Οι παίκτες του Κώστα Ανυφαντάκη, όντες πανέτοιμοι για ένα τόσο δύσκολο όσο κι αποφασιστικό ξεκίνημα, φρόντισαν να αιφνιδιάσουν και να αποδιοργανώσουν πλήρως τον αντίπαλό τους όταν βρέθηκαν να προηγούνται στο 28’ με τον καλύτερο παίκτη της αναμέτρησης Δημήτρη Σουμπασάκη 1-0 και σε διάστημα τριών λεπτών να το μετουσιώσουν σε 2-0 με τον Μανουσάκη.
στον εαυτό της
Αυτό ήταν ένα μεγάλο κρίμα γιατί ο 23χορνος ήταν κινητικότατος στην επίθεση.
Κι όμως, οι της Επισκοπής δεν ήταν διατεθειμένοι να χαρίσουν τίποτε από αυτό που δικαιωματικά τους ανήκε.
Ο… Μϊμης ο Σουμπασάκης ήταν το δίχως άλλο, μια συνεχής πηγή κινδύνων για τον Φωστήρα, καθώς η ομάδα του κ. Ματάισεν έδειχνε ότι υπολειπόταν σε ουσία.
Η απάντηση ήρθε από τον Κακαρά που βγήκε από τα αριστερά, πέρασε μια επικίνδυνη μπάλα στον Κιμανί, ο οποίος με εξουδετερωμένο τον Καλογεράκη δεν κατανόησε την πρόθεση του συμπαίκτη του, ούτως ώστε με κάποια προβολή να σκοράρει.
Στο 11’ ο Βελονάκης ελίχθηκε από έξω αριστερά, πιάνοντας ένα δυνατό σουτ το οποίο πέρασε λίγο έξω από την εστία του Μοσχονά.
Όσο κυλούσε ο χρόνος, η Επισκοπή γινόταν ολοένα και πιο επιθετική και δικαιώθηκε. Στο 25΄ οι «κυανόλευκοι» άνοιξαν το σκορ, με τον Σουμπασάκη να επωφελείται από τις κόντρες και να πλασάρει ψύχραιμα τον Μοσχονά. (1-0).
Ο Μανουσάκης εκτέλεσε έξυπνα ένα φάουλ από τα δεξιά, με τον Βουρβαχάκη να αφήνει τη μπάλα να περάσει κάτω από τα πόδια του, με αποτέλεσμα να αιφνιδιάσει τον Μοσχονά, που δεν μπόρεσε να αντιδράσει (2-0).
Ο Βελονάκης πλήρωσε την απειρία του όταν κυνηγώντας μία χαμένη μπαλιά, υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ. Ο ίδιος διαμαρτυρήθηκε και μούντζωσε τον βοηθό. Ο διαιτητής κ. Διαμαντόπουλος αμέσως του υπέδειξε την κόκκινη κάρτα.
Βλέποντας το γεγονός ότι το ματς μπορεί να αλλάξει τροπή, ο κ. Ανυφαντάκης απέσυρε τον Πουλάκη κι έβαλε στον αγωνιστικό χώρο τον Σελινιωτάκη, προκειμένου να ασφαλίσει τα αμυντικά του χαφ.
Αναγκαστικά, το σύστημα άλλαξε με τον Τάντιτς να περνάει στην κορυφή.
Χρειάστηκε λοιπόν να αλλάξει το σχήμα ο κ. Ματάισεν αφήνοντας τρεις παίκτες στην άμυνα και βάζοντας μέσα τον Λεοντίου σ’ ένα σχήμα 3-4-3 για να δούμε μια καλή ενέργεια. Ήταν το 74’ όταν ο Λεοντίου πέρασε μία μπάλα στην περιοχή του Καλογεράκη, ο Βούζας σούταρε με δύναμη αλλά ήταν άστοχος.
Οι Ντάρκο και Μαρτσάκης προσπαθούσαν να εκμεταλλευτούν όποια μακρινή μπαλιά ερχόταν από τα μετόπισθεν, ενώ ο Φωστήρας έδειχνε οκνός κι αδύναμος να φτάσει στη μείωση του σκορ.
Αντιθέτως, όπως είθισται να συμβαίνει σε τέτοιες περιπτώσεις, η Επισκοπή εκμεταλλεύτηκε τον ανοιχτό χώρο και από μπαλιά του Ντάρκο, βρέθηκε μόνος του ο Μαρτσάκης. Αυτός πάτησε περιοχή, «ξάπλωσε» με ωραία προσποίηση τον Μοσχονά και τον Έμεκα και έδωσε έτοιμο τέρμα στον Δελήμπαση με τον τελευταίο να μην έχει πρόβλημα να γράψει το 3-0.
Μετρημένος και λιγομίλητος όσο ποτέ, ο Κώστας Ανυφαντάκης κράτησε χαμηλό προφίλ στη συνέντευξη τύπου, μιλώντας περισσότερο για τον συνάδελφό του κ. Ματάισεν και λιγότερο για τη δική του ομάδα.
«Καλή χρονιά για όλους. Για μας ήταν ιστορικό το συγκεκριμένο παιγνίδι.
Ήταν τιμή που ο κ. Ματάισεν βρέθηκε κοντά μας.
Η δουλειά του θα αποδώσει γιατί έχει ομάδα με επιθετικό πνεύμα με νεαρούς ποδοσφαιριστές.
Όσο για μας, κάναμε μία νίκη και είναι μονάχα μία και τίποτε παραπάνω. Θέλουμε την επόμενη αγωνιστική να συνεχίσουμε το ίδιο».
δικαιολογίες και δεν μπορώ…»
Από τη δική του πλευρά, ο Γερμανός τεχνικός τόνισε τα λάθη της ομάδας του και ευχήθηκε από την επόμενη αγωνιστική, οι παίκτες του να δείξουν μία κατάτι διαφορετική προς το καλύτερο εικόνα.
«Συγχαρητήρια στην ομάδα που έδειξε ότι ήταν έτοιμη και καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο. Αυτό που με κάνει να ψάχνω να βρω δικαιολογίες και δεν μπορώ, είναι ότι δεχθήκαμε δύο εύκολα, δύο χαζά γκολ. Δεν ήμασταν ικανοί, δεν είχαμε τις ευκαιρίες να σκοράρουμε και να επιστρέψουμε στο ματς.
Αμυντικοί και επιθετικοί δεν νομίζω ότι είναι ευτυχισμένοι με το παιγνίδι που έκαναν. Κάποιο προσπάθησαν αλλά σαν ομάδα, δεν ήμασταν καλοί.
Δημήτρης Σουμπασάκης:
Ο πρώην παίκτη της Δόξας Πλατανέ, του Κεραυνού, του Αστέρα Δημήτρης Σουμπασάκης στα 25 του, πέρασε στην ιστορία ως ο πρώτος παίκτης της Επισκοπής που σκοράρει σε αγώνα επιπέδου Φούτμπολ Λιγκ.
ΕΠΙΣΚΟΠΗ ΦΩΣΤΗΡΑΣ (2-0) 3-0
Καλογεράκης Μοσχονάς
Μανουσάκης Κάργας (70’ Τατούλης)
Βιδάλης Εμέκα
Βουρβαχάκης Ανδρίκος
Σπαθάρας Κακαράς
Πουλάκης (41’ Σελινιωτάκης) Κουλιμπαλί
Δελήμπασης Μακρίδης (46’ Σεχολάρι)
Σουμπασάκης (80’ Μαρτσάκης) Γιαννούλης (70’ Λεοντίου)
Γκονζάλες Παναγιωτόπουλος
Τάντιτς (73’ Ντάρκο) Κιμανί
Βελονάκης Βούζας
Προπονητής: Ανυφαντάκης Προπονητής: Ματάισεν
Διαιτητές: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας), βοηθοί: Βεργέτης (Αρκ.),
Κουράκης Ηρακλείου)
Τα γκολ: Σουμπασάκης (25’, Μανουσάκης 28’, Δελήμπασης 84’.
Κίτρινες Σπαθάρας: Επισκοπή), Εμέκα (Φωστήρας).
Κόκκινη κάρτα: Βελονάκης.
Παρασκευή (27/9)
Βύζας Μεγάρων – Πανηλειακός 2-1
(43΄ Αργανέλης – 4΄ Κωνσταντινίδης, 31΄ Καλαϊτζίδης)
Ηρακλής Ψαχνών-ΑΟ Χανιά 2-1
(3΄ Τζιμόντσι, 70΄ Τριανταφύλλου – 29΄ Τσάτσος)
Αχαρναϊκός – Παναιγιάλειος 0-1
(46΄ Φλίγκος)
Παναχαϊκή – Αστέρας Μαγούλας 1-1
(88΄ Λίτσης – 5΄ (πεν.) Έβερετ)
Επισκοπή – Φωστήρας 3-0
(25΄ Σουμπασάκης, 28΄ Μανουσάκης, 83΄ Δελήμπασης)
Φωκικός – Καλλιθέα 2-2
(43΄ Γουόρντεν, 50΄ Φράγκος – 71΄ Καραλής, 75΄ Ατματσίδης)
Ολυμπιακός Βόλου – Γλυφάδα 4-1
(30΄ (πεν.) Ολίσε, 51΄ Μπρέσκα, 82΄ Κατσίκης, 88΄ Γιενγκά – 19΄ Σμυρλής)
Επισκοπή Ηρακλής Ψαχνών
ΑΟ Χανιά Φωκικός
Φωστήρας Αχαρναϊκός
Καλλιθέα Παναχαϊκή
Παναιγιάλειος Βύζας Μεγάρων
Αστέρας Μαγούλας Ολυμπιακός Βόλου