Το Σούπερ Καπ του Μελιδονίου ανήκει στο παρελθόν. Ήταν μια ακόμα όμορφη εμπειρία για την Επισκοπή που είχε αίσιο τέλος όμως, η χρονιά ξεκινάει μόλις τώρα. Μπροστά (την Κυριακή) είναι το ματς κυπέλλου Ελλάδας με τον Παλληξουριακό και ουδείς δικαιούται να το υποβαθμίζει γιατί α) η διοργάνωση με λίγη προσοχή μπορεί να αποφέρει οφέλη στον σύλλογο και β) γιατί πολύ απλά το άγνωστο της ομάδας της Κεφαλονιάς δεν θα πρέπει να εφησυχάζει κανέναν.
Στ. Κοζανίδης: «Πρώτα ο Παλληξουριακός»
Όπως τόνισε και στις δηλώσεις του ο συνεργάτης του Γ. Λυρώνη, ο Στέλιος Κοζανίδης είναι ευνόητο ότι στην Επισκοπή θέλουν η ομάδα τους να έχει μέλλον σε μια διοργάνωση που ανεβάζει το πρεστίζ… «Τώρα, στο κύπελλο παίζουμε με τον Παλληξουριακό στο γήπεδό μας. Αν είμαστε καλοί και πειθαρχημένοι θα περάσουμε στην επόμενη φάση. Σε μια τέτοια περίπτωση θα έχουμε έναν αντίπαλο επιπέδου Football League. Είναι μια πρόκληση για μας όλο αυτό γιατί μετά έρχονται οι όμιλοι. Κανείς δεν ξέρει. Το σίγουρο είναι ότι στο τέλος θα δούμε τι θα έχουμε καταφέρει κι αυτό γιατί πρώτα απ’ όλα θα πρέπει να περάσουμε το εμπόδιο του Παλληξουριακού».
«Οικογενειακή» νίκη
Τη Δευτέρα, όσοι αγωνίστηκαν στο Σούπερ Καπ έκαναν χαλάρωμα, ενώ οι υπόλοιποι αγωνίστηκαν στον φιλικό αγώνα με την Επισκοπή 2010. Το τελικό σκορ ήταν 5-0. Στην κείμενη φάση, αυτό που προείχε, ήταν ο μεν Γ. Λυρώνης να δει τον βαθμό ετοιμότητας των παικτών που ψάχνουν θέση στην 11αδα και οι δε του Μπ. Αποστολάκη (ο Β. Γασπαράκης απουσίαζε εκτός Κρήτης) να μετρήσουν τις δυνάμεις τους απέναντι σε μια ομάδα διαφορετικού επιπέδου.
Εκείνος που δεν προπονήθηκε για μία ακόμη φορά, ήταν ο Νίκος Λουμπάκης που βρισκόταν σε εμπύρετη κατάσταση.
Χθες δόθηκε σε όλους ρεπό ωστόσο από σήμερα Τετάρτη, οι παίκτες επιστρέφουν στις προπονήσεις και συνάμα ξεκινάει και η προετοιμασία για τον αγώνα κυπέλλου Ελλάδας με τον Παλληξουριακό την Κυριακή (18.00) στο «Θ. Βαρδινογιάννης».
Όλοι οι παίκτες -ενδέχεται και ο Λουμπάκης- θα τίθενται στη διάθεση του προπονητή, Γιώργου Λυρώνη κι από ‘κει και πέρα, όπως έχει αποδειχθεί, κάθε μέρα, άπαντες δίνουν εξετάσεις.
• Σήμερα στις 20.30 διεξάγεται το μοναδικό φιλικό στη μέρα σ’ όλο το Ρέθυμνο. Η Επισκοπή 2010 υποδέχεται την Ασή Γωνιά στο «Θ. Βαρδινογιάννης».