Συναρπαστικό αναμένεται το φινάλε της κανονικής διάρκειας της Basket League, καθώς το μόνο που έχει ξεκαθαρίσει είναι η πρώτη δυάδα (Παναθηναϊκός, Ολυμπιακός) και η μία ομάδα που υποβιβάζεται (Τρίκαλα). Όλα τα άλλα παραμένουν ανοικτά και δη τα πλασαρίσματα στην 4άδα και στην κατάταξη, οι δύο τελευταίες θέσεις των πλέι οφ και φυσικά η αποφυγή του δεύτερου εισιτηρίου που οδηγεί στην Α2.
Το Ρέθυμνο Cretan Kings δεν θα μπορούσε να λείψει από αυτά τα σενάρια κι ενώ απομένουν μόλις 4 «στροφές» για το φινάλε. Ο μεγάλος στόχος είναι τα πλέι οφ και η είσοδος στην 8άδα, αλλά οι Ρεθεμνιώτες καλούνται πρώτα να ξεμπερδέψουν με την σωτηρία. Κάτι που ακόμα δεν το έχουν κάνει και αρκεί μία ματιά στον παρακάτω πίνακα για να αντιληφθεί κάποιος την κρισιμότητα της κατάστασης.
Η ομάδα του Νίκου Βετούλα βρίσκεται στην 9η θέση με 30 βαθμούς, όσους ο ΓΛ Φάρος και ακολουθούν οι Κόροιβος, Άρης και Τρίκαλα με 29. Αρκεί λοιπόν μόλις ένα στραβοπάτημα για να αλλάξουν άρδην τα δεδομένα. Και δεν ισχύει μόνο για το Ρέθυμνο, αλλά για όλες τις ομάδες.
Ας πάρουμε όμως τα πράγματα με τη σειρά. Η Κύμη πανηγύρισε τεράστιο «διπλό» επί του Άρη και πολύ δύσκολα θα χάσει την 7η θέση. Βέβαια πολλά θα κριθούν στο ματς του Σαββάτου απέναντι στο Ρέθυμνο και την επόμενη αγωνιστική στο Βενετόκλειο της Ρόδου. Πολύ γερά στο «κόλπο», όμως, βρίσκονται και οι «θαλασσί» του Άρη Λυκογιάννη. Αν εξαιρέσουμε το ματς με τον Παναθηναϊκό, ο Κολοσσός μπορεί να κάνει το 3Χ3 (Κύμη εντός, Τρίκαλα εκτός και Άρη εντός) και έτσι δεν χάνει την 8άδα και τα πλέι οφ.
Στην εξίσωση μπαίνει και το Ρέθυμνο Cretan Kings. Με «διπλό» στην Κύμη βλέπει ξεκάθαρα τα πλέι οφ, αλλά με ήττα μπαίνει σε περιπέτειες. Το ματς με τα ήδη υποβιβασμένα Τρίκαλα είναι υψίστης σημασίας. Γενικότερα, αυτά τα δύο παιχνίδια θα ορίσουν τη συνέχεια. Μπορεί η «δοκιμασία» στη Θεσσαλονίκη απέναντι στον Άρη να αποτελεί την απέλπιδα προσπάθεια για την 8άδα, μπορεί όμως και η τελευταία αγωνιστική με τον Πανιώνιο να κρίνει την κατηγορία.
Ίσως να ακούγεται κλισέ, κυρίως όταν το λένε οι προπονητές, αλλά στην προκειμένη περίπτωση… ταιριάζει γάντι. Βήμα-βήμα, παιχνίδι-παιχνίδι κοιτάζουν στο ρεθεμνιώτικο «στρατόπεδο». Δεν μπορούν να κάνουν και διαφορετικά. Τέλος, δεν μπορούμε να παραβλάψουμε το γεγονός πως για την παραμονή μάχονται δύο ιστορικές ομάδες και δη ο Άρης και ο Πανιώνιος.
Οι «μάχες» με φόντο τα πλέι οφ και την σωτηρία
Θ./ΟΜΑΔΑ/ΒΑΘ. 23η 24η 25η 26η
7. Κύμη 33 Ρέθυμνο Κολοσσός* Κόροιβος ΑΕΚ*
8. Κολοσσός 31 ΠΑΟ* Κύμη Τρίκαλα* Άρης
9. Ρέθυμνο 30 Κύμη* Τρίκαλα Άρης* Πανιώνιος
10. ΓΛ Φάρος 30 ΑΕΚ Λαύριο* ΟΣΦΠ ΠΑΟΚ*
11. Κόροιβος 29 Προμηθέας* ΠΑΟ Κύμη* Τρίκαλα
12. Άρης 29 Τρίκαλα* Πανιώνιος Ρέθυμνο Κολοσσός*
13. Πανιώνιος 29 ΟΣΦΠ Άρης* ΠΑΟΚ Ρέθυμνο*
*Τα εκτός έδρας παιχνίδια.
**Τα Τρίκαλα βρίσκονται στην 14η θέση και έχουν ήδη υποβιβαστεί.