Ο Μανώλης Σηφάκης απολαμβάνει το σεβασμό όλων! Και πώς να μην συμβαίνει αυτό όταν σ’ όλες τις διοργανώσεις του Psiloritis race, έχει κατορθώσει να κερδίσει ισάριθμες φορές την πρωτιά! Συνολικά, στις 6 εκδηλώσεις αγώνα βουνού όπου, σημειωτέον φέτος, η απόσταση είχε οριοθετηθεί στα 8.5 χιλιόμετρα με τρέξιμο ή δυναμικό βάδην (υπήρχαν και οι παιδικοί αγώνες), ο πολύπειρος δρομέας αναδείχθηκε πρώτος σε όλες! Την περασμένη Κυριακή κάλυψε την απόσταση σε 32 λεπτά, 48 δευτερόλεπτα και 6 δέκατα. Ο τερματισμός του έγινε αποδεκτός σε μια όμορφη υποδοχή.
Η προσπάθεια φυσικά όλων ήταν τεράστια αλλά όταν αναφερόμαστε σ’ έναν διεθνή αγώνα όπου οι συμμετοχές είναι αξιόλογες, αντιλαμβάνεστε και τον ανάλογο συναγωνισμό.
Μανώλης Σηφάκης: «Κάθε φορά προσπαθώ να σπάω τα ρεκόρ μου»
Ο Μανώλης Σηφάκης στην ουσία άφησε πίσω του, τον εξαιρετικό Βέλγο Ράφαελ Βαν Ντε Μπροκ, ο οποίος σημείωσε χρόνο 38.26.97 και τρίτο τον Μανώλη Νεραντζούλη που διένυσε την απόσταση σε 39.48.54.
Ο νικητής της αναμέτρησης τόνισε μετά το τέλος του αγώνα μεταξύ άλλων… «Το τρέξιμο είναι το χόμπι μου. Κάθε φορά προσπαθώ να βελτιώνομαι, να κάνω καλύτερους χρόνους και να σπάω τα ατομικά μου ρεκόρ. Ο Psiloritis είναι αγώνας ευρωπαϊκών προδιαγραφών.
Ένα άλλο αξιοσημείωτο, όσον αφορά τους νικητές ήταν ότι, ο Βέλγος δρομέας συνδύασε τη συμμετοχή του στον Ψηλορείτη με τα γενέθλιά του.
Μάλιστα, μετά την υπερπροσπάθειά του, είχε τη δύναμη να πιει την αγαπημένη του ρακή και να υπογραμμίσει σε άπταιστα ελληνικά… «Έρχομαι στην Κρήτη 17 χρονιά και έχω τρέξει 4 φορές. Θα μπορούσα να ζήσω στην Κρήτη».
Ιταλίδα η πρώτη στις γυναίκες
Σ’ ό,τι φορά τις γυναίκες, στην ίδια απόσταση, πρώτευσε η Ιταλίδα Τσιάρλα Αλμπέρτα. Η Αλμπέρτα είχε χρόνο 1.05.32.77. Περίπου 5 λεπτά αργότερα, τερμάτισε και η Αριστέα Λεμονάκη, η οποία είχε χρόνο 1.10.47.33 και με διαφορά 10 δεκάτων του δευτερολέπτου, κυριολεκτικά πάνω στο νήμα, τρίτη ήρθε η Κρυσταλία Λεμονάκη 1.10.47.43!
Αισιόδοξους χρόνους τα παιδιά
Στα παιδιά, στον αγώνα 2 χιλιομέτρων στα αγόρια πρώτευσε ο Γιάννης Μουρτζανός με 10.07.40 και στα κορίτσια, η Κυριακή Τσικριτζάκη με χρόνο 8.58.11. Ο χρόνος αμφότερων θεωρείται από τους πλέον εξαιρετικούς.
Ανδρουλιδάκης: «Καλό είναι, τέτοιες διοργανώσεις να στηρίζονται από το υπουργείο Τουρισμού και αυτό του Αθλητισμού»
Ανάμεσα στους διαγωνιζομένους, άλλα περασμένα χρόνια, μα φέτος από το πόστο του διοργανωτή, δεν θα μπορούσε να λείψει ο εμπνευστής αυτού του αγώνα, ο Ανδρέας Ανδρουλιδάκης: «Από την 6η διοργάνωση του Psiloritis Race αποκομίσαμε συγκινητικές δηλώσεις κυρίως από τους ξένους αθλητές που βρέθηκαν για ακόμα μία φορά στην Κρήτη και έλαβαν μέρος στους αγώνες. Είπαν τα καλύτερα, περάσανε ωραία, έφυγαν ευχαριστημένοι και αυτό δικαιώνει όλη την προσπάθεια. Στόχος μας για του χρόνου είναι να πάμε την Ελλάδα ακόμα ψηλότερα. Για να γίνει ακόμα μεγαλύτερη αυτή η διοργάνωση, χρειαζόμαστε την υποστήριξη του Υπουργείου Τουρισμού και του Υπουργείου Αθλητισμού. Δεν είναι πολλές οι μεγάλες διοργανώσεις στην Ελλάδα και καλό θα είναι να στηριχτούνε».
Φυσικά, ο Ανδρέας Ανδρουλιδάκης δεν θα μπορούσε να μην πει και δυο λόγια για τον μόνιμο νικητή των αγώνων, Μανώλη Σηφάκη… «Σε μία από τις συμμετοχές του τον βραβεύσαμε με το σλόγκαν «Ο ιπτάμενος Σηφάκης». Αυτό λέει πολλά. Είναι ένας μεγάλος αθλητής της Κρήτης. Ένας αθλητής που μπορεί να βγαίνει πρώτος σε πολλές διοργανώσεις και αυτό κάνει και στον Ψηλορείτη. Κατέχει το βουνό και έχει δυνάμεις και προοπτικές».
Υποστηρικτές του «Psiloritis Race» είναι η Περιφέρεια Κρήτης, η Περιφερειακή Ενότητα Ρεθύμνου, οι Δήμοι Ρεθύμνης, Αμαρίου, και Ανωγείων, η ΠΕΔ Κρήτης, το Πανεπιστήμιο Κρήτης, η ANEK Lines & Blue Star Ferries, το Star Channel όλα σχεδόν τα ραδιοφωνικά Μέσα της Κρήτης και πολλοί σύλλογοι και εθελοντικές ομάδες της Κρήτης, ενώ συμμετείχαν περίπου 100 εθελοντές.
Παρακάτω βλέπετε τις κατατάξεις με τους τρεις πρώτους από κάθε αγώνισμα:
8,5 χλμ. Ανδρών
1) Σηφάκης Μανώλης 32.48.06
2) Van Den Broek Rafael (Βέλγιο) 38.26.97
3) Nεραντζούλης Μανώλης 39.48.54
8,5 χλμ. Γυναικών
1) Ciarla Alberta (Ιταλία) 1.05.32.77
2) Λεμονάκη Αριστέα 1.10.47.33
3) Λεμονάκη Κρυσταλία 1.10.47.43
8,5 χλμ. Δυναμικό Βάδην
1) Βoris Stoyanov (Βουλγαρία) 1.29.43.50
2) Tanya Spasova (Βουλγαρία) 1.29.43.50
3) Λυκούδης Γεράσιμος 1.31.52.30
2 χλμ. Παιδικός Αγώνας Αγοριών
1) Μουρτζανός Γιάννης 10.07.40
2) Καπελώνης Μύρων 10.39.15
3) Καπελώνης Μύρων 10.39.15
2 χλμ. Παιδικός Αγώνας Κοριτσιών
1) Τσικριτζάκη Κυριακή 8.58.11
2) Χριστοδουλάκη Πελαγία 10.18.23
3) Καπελώνη Ραφαέλα 12.53 35