Β’ μέρος
Στο 2ο πανελλήνιο τουρνουά ακαδημιών «Πέτρος Βουζουνεράκης» που διεξήχθη στην Ιεράπετρα, βρέθηκε όλος ο καλός ο κόσμος των ακαδημιών της Κρήτης και όχι μόνο.
Όπως αναφέραμε και στο χθεσινό α’ μέρος, τα τμήματα ακαδημιών που βρέθηκαν στην περιοχή του Λασιθίου προέρχονταν από την Αθήνα, τη Θεσσαλονίκη αλλά και από την Κύπρο.
Χθες κάναμε αναφορά για την Επισκοπή, τον ΟΦ Αρμένων αλλά και τον Άρη που συμμετείχε σε ένα άλλο τουρνουά, στο Παγκρήτιο Στάδιο. Σήμερα, είναι η σειρά του Ολυμπιακού Ρεθύμνου που κατέλαβε την 1η θέση στην κατηγορία 2003-04, ενώ ο Αστέρας Ρεθ. ήταν 2ος στην συγκεκριμένα κατηγορία και 1ος στα παιδιά που έχουν γεννηθεί τη διετία 2005-06 11Χ11.
Σημειώστε παράλληλα ότι, 1η τερμάτισε και η ΑΕΜ στην ηλικιακή κατηγορία 2005-06 σε γήπεδο 9Χ9.
Σ’ αυτό το β’ μέρος των «Ρ.Ν.», σειρά έχουν, ο Ολυμπιακός Ρεθύμνου, ο Αστέρας Ρεθύμνου και η ΑΕ Μυλοποτάμου. Ομάδες που ξεχώρισαν τόσο με τη στάση τους όσο και με τις πρωτιές που κατέλαβαν σε ορισμένες κατηγορίες.
Κι όλα αυτά ανάμεσα σε συνολικά τριάντα ομάδες οι οποίες συγκέντρωσαν 1.400 μικρούς και λίγο μεγαλύτερους σε ηλικία ποδοσφαιριστές από όλη την Κρήτη και την Ελλάδα, ανάμεσα σ’ αυτές ο ΠΑΟΚ, ο Πανιώνιος, ο Ατρόμητος και ο ΟΦΗ.
Ας τα δούμε όλα πιο αναλυτικά:
Ξεχώρισε η Σχολή του Ολυμπιακού Ρεθύμνου
Με επιτυχία στέφτηκε η συμμετοχή της Σχολής Ολυμπιακού Ρεθύμνου στο 2ο «Βουζουνεράκειο» τουρνουά. Η Σχολή του Ολυμπιακού Ρεθύμνου συμμετείχε με 4 ομάδες και 60 ποδοσφαιριστές και κατέκτησε την 1η θέση στην κατηγορία 2003-04, ενώ στις 2005-06, 2007-08 και 2009-10 πήρε την 2η στον όμιλο της. Αναλυτικά στην κατηγορία 2003-04 με προπονητή τον Γιώργο Κωσταράκο και προπονητή τερματοφυλάκων τον Αντώνη Πλατή είχε 5 νίκες φτάνοντας ως την κορυφή.
Στην κατηγορία 2005-06 με προπονητή τον Νίκο Κυριακόπουλο είχε 2 νίκες, 1 ήττα και 1 ισοπαλία και πήρε τη 2η θέση, ενώ στην κατηγορία 2007-08 με τεχνικό τον Βασίλη Νικολουδάκη είχε 2 νίκες, 1 ήττα και 1 ισοπαλία.
Ακόμη στην κατηγορία 2009-10 με προπονητή τον Βασίλη Νικολουδάκη είχε 3 νίκες και 1 ήττα.
Η Διεύθυνση της Σχολής του Ρεθύμνου ευχαρίστησε τους διοργανωτές για την φιλοξενία καθώς και τους γονείς των ποδοσφαιριστών της για την διαρκή στήριξη.
Τα αποτελέσματα των ερυθρολεύκων:
Ολυμπιακός 2003-04 (11Χ11):
1η αγωνιστική
Ολυμπιακός – Πανιώνιος 0-2
2η αγωνιστική:
Αθλόπολις – Ολυμπιακός Ρ. 0-1
3η αγωνιστική:
Αθλόπολις – Ολυμπιακός Ρ. 0-1
Αγώνες κατάταξης:
Πανακρωτηριακός – Ολυμπιακός Ρ. 0-1
Μεγάλος Τελικός
Αστέρας Ρ. – Ολυμπιακός Ρ. 1-2
Τελική κατάταξη:
1η Ολυμπιακός Ρ.
2η Αστέρας Ρ.
2007-08 (8Χ8):
ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός Ρ. 21-1
Αθλόπολις – Ολυμπιακός Ρ. 8-2
Αναγέννηση – Ολυμπιακός Ρ. 2-8
Αγώνες κατάταξης:
Αναγέννηση Ολυμπιακός Ρ. 5-4
2009-10 (7Χ7):
1η αγωνιστική:
Αθλόπολις – Ολυμπιακός Ρ. 14-2
2η αγωνιστική:
Αθλόπολις – Ολυμπιακός Ρ. 14-2
3η αγωνιστική:
Ολυμπιακός Ρ. – Αναγέννηση 7-6
4η αγωνιστική
Ολυμπιακός Ρ. – ΑΟΑΝ 10-5
Αγώνες κατάταξης:
Ολυμπιακός Ρ. – Ηρόδοτος 2-10
2005-06 (9Χ9):
Ολυμπιακός – Νέα Κυδωνίας 0-9
2η αγωνιστική
Ολυμπιακός Ρ. – Κουτσουράς 3-3
3η αγωνιστική
Αθλόπολις – Ολυμπιακός Ρ. 2-4
Αγώνας κατάταξης:
Θέσεις: 3-4: Ολυμπιακός – Σούδα 1-6
Αστέρας Ρεθύμνου με μέλλον
Ο Αστέρας Ρεθύμνου φρόντισε να δώσει το παρόν με 7 διαφορετικά γκρουπ ομάδων όπου πράγματι ήταν εξαιρετικός τόσο εντός όσο και εκτός αγωνιστικού χώρου. Οι τρεις εξ αυτών έφτασαν ως τον τελικό. Η ομάδα 2005-06 σε ανοικτό γήπεδο 11Χ11 έθελξε με την απόδοσή της φτάνοντας στον τελικό και κατακτώντας τον, αφού επικράτησε της Παλαιόχωρας με το άνετο 0-3.
Οι παίκτες του Π. Καραντάθα νίκησαν κατά σειρά Λέοντες, ΟΦΗ και Παλαιόχωρα, ενώ την 1η αγωνιστική κόντρα στο Αθλόπολις πήρε ισοπαλία (0-0).
Στην ίδια κατηγορία αλλά σε γήπεδο 9Χ9, ο Αστέρας είχε και πάλι διακριτή παρουσία χάνοντας στον μικρό τελικό από την Ελούντα στα πέναλτι (3-2) κ.α. 1-1.
Στη δε 2003-04 κατηγορία, έφτασε ως τον τελικό όπου εκεί είχαμε μια εμφύλια ρεθεμνιώτικη μονομαχία με τον Ολυμπιακό με τους ερυθρόλευκους να τον κατακτούν στο γκολ, 1-2.
Κι όλα αυτά σ’ ένα τουρνουά όπου η ρεθεμνιώτικη ομάδα συμμετείχε σ’ αυτό με άλλη μία ομάδα (Αστέρας 1).
Τέλος, στις κατηγορίες των λιλιπούτειων ποδοσφαιριστών 2009-10, ο Αστέρας βρέθηκε ως τον μικρό τελικό όπου και τον έκανε δικό του σκαρφαλώνοντας στην 3η θέση.
Και σ’ αυτή την περίπτωση, ο Αστέρας θέλησε να ευχαριστήσει διοργανωτές και γονείς για την υπομονή που επέδειξαν, καθώς και για τη στήριξη που παρείχαν σε παιδιά και προπονητές που ήταν παράλληλα και συνοδοί των παιδιών κ.κ. Γιώργος Μπαστάκης, Παναγιώτης Αντωνιάδης και Παναγιώτης Καραντάθας.
Τα αποτελέσματα των κυνοκιτρίνων:
Αστέρας Ρεθύμνου
2003-04 (11Χ11):
1η αγωνιστική
Lido – Αστέρας Ρ.2 4-2
Νεάπολη – Αστέρας Ρ.1 2-3
2η αγωνιστική:
Παλαιόχωρα – Αστέρας Ρ.1 0-3
Αστέρας Ρ.2 – Πανιώνιος 1-7
4η αγωνιστική:
Αναγέννηση – Αστέρας Ρ.1 2-1
Γιούχτας – Αστέρας Ρ.1 0-0
Αγώνες κατάταξης:
Ημιτελικοί: Ηρόδοτος – Αστέρας Ρ.2 1-0
Μεγάλος Τελικός
Αστέρας Ρ. – Ολυμπιακός Ρ. 1-2
Τελική κατάταξη:
1η Ολυμπιακός Ρ.
2η Αστέρας Ρ.
2007-08 8Χ8 (Αστέρας Ρ. 1)
1η αγωνιστική
Αστέρας Ρ. – Ηρόδοτος 3-0
2η αγωνιστική
Γιούχτας – Αστέρας Ρ. 0-0
3η αγωνιστική
Παλαιόχωρα – Αστέρας 0-2
Αγώνες κατάταξης
Αθλόπολις – Αστέρας Ρ. 6-0
2007-08 8Χ8 (Αστέρας Ρ. 2)
Αστέρας Ρ. – ΠΑΝΟΜ 0-12
Μοίρες – Αστέρας Ρ. 3-0
Σούδα – Αστέρας 9-0
Αγώνες κατάταξης:
Αθλόπολις – Αστέρας Ρ. 12-0
Μοίρες – Αστέρας Ρ. 7-3
2009-10 (7Χ7):
1η αγωνιστική:
Αστέρας Ρ. – Ηρόδοτος 2-13
2η αγωνιστική:
Αστέρας Ρ. – Ηρόδοτος 2-13
3η αγωνιστική:
Lido – Αστέρας Ρ. 11-0
4η αγωνιστική
Αστέρας Ρ. – Λυγιά 7-7
Αγώνες κατάταξης:
Θέσεις 3-4: Αστέρας Ρ. – ΑΟΑΝ 4-12
2005-06 (9Χ9):
1η αγωνιστική
Τυμπάκι – Αστέρας Ρ. 4-1
2η αγωνιστική
Αναγέννηση – Αστέρας Ρ. 4-1
3η αγωνιστική
ΟΦΗ Χερσ. – Αστέρας Ρ. 4-2
Αγώνας κατάταξης:
Θέσεις: 4-5: Ελούντα – Αστέρας Ρ. 1-1 (3-2)
2005-06 (11Χ11):
1η αγωνιστική
Αστέρας Ρ. – Αθλόπολις 0-0
2η αγωνιστική
Λέοντες – Αστέρας Ρ. 0-7
Αγώνας κατάταξης (ημιτελικός):
Αστέρας Ρ. – ΟΦΗ 2-0
Μεγάλος Τελικός
Παλαιόχωρα – Αστέρας Ρ. 0-3
Τελική κατάταξη:
1. Αστέρας Ρ.
2. Παλαιόχωρα
3. Αθλόπολις
Μία για τελικό και μία για εμπειρίες στην ΑΕΜ
Η ΑΕΜ που τράβηξε πολλά βλέμματα με την παρουσία της, συμμετείχε στο τουρνουά της Ιεράπετρας και κατάφερε να διακριθεί μέσα από την ομάδα της κατηγορίας 2005-06. Παίζοντας σε γήπεδο 9Χ9 έδειξε πανέτοιμη για ανάλογες κόντρες που έφεραν και τα ανάλογα αποτελέσματα.
Η μυλοποταμίτικη ομάδα είχε την ευκαιρία να παίξει με ακαδημίες από διαφορετικούς νομούς (Ηρόδοτος-Ηράκλειο, Σούδα-Χανιά και Αναγέννηση-Ιεράπετρα αλλά και Νέα Κυδωνία στον τελικό από τα Χανιά) και ο τελικός απολογισμός ήταν 3 νίκες και 1 ισοπαλία με τους νεαρούς παίκτες του… να κατακτούν το κύπελλο.
Στην άλλη κατηγορία, αυτή των παιδιών που είναι γεννημένα το 2007-08, ήταν όντως ανταγωνιστική κυρίως με ΟΦΗ Χερσονήσουν και Γιούχτα.
Τη χαρά της συμμετοχής αλλά και της πρωτιάς της ομάδας της ΑΕΜ μοιράστηκαν, ο υπεύθυνος των ακαδημιών Ζαχαρίας Λαδιανός με τους προπονητές Μιχάλη Παπαδάκη, Δημήτρη Κοσκινά και φυσικά με τα παιδιά και τους γονείς οι οποίοι ένιωθαν υπερήφανοι για την προσπάθεια των παιδιών τους.
Τα αποτελέσματα των μικρών Μυλοποταμιτών:
ΑΕΜ 2005-06 (9Χ9):
ΑΕΜ – Ηρόδοτος 2-0
2η αγωνιστική
ΑΕΜ – Σούδα 1-1
3η αγωνιστική
ΑΕΜ – Αναγέννηση 2-0
Αγώνας κατάταξης:
Νέα Κυδωνία – ΑΕΜ 0-2
1η θέση: ΑΕΜ
2007-08 (8Χ8):
Αθλόπολις – ΑΕΜ 7-1
ΑΕΜ – ΕΘ. Καμινίων 0-6
ΟΦΗ Χερ. – ΑΕΜ 5-3
Αγώνες κατάταξης:
ΑΕΜ – Γιούχτας 1-1 (8-7)