Μετά την ανακοίνωση των βάσεων των πανελλαδικών εξετάσεων που φέρνουν νέους φοιτητές στο πανεπιστήμιο Κρήτης, ο πρύτανης του ανωτάτου εκπαιδευτικού ιδρύματος του νησιού Οδυσσέας Ζώρας με γραπτό μήνυμά του καλωσορίζει τους νεοεισαχθέντες.
Ειδικότερα αναφέρει: «Με ιδιαίτερη χαρά καλωσορίζουμε τις φοιτήτριες και τους φοιτητές που πέτυχαν την εισαγωγή τους στο πανεπιστήμιο Κρήτης και τους συγχαίρουμε για την επιτυχία τους.
Ερχόμενοι στο ίδρυμά μας θα βρεθείτε σε ένα ολοκληρωμένο ακαδημαϊκό περιβάλλον με διεθνείς συνεργασίες, εργαστήρια/κλινικές, σύγχρονες εγκαταστάσεις, βιβλιοθήκες, δυνατότητες τηλεκπαίδευσης, πανεπιστημιακό νοσοκομείο, μουσεία, χώρους άθλησης και ψυχαγωγίας καθώς και πολιτιστικές ομάδες. Μέσω της ιστοσελίδας του ιδρύματος https://www.uoc.gr/ έχετε τη δυνατότητα να απολαύσετε το βίντεο παρουσίασης του πανεπιστημίου Κρήτης.
Το πανεπιστήμιό μας είναι από τα πρώτα ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα της χώρας, όπως προκύπτει άλλωστε από τις εξωτερικές αξιολογήσεις και οι φοιτητές μας απολαμβάνουν υψηλό επίπεδο σπουδών.
Το όραμα μας είναι ένα πανεπιστήμιο που διασφαλίζει το αγαθό της παιδείας, προάγει την καινοτομία και την αριστεία ακολουθώντας διεθνή πρότυπα. Στην προσπάθεια μας για την υλοποίηση αυτού του οράματος σας θέλουμε συνοδοιπόρους μας. Καλή ακαδημαϊκή χρονιά.==CEPFG==
Δυστύχημα στους ιστιοπλοϊκούς αγώνες Aegean 600
Ο ιστιοπλοϊκός αγώνας Aegean 600, δυστυχώς, "σημαδεύτηκε" από ένα τραγικό δυστύχημα. Στα ανοιχτά της Κάσου, θύμα μιας δύσκολης κατάστασης λόγω...