Στην Επισκοπή έχουν ήδη γίνει κάποιες πρώτες προφορικές, αλλά πολύ σημαντικές κουβέντες. Το εξαιρετικό κλίμα μα πάνω απ’ όλα οι ειλικρινείς ανθρώπινες σχέσεις διοίκησης και ποδοσφαιριστών, είναι αυτές που προκρίνουν την περίπτωση να παραμείνουν όλοι στην ομάδα και στην κατηγορία του Α’ Τοπικού προκειμένου να την επαναφέρουν άμεσα στη Γ’ Εθνική.
Για κάποιους, αυτό ίσως αποτελέσει ρίσκο και για κάποιους άλλους, μια εμπειρία. Οι περισσότεροι εξ αυτών θέλουν να πιστεύουν ότι θα είναι μια δοκιμασία αλλά και μια ευκαιρία να περάσουν ένα χρόνο ακόμα μαζί για να δημιουργήσουν την επόμενη μέρα της ομάδας.
Προπονητής όπως όλα δείχνουν, θα παραμείνει ο Σπύρος Σπυριδάκης ο οποίος διατηρεί πολύ καλή επαφή με τους παίκτες αλλά και με τη διοίκηση. Άλλωστε, όταν συμφώνησε με τους «κυανόλευκους», απευθείας, αυτό που κουβέντιασε μαζί τους ήταν να φτάσει την Επισκοπή στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής όσο πιο ψηλά μπορούσε, να συνεχίσει να είναι ανταγωνιστική και φυσικά να δουν από κοινού την επόμενη μέρα.
Με αυτά τα δεδομένα, και πάντοτε σε περίπτωση που η ομάδα αγωνιστεί στην τοπική κατηγορία (υπάρχουν αμυδρές ελπίδες μήπως και αλλάξει η προκήρυξη στη Γ’ Εθνική), δημιουργείται ένα πολύ δυνατό πρωτάθλημα στο Ρέθυμνο.
Παίκτες όπως ο Γκουτζελάς, ο Γεωργιάδης, ο Νίκου, ο Ντινιωτάκης, ο Μηνάς, ο Παπαδήμας που τείνει στο τέλος να γίνει Ρεθεμνιώτης, ο ανεβασμένος Χαλκιαδάκης ή ο Πάτας, αποτελούν πολύ μεγάλη δύναμη τόσο για τον σύλλογο όσο και για το τοπικό μας ποδόσφαιρο.
Τα διδάγματα που έλαβαν στην ομάδα των «γυπαετών» ήταν πολλά στη Γ’ Εθνική αλλά μέσα απ’ αυτά, φαίνεται πως όλοι βγαίνουν σοφότεροι. Το πλήγμα είναι σαφώς ο υποβιβασμός και η επιστροφή στο Τοπικό, όμως από τη στιγμή που έχουν τεθεί οι βάσεις όπως το γήπεδο, το γυμναστήριο, η έδρα (με ό,τι συμπεριλαμβάνεται αυτό στο γήπεδο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης»), οι φίλοι της ομάδας που έχουν ήδη επιστρέψει κοντά της, η ομοψυχία μεταξύ των παικτών, διοίκησης και προπονητικού τιμ, στοιχειοθετούν το χτίσιμο μιας ομάδας που σύντομα θα πρωταγωνιστεί στον ποδοσφαιρικό χώρο.
Φυσικά, το καλοκαίρι θα έχει μακρά διάρκεια και καλό θα είναι να περιμένουμε λίγο. Προτάσεις θα υπάρξουν για ορισμένους παίκτες, καθώς κάποιοι προφανώς θα θελήσουν να συνεχίσουν στις εθνικές κατηγορίες μια και οι φιλοδοξίες τους είναι μεγάλες. Ας περιμένουμε να δούμε λοιπόν, πως θα κυλήσουν τα πράγματα και στο τέλος, όλοι θα κάνουμε ταμείο, φίλαθλοι, διοικήσεις, δημοσιογράφοι και παίκτες.
Μαζί με τους υπόλοιπους «μεγάλους» του ρεθεμνιώτικου ποδοσφαίρου, αναμένεται να δούμε, ίσως το πιο αμφίρροπο πρωτάθλημα των τελευταίων ετών.
Δ.Τ.