Τον Χρήστο Κασαπάκη απέκτησε ο Ερμής Ζωνιανών, που αποτελεί συνάμα και την πρώτη μεταγραφική κίνηση για τη χειμερινή περίοδο των «πρασίνων». Ο Χρήστος Κασαπάκης είναι 22 χρονών αλλά έχει πλούσιο βιογραφικό από γνωστές ομάδες.
Ο Μανώλης Παπαματθαιάκης έδειξε εξ αρχής το ενδιαφέρον του για τον συγκεκριμένο ποδοσφαιριστή και είναι στην ουσία αυτός που θα αντικαταστήσει τον απερχόμενο ποδοσφαιριστή της ομάδας, Γιώργο Μπαστάνη (υπενθυμίζουμε ότι έχει αποχωρήσει και ο μέσος, Ανδρέας Μπέρκης).
Η ανακοίνωση των πρασίνων ήταν λιτή, καθώς ο λόγος δίνεται πλέον στη μίνι προετοιμασία εν όψει της επανέναρξης του πρωταθλήματος την ερχόμενη Κυριακή κόντρα στον Ηλυσιακό. «Η διοίκηση του ΑΟ Ερμή Ζωνιανών καλωσορίζει στην οικογένεια του Ερμή των Χρήστο Κασαπάκη και του εύχεται πάντα επιτυχίες».
Υπενθυμίζουμε ότι ο Κασαπάκης αποκτήθηκε έχοντας τελευταίο του προορισμό, τον ΟΦΗ όμως, έχει αρκετούς σταθμούς πίσω του παρ’ ότι το νεαρό της ηλικίας του. Ο 22χρονος μεσοεπιθετικός ήρθε από το Κόμο της Ιταλίας για λογαριασμό του ΟΦΗ το καλοκαίρι που μας πέρασε. Στο παρελθόν έχει φορέσει το εθνόσημο στο στήθος συμμετέχοντας σε κάποια ματς της Εθνικής Νέων.
Η αρχή στην ποδοσφαιρική του καριέρα ωστόσο έγινε από τον Κεραυνό Ηρακλείου. Εν συνεχεία, πήγε στην Κ20 Παναθηναϊκού. Το 2013 αποκτήθηκε από τον Εργοτέλη αλλά ο χρόνος συμμετοχής του ήταν λιγοστός. Έτσι λοιπόν αποφάσισε να ετοιμάσει τις βαλίτσες του και να οδεύσει προς δυσμάς με προορισμό την Ιταλία και την ομάδα της Φολκόρε Καρατέζε, ομάδα 4ης Εθνικής. Από ‘κει και πέρα, η πορεία του είναι η προαναφερόμενη.
Τον «πιστεύουν» στον Ερμή
Επειδή ωστόσο αρκετοί θα αναρωτιούνται γιατί δεν αγωνίστηκε στον ΟΦΗ, η απάντηση είναι σχετικά απλή. Ο Κασαπάκης αποτέλεσε προσωπική επιλογή του Σεροπιάν. Ο Ελληνοαρμένιος τεχνικός όμως, ως γνωστό, αποχώρησε από τον ΟΦΗ κι έτσι ο μεσοεπιθετικός δεν συγκαταλεγόταν στα πλάνα του Γκουλή.
Στον Ερμή τον «τσέκαραν» καλά και μάλιστα, πήρε και χρόνο συμμετοχής στο τελευταίο φιλικό με αντίπαλο τον Εργοτέλη. Από τον Ερμή εκφράζεται η πεποίθηση ότι ο συγκεκριμένος ποδοσφαιριστής μπορεί να προσφέρει πολλά στο β’ μισό της σεζόν, όπως άλλωστε και ο Βογιατζής, ο οποίος υπολογίζεται κανονικότατα παρ’ ότι έχει κι αυτός ελάχιστη συνεισφορά μέχρι στιγμής.
Φιλική ήττα από τον Εργοτέλη στο Παγκρήτιο
Στο μεταξύ, ο Ερμής -όπως προαναφέραμε- έδωσε ένα φιλικό, το πρώτο για το 2016 με αντίπαλο τον Εργοτέλη στο βοηθητικό του Παγκρητίου σταδίου. Το τελικό 2-1 άφησε ικανοποιημένους αμφότερους τους προπονητές των ομάδων. Στον Ερμή, παρ’ ότι ο Μανώλης Παπαματθαιάκης έλειπε (βρισκόταν στις Βρυξέλες), την ομάδα κοούτσαρε ο Άλκης Πλουσής και πράγματι είχε να γράψει πολλά στο μπλοκάκι του προκειμένου να τα μεταφέρει στον Ηρακλειώτη προπονητή.
Οι γιορτές δεν πτόησαν τους ποδοσφαιριστές που είχαν ρυθμό αλλά κι αρκετές φάσεις για γκολ.
Δεν αγωνίστηκαν στο φιλικό οι Β. Πλουσής και Δ. Πλουσής. Ο δεύτερος είχε συμμετοχή στο τελευταίο φιλικό με την Ομόνοια Ηρακλείου αλλά τραυματίστηκε δίχως ωστόσο το χτύπημά του να εγκυμονεί κινδύνους για την επιστροφή του στα γήπεδα μετά από δύο μήνες.
Για την ιστορία, ο Εργοτέλης ήταν αυτός που σκόραρε πρώτος με τον Γαρεφαλάκη για να ισοφαρίσει προς στιγμή, ο Κατσικοκέρης στο 65′. Μέσα σε τρία λεπτά, οι κιτρινόμαυροι όμως, πήραν εκ νέου το προβάδισμα με σκόρερ τον Λυδάκη.
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Αθανασίου, Ρέντζας, Άλλα, Πίτσος, Λεονάρντο, Φουκαράκης, Κούρτι, Αυγενικού, Μπουρσέλης, Δωματάς, Μάνος.
Έπαιξαν και οι: Μυλωνάκης, Χαρκουτσάκης, Μπερουασβίλι, Σηφάκης, Τσακάνι, Χρηστάκης, Γαρεφαλάκης, Λυδάκης, Καμαρά Α.
ΕΡΜΗΣ: Χωραφάκης, Ρουμπάκης, Κορτσινίδης, Ανυφαντάκης, Τζανής, Ταβλαδωράκης, Βογιατζής, Στρατήγης, Σκουτέλης, Μπεκατώρος, Κατσικοκέρης. Στην επανάληψη έπαιξαν και οι: Κάββαλος, Μανουσάκης, Κασαπάκης, Γεμιστός.