσίασαν.
Ο Νίκος Καραδάκης που τα πρώτα χρόνια συνδύαζε τον παίκτη με τον προπονητή τερμάτισε με την ρεθεμνιώτικη ομάδα την σεζόν 2013-14 στη 2η θέση, το 2014-15 στην 3η, το 2015-16, στην 2η, το 2016-17 βρέθηκε στον πάγκο του Ποσειδώνα όμως την αμέσως επόμενη (2017-18) επέστρεψε στον Ρεθυμνιακό όπου ήταν για τέσσερις μήνες βοηθός του Γιάννη Κατσούλη όμως με το να φύγει ο τελευταίος για την Σούπερ Λιγκ και τον Πλατανιά, ο Καραδάκης ανέλαβε και πάλι το τιμόνι της ομάδας ως α’ κόουτς τερματίζοντας ξανά στη 2η θέση. Πέρυσι είχε άλλη μια 2η θέση αλλά με εξαιρετικά νούμερα.
Φιλοδοξία και 1η θέση
Έπειτα από τα παραπάνω, λογικό ήταν ο εν λόγω προπονητής να πει πριν από λίγες μέρες στη συνάντηση που διοργάνωσε ο ίδιος προς τους ποδοσφαιριστές του… «Ε, τη νέα σεζόν πρέπει να μπει μια 1η θέση για να αλλάξουμε και λίγο…».
Ο Νίκος Καραδάκης είναι ένα φιλόδοξο άτομο. Έτσι ήταν και σαν ποδοσφαιριστής γι’ αυτό και έφτασε να ξεπεράσει κατά πολύ τα 100 γκολ στο περιφερειακό (παρ’ ότι μέχρι τα 18 του αγωνιζόταν ως τερματοφύλακας). Έτσι είναι και ως προπονητής. Στην συγκεκριμένη περίπτωση όμως, εκτός από φιλόδοξος είναι και απίστευτα ενωτικός προς τους παίκτες ακολουθώντας το δόγμα «πλάνο-ομάδα-προοπτική» ως κυριολεκτικές έννοιες τις οποίες και εφαρμόζει με θρησκευτική ευλάβεια.
Πρώτα ανανεώσεις, έπειτα μεταγραφές ουσίας
Κι από τη στιγμή που πέρυσι τα δείγματα ήταν εξαιρετικά, δεν το κρύβει όπως άλλωστε ούτε η ίδια η ομάδα του Ρεθυμνιακού πως ο φετινός ρόλος της θα πρέπει να είναι πρωταγωνιστικός. Ένα παραπάνω τώρα που στόχος είναι να κρατηθεί ένα πολύ μεγάλο μέρος του περσινού ρόστερ, καθώς οι παίκτες πια γνωρίζουν τον προπονητή και ο προπονητής τους παίκτες.
Γι’ αυτό και από αύριο κιόλας θα ξεκινήσουν οι επαφές του γενικού αρχηγού, Νίκου Γκούτζου με τους ποδοσφαιριστές που βρίσκονται στο ρόστερ κι έπειτα οι συνομιλίες για παίκτες που θα έρθουν για να ανεβάσουν το επίπεδο ακόμη περισσότερο.
Στον Ρεθυμνιακό άλλωστε, έτσι όπως πορεύονται Καραδάκης και διοίκηση μαζί, κινούνται σε πρότυπα ομάδας που θέλει να κοιτάζει παραπάνω κατηγορίες.