Λένε πως, σύμπτωση που επαναλαμβάνεται παύει να είναι σύμπτωση. Στην Επισκοπή έκαναν αγιασμό, άλλαξαν τα 2/3 της ομάδας, αλλά και πάλι η κακοτυχία στέκεται σαν σκιάχτρο πάνω από τον σύλλογο. Πώς αλλιώς να εξηγήσει κανείς το γεγονός ότι δέχεται 5ο σερί γκολ από στημένο, ότι παρόλο που ήταν καλύτερη του αντιπάλου στο β’ ημίχρονο δέχεται γκολ στο 89′ και χάνει ξανά;
Με τον Εθνικό στο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης» η ολοκαίνουρια ομάδα των «γυπαετών» χρειάστηκε ένα ημίχρονο για να μπορέσει να βρεθεί μεταξύ της αλλά στα δεύτερα 45 λεπτά, παρότι δημιούργησαν ευκαιρίες, δέχθηκαν δύο τέρματα. Το τελικό 1-2 όπως διαμορφώθηκε στο 89′ με το γκολ του Τερζή που έμεινε πίσω από την άμυνα των γηπεδούχων, ήταν αυτό που έκρινε την αναμέτρηση κι αυτό που κρατά ουραγούς της βαθμολογίας τους Ρεθεμνιώτες στο τέλος του α’ γύρου της Γ’ Εθνικής.
Αναφορικά με το ματς, το α’ ημίχρονο είχε αρκετό ενδιαφέρον, καθώς ο Εθνικός θέλησε να ψάξει ένα γρήγορο τέρμα θεωρώντας ίσως ότι, η Επισκοπή ακόμη ψάχνει να βρει τα «πατήματά της» στο 4-1-4-1 ως σύνολο το οποίο δεν έχει «δέσει». Στην επανάληψη όμως τα πράγματα ήταν πολύ καλύτερα.
Και μπορεί να είχε τις φάσεις για να ανοίξει το σκορ, όμως σ’ ένα τέτοιο γήπεδο, δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα να σκοράρει κανείς και να αρκεστεί σ’ αυτό.
Κράτησε το «μηδέν» στην άμυνα αλλά μόνο στο α’ ημίχρονο
Η Επισκοπή κράτησε το «μηδέν» κάτι που σε άλλες αγωνιστικές -ακόμη κι όταν υπήρξε φανερά καλύτερη δεν το έκανε- με τους παίκτες της να δείχνουν ζήλο σ’ όλες τις φάσεις. Ο Εθνικός με τους Λενιδόπουλο, Στρατάκη και Μαρτίνο στο κέντρο και τον Αργυρίου και τον ταχύτατο Σουλελέ από τα αριστερά στην επίθεση, έδειχνε να βγαίνει με αξιόλογο τρόπο μπροστά στην εστία των γηπεδούχων. Εξ ου και το γεγονός ότι στο 7′, είχαμε δυο διαδοχικά σουτ από τους Σουλελέ, Λενιδόπουλο με τον Γκουτζέλα να αντιδρά θετικά απομακρύνοντας τον κίνδυνο.
Στο 15′ είχαμε επίσης μια παράλληλη, πολύ δυνατή κοφτή μπαλιά του Λενιδόπουλου με τρεις παίκτες του Εθνικού να πετάγονται με προβολή, για να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα, αλλά να μην προλαβαίνουν…
Το 18ο λεπτό ήταν και το μοναδικό όπου η Επισκοπή θέλησε να απειλήσει βάσιμα, όμως η κεφαλιά του Νίκου βρήκε δίχτυα. Η φάση θεωρήθηκε ως επιθετικό φάουλ του παίκτη της Επισκοπής.
Εν συνεχεία ο Εθνικός επανήλθε και στο 21′, το απευθείας φάουλ του Στρατάκη πέρασε ελάχιστα πάνω από το «Γ» του Γκουτζέλα.
Στο 28′ ο Σουλελές πλαγιοκόπησε από αριστερά, έβγαλε μια σέντρα στο β’ δοκάρι και ο επερχόμενος Στρατάκης με σουτ μέσα από την περιοχή, έστειλε την μπάλα πολλά μέτρα άουτ. Στο 32′ ο Αργυρίου είχε σουτ υπό πίεση, το οποίο πέρασε ελάχιστα έξω από την εστία.
Σαν τελευταία φάση για το α’ ημίχρονο, οι γηπεδούχοι θέλησαν με τον Ντινιωτάκη να απειλήσουν, όμως το απευθείας χτύπημα φάουλ έφυγε άουτ.
Ό,τι όμως «έχτιζε» η Επισκοπή στα πρώτα 45 λεπτά, το άφησε να χαλάσει σε μια στημένη φάση, σχεδόν με την έναρξη της επανάληψης. Από την εκτέλεση φάουλ του Στρατάκη -κάτι σαν βαθιά μπαλιά- η αλλαγή του κ. Γεωργούλη, ο Σούφλας, καλά πλασαρισμένος στην περιοχή, έπιασε την κεφαλιά πιάνοντας συνάμα στον «ύπνο» και την άμυνα των γηπεδούχων, καθώς κανένας δεν πήδηξε για να τη διεκδικήσει- και έστειλε την μπάλα στο «Γ» της εστίας του Γκουτζέλα.
Άλλαξε τα πλάνα ο Κωτσοβός και η Επισκοπή άρεσε…
Ο Κωτσοβός αντέδρασε γρήγορα κι απέσυρε τον Φοβάκη, ρίχνοντας στο ματς τον Πάτα που πέρασε στην άμυνα, προκειμένου να προωθήσει στα χαφ το Νίκου. Παράλληλα, μετέφερε τον Γούλα που ήταν πιο κινητικός στα δεξιά και έφερε τον Ντινιωτάκη να κινείται από μέσα αριστερά. Αυτό απέδωσε και η Επισκοπή έγινε πιο εκδηλωτική επιθετικά.
Στο 54′ ο Γούλας βρέθηκε μέσα στην περιοχή, αλλά δεν βρέθηκε κανείς από το γύρισμα που έκανε για να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Χαλκιαδάκης σούταρε από μακριά για να μπλοκάρει ο Βουτσινάς.
Ισοφάριση δίχως αντίκρισμα
Στο 73′ όμως ήρθε το γκολ της ισοφάρισης. Ο Ντινιωτάκης εκτέλεσε ένα φάουλ, ο Παπαδήμας πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Νίκου τη δεύτερη που από το ύψος της μικρής περιοχής, την έστειλε στα δίχτυα!
Οι γηπεδούχοι που είχαν μεγαλύτερο ενθουσιασμό, ιδίως με τον ταχύτατο Ντινιωτάκη, δημιούργησαν νέα μεγάλη φάση όταν ο Βελονάκης επιχείρησε ένα φαλτσαριστό σουτ έξω από την περιοχή. Ο Βουτσινάς όμως «απογειώθηκε» στο «Γ» της εστίας του και έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.
Στο 80′ ήρθε και δεύτερο γκολ από τον Βελονάκη, ο οποίος συνελήφθη σε θέση οφσάιντ, όμως η ενέργεια των Γούλα, Ντινιωτάκη από τα αριστερά ήταν εξαιρετική, δείγμα της αλλαγής κλίματος.
Ψυχρολουσία στο 89′!
Στο 87′ η κούρσα του Ντινιωτάκη δεν είχε ευτυχή κατάληξη, καθώς πιεζόμενος από πλάγια, σούταρε λίγο άουτ και στο 89′ ήρθε η ψυχρολουσία. Σ’ εκείνο το λεπτό λοιπόν, η μπάλα που γυρόφερνε στην περιοχή της Επισκοπής, έφτασε στον «ξεχασμένο» από την ρεθεμνιώτικη άμυνα, Τερζή, ο οποίος μόνος, ανενόχλητος, απέναντι στον Γκουτζέλα, πλάσαρε από πολύ κοντά κι έκανε το 1-2.
Με πολλά λάθη ο διαιτητής της αναμέτρησης Χαραλαμπάκης (Ηρακλείου). Με λάθη στις υποδείξεις τους, ο βοηθός Νικολακάκης (Ηρακλείου) όπως επίσης και ο Δασκαλάκης Ι.(Ηρακλείου).
Την κίτρινη κάρτα αντίκρισαν οι Χαλκιαδάκης, Ντινιωτάκης (Επισκοπή), Μαντζώρος (Εθνικός). Την κόκκινη είδε στη λήξη του αγώνα ο Νίκου που εξύβρισε τον ρέφερι.
ΕΠΙΣΚΟΠΗ (Κωτσοβός): Γκουτζέλας, Παπαδήμας, Γεωργιάδης, Νίκου, Λένγκα, Χαλκιαδάκης (82′ Λαδιανός), Φοβάκης (48′ Πάτας), Μπάτσι, Βελονάκης, Νινιωτάκης, Γούλας.
ΕΘΝΙΚΟΣ: (Γεωργούλης): Βουτσινάς, Στασινός, Παυλάκης (46′ Σούφλας), Μαντζώρος, Τερζής, Μαρτίνος, Λενιδόπουλος, Στρατάκης, Μάναλης (61′ Κατίδης), Αργυρίου, Σουλελές.
Αποχώρησαν Τοπάλι – Σπάσιτς
Δύο παίκτες που αγωνίζονταν μέχρι πρότινος με τη φανέλα της Επισκοπής δεν θα τη φορούν πια, κάτι άλλωστε που ήταν αναμενόμενο. Πρόκειται για τους Γρηγόρη Τοπάλι και Στέφαν Σπάσιτς.
Η επίσημη ανακοίνωση της ομάδας, αναφέρει: «Ο ΑΟ Επισκοπής ανακοινώνει τις λύσεις συνεργασιών με τους ποδοσφαιριστές, Γρηγόρη Τοπάλι, Στέφαν Σπάσιτς. Ο σύλλογός μας τους εύχεται καλή συνέχεια στη καριέρα τους».
Τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής
Αστέρας Βάρης-Γλυφάδα 2-1
Ιωνικός-Τριγλία Ραφήνας 0-1
ΠΑΟ Κρουσώνας-Κηφισιά 1-2
Επισκοπή-Εθνικός 1-2
Φωστήρας-ΟΦΗ 1-0
Ιάλυσος-Ηράκλειο 1-1
Ηλυσιακός-Ατρόμητος Πειραιά 4-1
Τράχωνες-Ερμής Ζωνιανών (Αναβλήθηκε)
Η βαθμολογία
Θ. Ομάδα Β. Ν-Ι-Η Γκολ
1. Φωστήρας 38 12-2-1 19-9
2. Τριγλία Ραφήνας 33 9-6-0 20-9
3. Ιάλυσος 30 9-3-3 22-15
4. Κηφισιά 29 9-2-4 23-15
5. ΟΦΗ 27 8-3-5 25-8
6. Εθνικός Πειραιώς 26 7-2-5 16-12
7. Ηλυσιακός 25 8-1-6 20-13
8. Ιωνικός 23 7-2-6 15-9
9. Ερμής Ζωνιανών 21 6-3-5 16-16
10. Κυανούς Αστήρ Βάρης 21 6-3-6 18-15
11. Π.Α.Ο Κρουσσώνας 14 4-2-9 11-23
12. Ατρόμητος Πειραιώς 13 3-4-9 8-20
13. Ν. Ηράκλειο 13 3-4-8 22-27
14. Κεραυνός Γλυφάδας Α.Ο 9 2-3-10 6-18
15. Α.Ο Τράχωνες Αλίμου 7 2-1-11 11-31
16. Επισκοπή 6 1-3-11 9-24
Η επόμενη (16η) αγωνιστική
Ιωνικός – Αστέρας Βάρης
ΑΟ Γλυφάδας – ΠΑΟ Κρουσώνα
Τριγλία Ραφήνας – Ηλυσιακός
Κηφισιά – Ιάλυσος
Ατρόμητος Πειραιά – Τράχωνες Αλίμου
Ν. Ηράκλειο – Επισκοπή
Ερμής Ζωνιανών – Φωστήρας
ΟΦΗ – Εθνικός Πειραιά