Ο Δημοτικός Λαχανόκηπος Ρεθύμνης στο πλαίσιο της συνεργασίας του με το 1ο Ειδικό Σχολείο Ρεθύμνου αλλά και με το Εργαστήριο Ειδικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης (Ε.Ε.Ε.Ε.Κ.) Ρεθύμνου κατάφερε να υλοποιήσει το εκπαιδευτικό πρόγραμμα με τίτλο: «Καλλιεργούμε το δικό μας λαχανόκηπο: προσφέρουμε στον συνάνθρωπο μας, αγαπάμε τη Γη!».
Το πρόγραμμα αυτό εξυπηρετεί μαθησιακούς στόχους των σχολείων.
Ειδικότερα, στοχεύει:
• Στην ανάπτυξη της συνεργασίας των παιδιών μέσα από την προσπάθεια επίτευξης ενός κοινού σκοπού.
• Στην τόνωση της αυτοεκτίμησης μέσω της ενίσχυσης της αίσθησης των παιδιών ότι μπορούν να παράγουν, να προσφέρουν και να είναι δημιουργικά.
• Στην καλλιέργεια της αγάπης και του σεβασμού για το φυσικό περιβάλλον και στην αναγνώριση της αναγκαιότητας προστασίας του.
• Αλλά και στην καλλιέργεια της υπευθυνότητας των παιδιών, του αλτρουισμού και της αλληλεγγύης απέναντι στον συνάνθρωπο, προσφέροντας τα παραγόμενα αγαθά στο Κοινωνικό Παντοπωλείο Ρεθύμνης.
Στο Πρόγραμμα συμμετείχαν με ενθουσιασμό μαθητές των δύο προαναφερόμενων εκπαιδευτικών ιδρυμάτων και οι προγραμματισμένες δράσεις υλοποιήθηκαν με τη συμβολή των εκπαιδευτικών τους και των στελεχών του Δημοτικού Λαχανόκηπου.
Από τον Δήμο