Έχει καταντήσει κουραστικό αλλά κι ένα κακόγουστο αστείο για την Επισκοπή και για τους φίλους της πλέον, να κερδίζει τις εντυπώσεις αλλά όχι τα ματς. Σε μία ακόμη παράσταση, οι θεατές παρακολούθησαν τo ίδιο έργο. Οι Ρεθεμνιώτες να δέχονται τέρμα, στη συνέχεια να βγαίνουν στην επίθεση, να δημιουργούν φάσεις με κάθε τρόπο αλλά στο τέλος, να αποχωρούν με ζωγραφισμένη την απογοήτευση στο πρόσωπό τους.
Στο γήπεδο της Νίκαιας, η αναμέτρηση κρίθηκε σε δύο παράγοντες. Ο πρώτος ήταν το πέναλτι που κέρδισε ο Προβατίδης από τον Αγτζίδη στο 14′ και μετουσίωσε σε τέρμα ο Ντούλιας και ο δεύτερος, ο Παλιγγίνης, ο τερματοφύλακας του Ιωνικού που εξελίχθηκε σε φύλακα-άγγελο των γηπεδούχων.
Σε τέσσερις τουλάχιστον περιπτώσεις, ο 27χρονος γκολκίπερ αρνήθηκε το γκολ για τους «κυανόλευκους» που δημιούργησαν επικίνδυνες καταστάσεις στα καρέ του, όμως ο ίδιος τις απέτρεψε.
Αλλαγή φιλοσοφίας ή ακόμα και πλεύσης…
Οι εξελίξεις, δεν αποκλείεται στην Επισκοπή να είναι ραγδαίες τις αμέσως επόμενες μέρες ή και ώρες, προκειμένου να υπάρξει αλλαγή φιλοσοφίας σε πολλά επιμέρους θέματα, όπως, ίσως, το γηπεδικό… Μία σκέψη είναι να γίνει μια μικρή μετακόμιση, από το ΔΑΚ Γάλλου στο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης» της Επισκοπής.
Μία άλλη -η οποία σαφώς και δεν μπορεί να αποκλειστεί- είναι, να επανεξεταστεί ακόμη και η παραμονή του Τάκη Γκώνια. Ουδείς αμφισβητεί στο πρόσωπο του 44χρονου προπονητή, τις τεχνικές αλλά και τις περαιτέρω γνώσεις του γύρω από το ποδόσφαιρο. Από το μενού της Επισκοπής που, εκείνος προπονεί όμως, λείπουν τα αποτελέσματα και σ’ αυτή την περίπτωση, η μοίρα των προπονητών, γνωστό είναι ότι, απ’ αυτά εξαρτάται.
Στην Επισκοπή θα πρέπει να βρουν τον τρόπο για να επιστρέψουν στα θετικά αποτελέσματα. Δεν γίνεται 5 αγωνιστικές τώρα, να στριμώχνει τον αντίπαλο, να έχει τον πλήρη έλεγχο και στο τέλος να αποχωρεί με αρνητικό αποτέλεσμα από τον αγωνιστικό χώρο. Σίγουρα της λείπει ένας μεγάλος επιθετικός, αλλά της λείπει και το «πιστεύω» για να φτάσει σ’ αυτό. Το θέμα ίσως είναι και ψυχολογικό.
Κακό ξεκίνημα και 1-0
Στο ματς με τον Ιωνικό, μπροστά σε 1.000 φίλους των Νικαιωτών, οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά προκειμένου να «πάρουν τον αέρα» των «γυπαετών» και τα κατάφεραν. Στο 8′ πέτυχαν γκολ με τον Καραμιχάλη το οποίο ακυρώθηκε ως οφσάιντ.
Στο 14′ όμως έφτασαν σ’ ένα ακόμη τέρμα το οποίο μέτρησε. Η κατάρα των πέναλτι συνεχίζεται, καθώς αυτό είναι το τέταρτο που σφυρίζεται κατά των Ρεθεμνιωτών. Στη Νίκαια, ο Προβατίδης ήταν εκείνος που ανατράπηκε από τον Αγτζίδη. Ο κ. Καλύβας έδειξε την εσχάτη των ποινών και ο Ντούλιας, ψύχραιμος ως ήταν, δεν αστόχησε.
Η άκαρπη αντεπίθεση της Επισκοπής
Στα επόμενα λεπτά, η Επισκοπή «άπλωσε» στο γήπεδο τις πλούσιες επιθετικές αρετές που διαθέτει σαν σύνολο, όμως λογάριαζε χωρίς τον τερματοφύλακα, Παλιγγίνη, ο οποίος σε τουλάχιστον τέσσερις περιπτώσεις δήλωσε παρών κρατώντας το 1-0.
Οι Ρεθυμνιώτες παρότι είχαν την κατοχή κυρίως στην επανάληψη, στάθηκαν άτυχοι στην τελική προσπάθεια. Στο 35′ ο Αγτζίδης είχε πολύ καλό σουτ, το οποίο πέρασε λίγο άουτ. Στο 38′ από εκτέλεση κόρνερ, ο Μποτωνάκης κέρδισε την κεφαλιά αναγκάζοντας τον Παλιγγίνη να διώξει δύσκολα. Στο 42′ ο Ηλιόπουλος είχε πολύ δυνατό σουτ, το οποίο απέκρουσε ο τερματοφύλακας του Ιωνικού.
Στην επανάληψη δε, η Επισκοπή στρίμωξε ακόμη περισσότερο τον Ιωνικό έχοντας αρκετές καλές στιγμές όμως, στις περισσότερες και πάλι ο πορτιέρο των γηπεδούχων αρνήθηκε.
Στο 62′ το σουτ του Κρητικού από πλάγια ανάγκασε τον Παλιγγίνη σε δύσκολη απόκρουση.
Στο 67′ ο Ηλιόπουλος επιχείρησε ένα ψηλοκρεμαστό σουτ με τον Παλιγγίνη να επεμβαίνει καίρια. Η δεύτερη φάση όμως με το ψηλοκρεμαστό σουτ του μεσοεπιθετικού της Επισκοπής ήταν για χάι λάιτ, αφού ο Παλιγγίνης απέκρουσε εξ επαφής.
Στο 78′ ο Μποτωνάκης, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, έπιασε την κεφαλιά με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ.
Οι «γυπαετοί» ζήτησαν σε τρεις περιπτώσεις πέναλτι, πρώτα στο 57′ όταν ο Σπάσιτς σούταρε με την μπάλα να χτυπάει σε χέρι αντιπάλου, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Σταυρόπουλος ανατράπηκε εντός περιοχής.
Υπάρχει άλλη μία φάση στο 75′ όπου ο Φοβάκης πατάει περιοχή, γκρεμίζεται από έναν αντίπαλο αλλά δεν υποδείχθηκε κάτι. Επόμενο ήταν, οι Ρεθεμνιώτες να έχουν παράπονα από τη διαιτησία του κ. Καλύβα. Δίχως προβλήματα οι κ. Κακαφώνης, Νούλας (Αχαΐας). Κίτρινη κάρτα αντίκρισε ο Σπάσιτς.
ΙΩΝΙΚΟΣ (Λευτέρης Βασιλειάδης) Παλιγγίνης, Τσαφταρίδης, Κατσίκιας, Μιχελής, Κυριακίδης, Κρητικός, Καραχάλιος Α. (75′ Μιχαλακάκος), Προβατίδης, Καραχάλιος Π. (16′ λ.τρ. Αθανασόπουλος (89′ Γεωργακόπουλος)), Ντούλιας, Παντελίδης.
ΕΠΙΣΚΟΠΗ (Γκώνιας): Γεωργίου, Κρητικός, Αγτζίδης, Πάτας, Μποτωνάκης, Σταυρόπουλος (60′ Γούλας), Τοπάλι, Δελήμπασης, Φοβάκης, Σπάσιτς, Ηλιόπουλος.