Εξαιρετική ήταν η εμφάνιση των Ρεθυμνιωτών αθλητών-παλαιστών από τον Παλαιστικό Αθλητικό Όμιλο και το Αρκάδι μέσα από τους πανελλήνιους αγώνες προκριματικής φάσης ελευθέρας πάλης. Όπως αναφέραμε και χθες, ο Λευτέρης Γιαλιτάκης του ΑΠΟΡ ήταν ο παλαιστής που πήρε την 3η θέση με δύο νίκες στα 61 κ. κατακτώντας παράλληλα και την πρόκριση στην τελική φάση. Δίπλα του ωστόσο, υπήρξαν παιδιά που ακούμπησαν την επιτυχία. Πιο συγκεκριμένα, ο Στέλιος Στριλιγκάς του ΑΠΟΡ, αγωνίστηκε στα 86 κιλά κάνοντας καλή εμφάνιση. Στάθηκε άτυχος όμως καθώς υπήρξαν πολλές εναλλαγές στα σκορ μένοντας στο τέλος εκτός τελικής φάσης.
Ο βετεράνος Φίλιππος Μαρκάκης (ΑΠΟΡ), έλαβε μέρος στα 86 κιλά κι εντυπωσίασε απέναντι στον πρωταθλητή εφήβων όπου, ενώ ήταν μπροστά στο σκορ εγκατέλειψε αισθανόμενος ενοχλήσεις στο γόνατο.
Ο Αντώνης Δενδρινός (ΑΠΟΡ) στα 97 κιλά είχε μία νίκη και μια ήττα γνωρίζοντας τον αποκλεισμό από τον πρώην πρωταθλητή Ελλάδας.
Ο Χρήστος Στριλιγκάς (ΑΠΟΡ) στα 74 κιλά με μια νίκη και μια ήττα αποκλείστηκε στην πρώτη του εμφάνιση στην κατηγορία ανδρών.
Ένας ακόμη βετεράνος αθλητής που συνάμα είναι και προπονητής, ο Μανώλης Καραβάνος, έλαβε μέρος στα 74 κιλά κι αποκλείστηκε από τον πρωταθλητή και φαβορί της κατηγορίας Μοτσάλιν Ολέγκ. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Μότσαλιν κέρδισε τους υπολοίπους με πτώση ενώ στην πάλη του με τον Καραβάνο κέρδισε στα σημεία.
Ο ΑΠΟΡ έκλεισε τον κύκλο των αγώνων έχοντας πλέον δύο αθλητές στην τελική φάση καθώς, στο πανελλήνιο πρωτάθλημα είχε προκριθεί από την A’ φάση και ο Τανσέυ Σον Γρέκορυ στα 70 κιλά.
Ο Μανώλης Καραβάνος που όπως αναφέραμε και πιο πάνω, είναι ο προπονητής των αθλητών στάθηκε στο γεγονός των καλών εμφανίσεων αφού οι περισσότεροι τέθηκαν αντιμέτωποι με πρωταθλητές. Η κλήρωση δεν ήταν και τόσο ευνοϊκή. Όπως υποστήριξε ο χαρακτηριστικά, ο τεχνικός του ΑΠΟΡ… «Αν η κλήρωση ήταν διαφορετική, θα είχαμε τουλάχιστον τέσσερις προκρίσεις ακόμα σ’ ένα πρωτάθλημα που έχει δυναμώσει πολύ λόγω της ολυμπιάδας την επόμενη χρονιά».
Ακούμπησαν τις προκρίσεις οι Γουλιώτης, Αλεξίου από το Αρκάδι
Από την πλευρά του Αρκαδιού, είχε αξιοπρόσεκτη συμμετοχή με δύο παλαιστές. Οι 24χρονοι Σωτήρης Γουλιώτης και Βασίλης Αλεξίου, στάθηκαν άτυχοι υπό την έννοια ότι έφτασαν στην 5η θέση, μία δηλαδή πιο κάτω από εκείνη (4η) που δίνει πρόκριση.
Αμφότεροι, αγωνίστηκαν στην κατηγορία των 86 κιλών στα ρεπασά. Οι εμφανίσεις τους ήταν εξαιρετικές αλλά δεν κατάφεραν στο τέλος να πανηγυρίσουν κάποια πρόκριση.
Η ενασχόλησή του με το άθλημα είναι πρόσφατη και όπως τόνισε ο προπονητής τους, Νίκος Μπονατάκης… «Πήγαμε πολύ καλά. Τα παιδιά έχουν λίγο καιρό που ασχολούνται με την πάλη. Είναι παιδιά με ταλέντο αλλά χρειάζεται πολλή δουλειά. Θα έχουν τις ευκαιρίες τους σε επόμενους αγώνες».