Κατηγορηματικά αντίθετοι με τη λειτουργία μονάδας σκυροδέματος στην περιοχή των Αρμένων είναι οι κάτοικοι του χωριού, οι οποίοι διαφωνούν με τη θετική γνωμοδότηση του δημοτικού συμβουλίου Ρεθύμνης. Οι κάτοικοι που παρέστησαν την Κυριακή σε γενική συνέλευση, όπου συζητήθηκε το θέμα, κατόπιν πρόσκλησης του τοπικού συμβουλίου Αρμένων, του περιφερειακού συμβούλου Δημήτρη Βαονάκη και του Πολιτιστικού Συλλόγου Αρμένων, συνυπέγραψαν κείμενο και εξέδωσαν ψήφισμα στο οποίο επικαλούνται λόγους επιβάρυνσης της υγείας του τοπικού πληθυσμού στην περίπτωση που επαναλειτουργήσει η μονάδα, κίνδυνο πρόκλησης ατυχημάτων, υποβάθμιση του περιβάλλοντος και υποβάθμιση γενικότερα των Αρμένων, με το οποίο ζητούν από την Επιτροπή Περιβάλλοντος της Περιφέρειας, στην οποία θα συζητηθεί το θέμα, να μην γνωμοδοτήσει θετικά. Σε αντίθετη περίπτωση, όπως προειδοποιούν, είναι αποφασισμένοι να προασπίσουν τον τόπο τους.
Να υπενθυμίσουμε ότι στην τελευταία του συνεδρίαση, την περασμένη εβδομάδα, το δημοτικό συμβούλιο Ρεθύμνου γνωμοδότησε θετικά επί της Μελέτης Περιβαλλοντικών Επιπτώσεων που αφορά τη μονάδα παραγωγής έτοιμου σκυροδέματος, επεξεργασίας ΑΕΚΚ, θέτοντας τρεις προϋποθέσεις: αποκατάσταση του χώρου που παλαιότερα δραστηριοποιούνταν η εταιρία, απομάκρυνση των παλιών εγκαταστάσεων από το σημείο, μη παραγωγή ασφαλτοσμίγματος αλλά και λειτουργία του σπαστήρα με κάλυψη ειδικών μεμβρανών και φίλτρων.
Το ψήφισμα
Στο ψήφισμα που εξέδωσαν οι κάτοικοι των Αρμένων αναφέρονται τα εξής:
«Πραγματοποιήθηκε σήμερα 29-07-2018 στην αίθουσα του Πολιτιστικού Συλλόγου Αρμένων μετά από πρόσκληση των:
α) Τοπικού συμβουλίου
β ) Περιφερειακού συμβούλου κ. Βαονάκη Δημητρίου
γ) Πολιτιστικού Συλλόγου Αρμένων
γενική συνέλευση των κατοίκων με θέμα τη θετική – άδικη γνωμοδότηση της συνεδρίασης του δημοτικού συμβουλίου δήμου Ρεθύμνης της 25-07-2018 επί της ΜΠΕ, που αφορά τη μονάδα παραγωγής έτοιμου σκυροδέματος, επεξεργασίας ΑΕΚΚ της εταιρείας ΛΑΤΟΜ – ΤΕΧΝΟΜΠΕΤΟΝ Α.Ε.Β.Ε. στους Αρμένους.
Μετά την παρουσίαση του θέματος από τον πρόεδρο του τοπικού συμβουλίου και κατόπιν από τον περιφερειακό σύμβουλο και τις τοποθετήσεις των κατοίκων του χωριού και λαμβάνοντας υπ’ όψιν τις δυνατότητες ανάπτυξης της περιοχής μας μέσα από τις ευκαιρίες που δίνουν ο αρχαιολογικός χώρος, ο παραδοσιακός οικισμός, το ευρωπαϊκό μονοπάτι Ε4 και ο χαρακτηρισμός της περιοχής ως ιδιαιτέρου φυσικού κάλλους που ήδη την μετατρέπουν σε αγροτουριστική με επιχειρήσεις που αναπτύσσονται σε απόσταση αναπνοής από την προτεινόμενη επένδυση.
Συζητήθηκαν οι σοβαρές επιπτώσεις σε θέματα υγείας που κατά το παρελθόν δημιουργήθηκαν με τις δραστηριότητες της εν λόγω επιχείρησης και τα οποία θα συνεχιστούν με τις νέες δραστηριότητες στον ίδιο χώρο.
Ο μη σεβασμός των περιβαλλοντικών όρων λειτουργίας της επιχείρησης στο παρελθόν που κάνει αδύνατη την αποκατάσταση του περιβάλλοντος παρά τις διαβεβαιώσεις των υπευθύνων.
Η μεγάλη επικινδυνότητα της κυκλοφοριακής σύνδεσης της μονάδας με τον επαρχιακό δρόμο Ρεθύμνου – Σπηλίου, λόγω του ότι η σύνδεση αυτή προτείνεται ανάμεσα σε δύο κλειστές στροφές με πολύ μικρή απόσταση η μία από την άλλη .
Στην περιοχή που θα δραστηριοποιείται η εταιρεία στο γεωλογικό υπόβαθρο υπάρχουν πολλά έγκοιλα και έχει έντονη υδατοπερατότητα με πολλές πιθανότητες μόλυνσης του υδάτινου ορίζοντα.
Στο όμορο φαράγγι που η μία του πλευρά έχει σχεδόν καταστραφεί μετά το 2010 που σταμάτησε να δραστηριοποιείται η εταιρεία είχαμε αποκατάσταση της πανίδας της περιοχής με την επιστροφή και εγκατάσταση πολλών ειδών γερακιού και γύπα.
Μετά τα παραπάνω οι κάτοικοι του χωριού
ΑΠΑΙΤΟΥΝ
ΤΗ ΜΗ ΘΕΤΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΣ ΚΡΗΤΗΣ.
Και δηλώνουν την αποφασιστικότητα τους να προασπίσουν την υγεία, το περιβάλλον και τη μη περαιτέρω υποβάθμιση της περιοχής με κάθε νόμιμο τρόπο».