Σε κατάληψη του κτιρίου της πρυτανείας προχώρησαν από νωρίς σήμερα το πρωί φοιτητές στη Πανεπιστημιούπολη Γάλλου. Η κινητοποίηση έγινε από το σύλλογο εστιακών φοιτητών του Ρεθύμνου καθώς το πανεπιστήμιο Κρήτης δεν μπορεί να καλύψει τις στεγαστικές τους ανάγκες. Οι φοιτητές ζητούν να ικανοποιηθούν στο σύνολο τους τα αιτήματα στέγασης στις φοιτητικές κατοικίες του Γάλλου και του Ξενία, καθώς πληρούν τα κοινωνικά κριτήρια που απαιτούνται ,καθώς προέρχονται από οικογένειες χαμηλών κοινωνικών στρωμάτων.
ΣΥΡΙΖΑ Ρεθύμνου: «Με απειλές και εντέλλεσθε δεν γίνεται παιδεία»
Με απειλές και εντέλλεσθε δεν γίνεται παιδεία σημειώνει σε ανακοίνωση του ο ΣΥΡΙΖΑ Ρεθύμνου που συμπαραστέκεται στον αγώνα της ΕΛΜΕΡ...