Στο κάλεσμα του Διοικητικού Συμβουλίου ανταποκρίθηκαν πολλοί Λιβαδιώτες και Λιβαδιώτισσες που κατοικούν στο Ρέθυμνο και στο χωριό, ενώ στην παρέα τους προστέθηκαν και πολλοί φίλοι του συλλόγου και των χωριανών.
Ξεχωριστή στιγμή κατά την διάρκεια της εκδήλωσης, αποτέλεσε η βράβευση εννέα παιδιών που πέτυχαν την εισαγωγή τους στα ΑΕΙ και στα ΤΕΙ της χώρας, το σχολικό έτος 2011-2012. Το συγκρότημα των Γιώργου Χαλκιά, Γιάννη Κακλή, Νίκου Συνολάκη, με τις κοντυλιές και το τραγούδι τους, συνέβαλαν στο κεφάτο γλέντι που πραγματοποιήθηκε, ενώ οι χορευτές του Λαογραφικού Ομίλου «Λάζαρος και Μανόλης Χνάρης» πρόσφεραν ένα πρόγραμμα με λεβέντικους λιβαδιώτικους χορούς.
Στο τέλος της βραδιάς όλοι ευχήθηκαν καλή χρονιά και έδωσαν συγχαρητήρια στα μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου για την επιτυχημένη εκδήλωση, ενώ ανανέωσαν το ραντεβού τους για τις επόμενες δραστηριότητες του Συλλόγου Λιβαδιωτών Ρεθύμνου.
Ο πρόεδρος του Δ.Σ. στον χαιρετισμό του ευχαρίστησε όλους όσοι παραβρέθηκαν και αναφέρθηκε στους στόχους του συλλόγου, καλώντας όλα τα μέλη, παλιά και νέα, να δραστηριοποιηθούν ακόμα περισσότερο, με σκοπό την πρόοδο και την εξέλιξη του συλλόγου.
«Καλή Χρονιά με υγεία στις οικογένειές σας. Ο Σύλλογος Λιβαδιωτών συνεχίζει την πορεία του. Μια πορεία 25 ετών, που ξεκίνησε το 1988, και ευελπιστούμε ότι θα συνεχιστεί, ενώνοντας και φέρνοντας πιο κοντά τους Λιβαδιώτες και τις Λιβαδιώτισσες, που κατάγονται από την κοινότητα Λιβαδίων και ζουν ή δραστηριοποιούνται επαγγελματικά στο Ρέθυμνο.
Αυτός ο σύλλογος είναι πολύτιμος για όλους μας. Είναι ο δικός μας σύλλογος. Ο σύλλογος που έχει ως επίκεντρο τους Λιβαδιώτες του Ρεθύμνου. Για να έχουμε επιτυχία και συνέχεια ως σύλλογος, χρειαζόμαστε στο πλάι μας όλους εσάς.
Ο Σύλλογος Λιβαδιωτών Ρεθύμνου δημιουργήθηκε για τα μέλη του και εξαρτάται από τα μέλη του. Η δική σας παρουσία, η συμμετοχή και η δραστηριοποίηση μπορεί να δώσει στο σύλλογο ακόμη μεγαλύτερη δυναμική. Σας θέλουμε εδώ, περιμένουμε τις ιδέες σας. Το Δ.Σ. είναι έτοιμο να υλοποιήσει κάθε καλή και εφικτή πρόταση που θα κατατεθεί από εσάς. Έχοντας ένα στόχο κοινό: την πρόοδο και την εξέλιξη του συλλόγου μας. Για να συνεχίσουν οι Λιβαδιώτες του Ρεθύμνου να έχουν τη δική τους φωνή. Οι νέοι Λιβαδιώτες και οι Λιβαδιώτισσες έχουν καθήκον να ενεργοποιηθούν προς αυτή την κατεύθυνση. Η εγγραφή νέων μελών δίνει πάντα ζωντάνια και εξασφαλίζει τη συνέχεια των συλλόγων. Οι παλαιότεροι, οι γονείς μας, οι παππούδες μας, πρέπει να είναι εδώ, κοντά μας, για να μας διδάσκουν την εμπειρία τους και να μας μεταφέρουν την πείρα τους. Να πορευόμαστε με τις συμβουλές τους.
Η αποψινή βραδιά, η περσινή εκδήλωση κοπής της πίτας, η ημερήσια εκδρομή με πούλμαν που διοργάνωσε ο σύλλογός μας στη «Στράτα του Ψηλορείτη», όπου συμμετείχαν και πολλά άτομα τα οποία δεν συνδέονται με τα Λιβάδια, η διοργάνωση δυο αιμοδοσιών στο χωριό, η συγκέντρωση ρούχων για συνανθρώπους μας που έχουν ανάγκη, είναι μόνο μερικές από τις δράσεις του Συλλόγου Λιβαδιωτών Ρεθύμνου, που μας γέμισαν με ικανοποίηση και αισιοδοξία για τη συνέχεια» ανέφερε, μεταξύ άλλων, στον χαιρετισμό του ο Βαγγέλης Συνολάκης.
Στην εκδήλωση παραβρέθηκαν ο βουλευτής Ρεθύμνου Γιάννης Κεφαλογιάννης, η αντιπεριφερειάρχης Μαρία Λιονή, ο δήμαρχος Μυλοποτάμου Δημήτρης Κόκκινος, ο περιφερειακός σύμβουλος Μανόλης Χνάρης, ο αναπληρωτής περιφερειακός σύμβουλος Μιχάλης Βάμβουκας, ο πρώην νομαρχιακός σύμβουλος Γιώργος Μποτωνάκης, ο πρόεδρος της Τοπικής Κοινότητας Λιβαδίων Γιώργος Βάμβουκας, ο εφημέριος της Ενορίας Λιβαδίων Παπά-Ανδρέας, καθώς και εκπρόσωποι συλλόγων των Λιβαδίων και του Ρεθύμνου.
Έφυγε από τη ζωή ο αρχαιολόγος Μιχάλης Ανδριανάκης
“Έφυγε” σήμερα από τη ζωή, ο γνωστός αρχαιολόγος, επίτιμος έφορος Αρχαιοτήτων, Μιχάλης Ανδριανάκης, σε ηλικία 74 ετών. Ο Μιχάλης Ανδριανάκης νοσηλευόταν με προβλήματα υγείας τις...