Δύο άνετα 40λεπτα όπου έμοιαζαν με μια καλή προπόνηση έδωσε η Επισκοπή στο τουρνουά του Βάμου φιλοξενούμενη της Κορωνίδας. Μαζί με την οικοδέσποινα ομάδα και την Επισκοπή, προσκεκλημένοι ήταν ο Τιτάνας Καλυβών και ο Απόλλωνας Αγίου Ιωάννη, ομάδες δηλαδή από τη γύρω περιοχή.
Το τουρνουά που διοργανώθηκε με επιτυχία ήταν για φιλανθρωπικό σκοπό, καθώς τα έσοδα διατέθηκαν στην οικογένεια της μικρής Ευαγγελίας που θα πρέπει να μεταβεί στο Λονδίνο, καθώς αντιμετωπίζει ένα πρόβλημα υγείας.
Η Επισκοπή λοιπόν και πιο συγκεκριμένα ο Χρήστος Βασιλείου είχε την ευκαιρία να δει ξανά αγωνιζόμενους όλους τους παίκτες του. Το γεγονός ότι η Επισκοπή κατέκτησε το τουρνουά ήταν άτυπο μεν αλλά άπαντες έδειξαν ότι είναι ανταγωνιστικοί.
Τα παιγνίδια:
Επισκοπή – Τιτάνας 2-0
Τα γκολ σημείωσαν οι Σουμπασάκης, Ματαραγκάσι.
ΕΠΙΣΚΟΠΗ (Βασιλείου): Δημαράκης, Νάκας, Κολοβάκης, Γεωργούλης, Λουμπάκης, Χαλκιαδάκης, Σκούφος, Φράγκος, Γκιόκας, Ματαραγκάσι, Σουμπασάκης.
Επισκοπή – Απόλλωνας 3-0
Τα γκολ σημείωσαν οι Λουμπάκης, Ι. Βασιλείου και Σπανουδάκης.
ΕΠΙΣΚΟΠΗ (Βασιλείου Χρ.): Νικηφόρος (20′ Μανιαδάκης), Λαζαρίδης, Αντωνόπουλος, Λουμπάκης, Ξυνομηλάκης, Γιαπεντζάκης, Σκούφος, Ι. Βασιλείου, Σπανουδάκης, Τριχάκης, Ματαραγκάσι.
Τα άλλα παιγνίδια ήταν:
Κορωνίδα – Απόλλωνας 1-2
Κορωνίδα – Τιτάνας 1-0
Η κατάταξη
1. Επισκοπή
2. Απόλλωνας
3. Κορωνίδα
4. Τιτάνας
Η ανακοίνωση από την Επισκοπή
Στο μεταξύ, η επίσημη Επισκοπή πήρε θέση μέσω ανακοίνωση απαντώντας εμμέσως πλην όμως σαφώς, στην προ μίας εβδομάδας αντίστοιχη ανακοίνωση του ΑΟΝ Αστέρα. Η βάση της τοποθέτησης των «γυπαετών» είχε να κάνει με το ιδιόκτητο γήπεδο «kido» στο οποίο ο ΑΟΝ Αστέρας ζητά να διεξαχθεί ο αγώνας αυτός όσο και οι υπόλοιποι για το φετινό πρωτάθλημα ελέω των έργων που διεξάγονται στη φυσική του έδρα, στη Σοχώρα. Η Επισκοπή εστιάζει στο γεγονός ότι δεν έχει πρόβλημα να αγωνιστεί εκεί αλλά ζήτησε να κάνει μία προπόνηση πριν το μεταξύ τους ματς στην 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος, κάτι που όπως αναφέρει, της το αρνήθηκαν ιδιοκτησία και Αστέρας…
Η ανακοίνωση ξεκινάει ως εξής… «Ο ΑΟ Επισκοπής εδώ και μία εβδομάδα, στέκεται απλός παρατηρητής διαφόρων πραγμάτων και ανακοινώσεων σ’ όλα αυτά συμβαίνουν και εξελίσσονται καθημερινά στο χώρο του ποδοσφαιρικού Ρεθύμνου…» και καταλήγει αναφέροντας ότι δεν έχει πρόβλημα να αγωνιστεί όπου θέλει ο Αστέρας επισημαίνοντας όμως… «Ο φίλαθλος κόσμος του Ρεθύμνου ωστόσο, οφείλει να γνωρίζει, προς αποφυγήν πάσας παρεξήγησης, και τα παρακάτω:
Α) Ο ΑΟ Επισκοπής συναινεί να διεξαχθεί ο αγώνας στο νέο ιδιόκτητο γήπεδο Πάρκο του αθλητισμού «kido» και μάλιστα έχουμε ενημερώσει και τη διοργανώτρια αρχή (Ε.Π.Σ.Ρ.) γι’ αυτό.
Β) Από τη Δευτέρα 4/9, ο ΑΟ Επισκοπής έχει ζητήσει ευγενικά να διεξαγάγει μια προπόνηση στο εν λόγω γήπεδο πριν από τον αγώνα με τον Αστέρα για την 1η αγωνιστική του τοπικού μας πρωταθλήματος αλλά, έλαβε αρνητική απάντηση τόσο από τον ιδιοκτήτη του γηπέδου κ. Βασίλη Αθανασιάδη όσο και από τη διοίκηση του Αστέρα αλλά και από ένα συγκεκριμένο παράγοντα του Αστέρα.
Γ) Για μας, το ποδόσφαιρο είναι παιγνίδι, είναι άθλημα… Με λύπη μας όμως παρατηρούμε στο σωματείο του ΑΟΝ Αστέρα ότι, για ορισμένους, το λαοφιλές άθλημα αποτελεί θέμα προσωπικής επιβίωσης ενώ λειτουργούν συστηματικά με βάση το οικονομικό τους συμφέρον».