Η πρεμιέρα της SL2 δεν ήταν αυτή που ανέμεναν στην Επισκοπή. Τουλάχιστον όχι όσον αφορά το αποτέλεσμα απέναντι στην ΑΕ Καραϊσκάκη (0-1). Παρ’ όλα αυτά, το… μπάσιμο με το “αριστερό” από πλευράς “γυπαετών” δεν αφήνει “πληγές ανοικτές” γιατί αυτό το τραύμα έχει πολλούς τρόπους να επουλωθεί.
Κατ’ αρχάς μιλάμε για έναν μαραθώνιο 34 αγωνιστικών (32 αγώνες για κάθε ομάδα), άρα υπάρχει χρόνος πολύς για να ρεφάρει τη συγκεκριμένη ήττα. Από την άλλη πάλι, δεν μπορεί να παραγνωρίσει κανείς το γεγονός ότι η Επισκοπή ήταν σαφέστατα ανώτερη του αντιπάλου της σε γενικό επίπεδο.
Γ. Βέλιτς: “Μας έλειψε η υπομονή και η γρήγορη κυκλοφορία”
Στο ειδικό έγιναν λάθη. Λίγα, αλλά αυτά τα λίγα, όπως επεσήμανε και ο προπονητής της Γιάσμινκο Βέλιτς. στοίχισαν.
“Παίζαμε εναντίον ενός αντιπάλου που έχει την εμπειρία της συμμετοχής στην SL2 τα τελευταία χρόνια. Παρ’ όλα αυτά, έπαιζε όλος πίσω επί 90 λεπτά περιμένοντας το δικό μας λάθος.
Πρέπει να πούμε όμως ότι δεν είχαμε την απαραίτητη υπομονή και κινητικότητα αλλά και τη γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας έτσι ώστε να αποδιοργανώνουμε όσο θα έπρεπε έναν αντίπαλο που παίζει κλειστά. Ήμασταν ελαφρώς ευάλωτοι στις επιθετικές μεταβάσεις κάτι που διορθώθηκε στο β’ και ουσιαστικά δεν περνούσε μπροστά με αξιώσεις η ομάδα της ΑΕ Καραϊσκάκη” είπε μετά το τέλος του αγώνα…”
Ένα πέναλτι που μπήκε κι ένα που δεν μπήκε
Παράλληλα κοιτάζοντας με την ψυχρή λογική τον αγώνα είδαμε στο ΔΑΚ Γάλλου “Π. Βαρδινογιάννης” όπου παρεμπιπτόντως πήγαν αρκετοί φίλοι των “γυπαετών” να τους δουν, ένα πέναλτι που ήταν και δόθηκε (χέρι του Τασιούλη) στο 28′ υπέρ της ΑΕ Καραϊσκάκη το οποίο μετουσίωσε σε γκολ ο Ανδρέας Σταματής κι ένα πέναλτι που ήταν στο 38′ πάνω στον Ανδρικόπουλο και δεν δόθηκε από τον κ. Βουρνέλη Σ’ αυτό του 55′ δεν ήταν δυνατόν να μην το καταλογίσει (55′). Άλλωστε και ο Κλιγγόπουλος που ήταν ο πρωταγωνιστής της φάσης (έκανε χέρι) το παραδέχθηκε αδιαμαρτύρητα. Μόνο που ο Νταρζίσιο που ανέλαβε την εκτέλεση όπως και οι υπόλοιποι συμπαίκτες του που θέλησαν να απειλήσουν την εστία (και το έκαναν τουλάχιστον σε 5 φάσεις στο β’ ημίχρονο κυρίως) έπεσαν πάνω σ’ έναν εκπληκτικό Χουάντερσον. Ο πολύπεριος πορτιέρο που έχει παίξει για χρόνια σε ομάδες της SL1, απομάκρυνε το πέναλτι με τη βοήθεια του δοκαριού ενώ είχε τις απαντήσεις, είτε σε σουτ, είτε σε καίριες εξόδους.
Ο κόσμος αναγνώρισε την προσπάθεια των “γυπαετών”
Κρίμα γιατί, παρ’ ότι η Επισκοπή πληγώθηκε από τη μη συμμετοχή του Λούκας Γκουέντες (είχε πρόβλημα με τη βίζα του), αλλά και από την αναγκαστική αλλαγή του Σταθόπουλου στο 55′, προσπάθησε να μην χάσει το ματς.
Μάλιστα ο κόσμος, χειροκρότησε στο τέλος του αγώνα τους παίκτες της Επισκοπής αναγνωρίζοντάς τους το γεγονός ότι έκαναν μια μεγάλη προσπάθεια να μην φύγουν τουλάχιστον ηττημένοι από το γήπεδο…
“Μπορούμε να κερδίσουμε τον οποιονδήποτε αντίπαλο”
Και εδώ ο κ. Βέλιτς που θέλησε να υπενθυμίσει ότι η αυτοπεποίθηση δεν χάνεται, επεσήμανε… “Δεν έχω παράπονο από τους ποδοσφαιριστές μου. Παρ’ ότι μας έλειπε η ποιότητα όπως είπα, κάναμε αρκετά πράγματα, τα παιδιά τα έδωσαν όλα, τουλάχιστον να μην χάσουμε το ματς. Πρέπει όμως να κοιτάξουμε τη συνέχεια.
Είναι ένα πρωτάθλημα αρκετά ισορροπημένο όπου αν δεν προσέξεις, αν δεν έχεις την απαραίτητη τύχη και συγκέντρωση, μπορεί να τιμωρηθείς από οποιονδήποτε αντίπαλο. Είμαστε όμως μια ομάδα που μπορεί κάλλιστα να κερδίσει τον οποιοδήποτε αντίπαλο σε όποιο γήπεδο”.
Δεν ήταν μια καλή διαιτησία…
Παράλληλα η Επισκοπή που έχει σαφέστατα παράπονα από τη διαιτησία του κ. Βουρνέλη φωνάζει και για τη φάση του γκολ του Σπύρου Γεωργούση που ήταν πολύ κινητικός. Ο ρέφερει από τη Μακεδονία είχε σφυρίξει ξεκάθαρα πριν την επίτευξη του τέρματος καταλογίζοντας φάουλ του επιθετικού της Επισκοπής.
Πλέον έρχεται ένα πολύ δύσκολο ματς απέναντι στον Εργοτέλη μέσα στο Παγκρήτιο. Ποιό όμως είναι το ματς που μπορεί να ισχυριστεί ο οποιοσδήποτε ότι είναι εύκολο…;
Δεν ήταν μια καλή διαιτησία αυτή του κ. Βουρνέλης (Μακεδονίας). Υπέπεσε σε λάθη, κατα κύριο λόγο τακτικά και όχι τόσο πειθαρχικά. Βοηθοί του ήταν οι: Κουφός – Τοροσιάδης (Μακεδονίας) που κι αυτοί είχαν λανθασμένες υποδείξεις. Την κίτρινη αντίκρισαν: Μπεκατώρος, Χουάντερσον, Τζουγκάνοβιτς.
Ντ. Τζουγκάνοβιτς: “Δεν θα περάσουν πολλές ομάδες από το Ρέθυμνο”
Μάλιστα ο τελευταίος (ο προπονητής του Καραίσκάκη) που δεν είχε λόγο να μην είναι χαρούμενος μετά την ιδανική πρεμιέρα για την ομάδα επεσήμανε δύο φορές στις δηλώσεις ότι… ““Η Επισκοπή είναι μια πολύ καλή ομάδα που προσπαθεί να παίζει ποδόσφαιρο. Είχαμε πάρα πολλή δουλειά στο ματς αλλά στο τέλος μένουμε ευχαριστημένοι, ένα παραπάνω με την εικόνα που είχε η ομάδα μου.
Πάντοτε η πρεμιέρα είναι δύσκολη όπου κι αν αγωνίζεσαι… Αυτά τα παιχνίδια έχουν πολλές παγίδες. Θέλω να πω και τούτο… Δε νομίζω ότι μπορούν να περάσουν πολλές ομάδες από το Ρέθυμνο. Είναι μια πολύ καλή ομάδα η Επισκοπή.”
Άλλες δηλώσεις:
Από την πλευρά της Επισκοπής μίλησε ο επιθετικός Σπύρος Γεωργούσης και από αυτή του Καραϊσκάκη, ο σκόρερ, Ανδρέας Σταματής:
Σπ. Γεωργούσης: “Τίποτε δεν τελειώνει εδώ…”
“Θέλω να ευχηθώ σε όλους τους ποδοσφαιριστές υγεία και καλή αρχή.
Όσον αφορά το ματς. ήταν αμφίρροπο. Θεωρώ ότι το πιο δίκαιο αποτέλεσμα ήταν η ισοπαλία. Δυστυχώς, ήμασταν εμείς αυτοί που χάσαμε. Και χάσαμε μετά από πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα. Πέρυσι ήμασταν αήττητοι δεχόμενοι ένα μόλις γκολ από πέναλτι.
Τίποτε δεν τελειώνει εδώ όμως. Είμαστε μόλις στην 1η αγωνιστική. Θα σκύψουμε το κεφάλι, θα δουλέψουμε και στο τέλος θα κάνουμε ταμείο.
Από την πλευρά μου, δουλεύω και προσπαθώ να κάνω ό,τι μπορώ για να βοηθήσω την ομάδα μου. Αυτό θα κάνω και στη συνέχεια. Πιστεύω στον εαυτό μου και σ’ αυτή την ομάδα που δημιουργούμε.”
Αν. Σταματής: “Ήμασταν σοβαροί”
“Πρώτα απ’ όλα θέλω να ευχηθώ περαστικά στον συμπαίκτη μου τον Γλυνό, του αφιερώνουμε τη νίκη.
Επιτέλους ξεκίνησε αυτό το τρομερό πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής. Η Επισκοπή ήταν νεοφώτιστη, δεν ξέραμε αρκετά πράγματα γι’ αυτή, δεν ξέραμε τί θα αντιμετωπίσουμε αλλά δείξαμε ότι είμαστε σοβαροί. Με τη βοήθεια του Θεού και του Χουάντερσον τα καταφέραμε. Το ματς ήταν αμφίρροπο, είχε πολλές λεπτομέρειες και αυτές τις κερδίσαμε εμείς.
Το πρωτάθλημα είναι ένας μαραθώνιος. Σαφέστατα θα υπάρξει και η “αγωνιστική κοιλιά”. Στόχος μας είναι η γρήγορη παραμονή και από εκεί και πέρα, είναι στο χέρι μας -το έχουμε δείξει στην προετοιμασία- να μπορέσουμε να αντεπεξέλθουμε βήμα-βήμα για κάτι ακόμη καλύτερο και να δούμε στο τέλος που μπορεί να φτάσει αυτή η ομάδα.”
Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής:
Ρόδος-Εργοτέλης ……………2-1
Αιγάλεω-Χανιά ………………1-1
Ηρόδοτος-Διαγόρας ……….1-2
Επισκοπή-Καραϊσκάκης….0-1
Κηφισιά-Παναθηναϊκός Β’ 2-0
Λεβαδειακός-Αστέρας Βλ. 2-1
ΑΕΚ Β’-Καλαμάτα ………….1-0
Καλλιθέα-Ζάκυνθος (αναβλήθηκε)
Ρεπό: ΟΦΙ
Η βαθμολογία
Ομάδα Β. Ν-Ι-Η Γκολ
1. Κηφισιά …………3 …1-0-0 …2-0
-. Διαγόρας ……….3 …1-0-0 ….2-1
-. Λεβαδειακός ….3 …1-0-0 ….2-1
-. Ρόδος …………….3 …1-0-0 ….2-1
-. Καραϊσκάκης …3 ….1-0-0 ….1-0
-. ΑΕΚ Β’ ………….3 ….1-0-0 ….1-0
7. Χανιά …………..1 ….0-1-0 ….1-1
-. Αιγάλεω ………..1 ….0-1-0 ….1-1
9. Αστέρας Βλ. …..0 …0-0-1 ….1-2
-. Εργοτέλης ……..0 …0-0-1 ….1-2
-. Καλαμάτα ……..0 ….0-0-1 ….0-1
-. Επισκοπή ………0 ….0-0-1 ….0-1
-. Ηρόδοτος ………0 ….0-0-1 ….1-2
-. Παναθηναϊκός ..0 ….0-0-1 ….0-2
-. ΟΦΙ ……………….0 ….0-0-0 …0-0
-. Καλλιθέα ……….0 ….0-0-0 ….0-0
17. Ζάκυνθος …….0 ….0-0-0 ….0-0
Η επόμενη (2η) αγωνιστική
Παναθηναϊκός Β’ – ΑΕΚ Β”
Καραϊσκάκης – Κηφισιά
Αστέρας Βλαχιώτη – Ρόδος
Διαγόρας – Λεβαδειακός
Εργοτέλης – Επισκοπή
Χανιά – ΠΑΣΑ Ηρόδοτος
ΟΦ Ιεράπετρας – Καλλιθέα
Ζάκυνθος – Αιγάλεω
Ρεπό: Καλαμάτα