Πρεμιέρα στον β’ γύρο της Α1 και το Ρέθυμνο Cretan Kings έμεινε χωρίς εκτός έδρας νίκη. Οι Ρεθεμνιώτες… τα βρήκαν σκούρα απέναντι στον Απόλλωνα Πάτρας, από τον οποίο όχι μόνο ηττήθηκαν με 75-57, αλλά έχασαν και τη διαφορά των 14άρων πόντων από τη νίκη τους στην πρεμιέρα.
Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου, σε ακόμα ένα εκτός έδρας παιχνίδι, παρουσίασε τις γνωστές αδυναμίες της και τελικά… τις πλήρωσε. Μουδιασμένο ξεκίνημα (11-2, 26-10, 34-16), πολλά λάθη σε επίθεση (12 στο α’ ημίχρονο) και χωρίς νεύρο και διάθεση στην άμυνα. Βρέθηκε στο -18 (34-16), αλλά βρήκε το σθένος και τις λύσεις να επιστρέψει στη διεκδίκηση του ματς. Με επιμέρους 8-16 στην 3η περίοδο και με «οδηγούς» τους Κάρτερ και Μάντεν μείωσε στους 3 (48-45) στα 9’10” πριν το φινάλε. Στη συνέχεια, όμως, επήλθε κατάρρευση. Λάθη επί λαθών έδωσαν την ευκαιρία στον Απόλλωνα να τρέξει ένα σερί 21-7 (69-52), να εκτοξεύσει την διαφορά στους 21 πόντους (75-54) και με επιμέρους 29-16 στην 4η περίοδο πανηγύρισε τη νίκη με 75-57.
Τα στατιστικά… ο καθρέφτης της επικράτησης του Απόλλωνα
Πολλές φορές η στατιστική δεν λέει την αλήθεια, αλλά στην Περιβόλα αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του ματς. Οι Ρεθεμνιώτες τελείωσαν το 1ο ημίχρονο με 25% (5/20) στα δίποντα και με 28% (2/7) στα τρίποντα και στο φινάλε είχαν 69% (16/23) στις βολές, 36% (13/36) στα δίποντα και 29% (5/17) στα τρίποντα. Στο 1ο μέρος είχαν 12 λάθη, ενώ οι γηπεδούχοι σε όλο το ματς υπέπεσαν σε 14. Το Ρέθυμνο ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 20 λάθη και 11 ασίστ, ενώ ο Απόλλωνας με 14 λάθη και 12 ασίστ.
Μοναδικός διψήφιος ήταν ο Κάρτερ (18π.), ενώ οι γηπεδούχοι είχαν τους Λαμπρόπουλο (15π., 8 ριμπ.), Μέιερ (15π.) και Ντίλαρντ (12π.) να πετυχαίνουν τους 42 από τους 75 πόντους της ομάδας τους και δη το 56%. Ο Τόμας Ντελινικάιτις πάτησε παρκέ για 19’49” και είχε 0/3 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 3 ασίστ και 2 ριμπάουντ, στο ντεμπούτο του με τη φανέλα του Ρεθύμνου. Σαφώς και ο Λιθουανός θέλει χρόνο για να βρει τα πατήματά του.
Από κει και πέρα, όμως, υπάρχουν αρκετά θεματάκια στο ρεθεμνιώτικο στρατόπεδο. Ο Σάφτενααρ έμεινε στους 2 πόντους, 2 ριμπάουντ και 2 λάθη σε 19’40”. Ο Στόουν στους 5 πόντους σε 23’44”. Πτωτική η πορεία και των δύο τις τελευταίες αγωνιστικές… Από την άλλη, ο Γιαννόπουλος πάλεψε για 30’32” με 8 πόντους και 8 ριμπάουντ. Ο Χάροου είχε 9 πόντους, 4 ασίστ, αλλά δεν απέφυγε τα πολλά λάθη (5), όπως και ο Μάντεν με 8 πόντους και 4 λάθη.
Ομάδα έδρας το Ρέθυμνο – Το «Μελίνα Μερκούρη» θα κρίνει την παραμονή
Η μάχη της παραμονής στην Α1 μόλις ξεκίνησε. Παραμονή που θα κριθεί στο «Μελίνα Μερκούρη». Ο Θανάσης Σκουρτόπουλος τόνισε στη συνέντευξη τύπου: «Δυστυχώς φέτος είμαστε μια ομάδα έδρας και αυτό θα πρέπει να το αξιοποιήσουμε μέχρι το τέλος». Στο ίδιο μήκος κύματος και οι δηλώσεις του Χάρη Γιαννόπουλου: «Πρέπει να κερδίσουμε όλα τα παιχνίδια που έχουμε μέσα στην έδρα μας και να χτυπήσουμε 1-2 ματς εκτός έδρας για να μπορέσουμε να πετύχουμε το στόχο μας, που είναι η παραμονή στην κατηγορία».
Ο στόχος του Ρεθύμνου δεν θα μπορούσε να είναι διαφορετικός, μιας και έχει μείνει χωρίς εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα. Τα ερχόμενα παιχνίδια με Κολοσσό, Αρκαδικό και Λαύριο θα κρίνουν πολλά, αν όχι τα πάντα…
Μουδιασμένο ξεκίνημα για το Ρέθυμνο
Χωρίς νεύρο και πάθος μπήκαν οι Ρεθεμνιώτες στο παρκέ. Με τρίποντο του Μέιερ έγινε το 11-2, ενώ οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν το πρώτο εντός πεδιάς σουτ στα 4’17” πριν το τέλος του 1ου δεκαλέπτου (11-4). Οι γηπεδούχοι επέβαλαν πλήρως το ρυθμό τους με δύο τρίποντα των Πάλμπλαντ, Μέιερ έκαναν το 19-6. Η 1η περίοδος έληξε στο 23-10 και οι φιλοξενούμενοι ήταν αναγκασμένοι να κυνηγούν για την συνέχεια της αναμέτρησης.
Λάθη, αστοχία και στο +18 ο Απόλλωνας
Η ομάδα του Κώστα Μέξα κυριαρχούσε στο παρκέ, ενώ οι Ρεθεμνιώτες προσπαθούσαν να βρουν τα πατήματά τους. Η είσοδος του Ντελινικάιτις δεν βοήθησε τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι ήταν άστοχοι (1/34 βολές ο Χάροου) και στα 4’52” πριν το τέλος του ημιχρόνου είχαν υποπέσει σε 11 λάθη. Ο Βεργίνης ευστόχησε σε τρίποντο και εκτόξευσε τη διαφορά στους 18 πόντους (34-16) στα 2’56”. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και τουλάχιστον έκλεισαν το ημίχρονο στο -13 (38-25).
Απόλυτη κυριαρχία του Ρεθύμνου για 11 λεπτά
Αυτό που έπρεπε να κάνουν οι Ρεθεμνιώτες από την αρχή του ματς, το έκαναν με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου. Πίεση πάνω στην μπάλα, παθιασμένη άμυνα και μυαλωμένες επιθέσεις. Ο Κάρτερ πήρε την ομάδα στις πλάτες τους και έριξε τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους (40-31). Ο Αμερικάνος σέντερ πέτυχε 8 συνεχόμενους πόντους και από τη στιγμή που βρήκε στηρίγματα από τον Μάντεν (4π.), το Ρέθυμνο «ροκάνιζε» τη διαφορά. Με το Κάρτερ να φτάνει τους 10 πόντους στο 3ο δεκάλεπτο, η διαφορά έπεσε στους 7 (46-39) στα 2’07”. Ο Σάφτενααρ έκανε το 46-41 και αν οι Χάροου-Ντελινικάιτις ευστοχούσαν από τα 6.75, οι φιλοξενούμενοι θα είχαν φτάσει ακόμα πιο κοντά. Το έκαναν, όμως, στο 1ο λεπτό της 4ης περιόδου. Χάροου και Κάρτερ έφτασαν το Ρέθυμνο σε απόσταση… αναπνοής, μειώνοντας σε 48-45 στα 9’10” πριν το φινάλε.
Ολική κατάρρευση
Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου είχε διανύσει το μεγαλύτερο μέρος της απόστασης, είχε πάρει ψυχολογία, είχε βάλει δύσκολα στον Απόλλωνα και είχε το μομέντουμ. Φευ… Τίποτα από όλα αυτά δεν συνεχίστηκε στο παρκέ της Περιβόλας. Μετά το τρίποντο του Γιαννόπουλου για το 52-48, ακολούθησε ένα σερί 13-0 για το 65-48 στα 4’32” πριν το φινάλε. Οι Ρεθεμνιώτες έκαναν παιδαριώδη λάθη, τα οποία οι Λαμπρόπουλος (κορυφαίος), Μέιερ και Ντίλαρντ δεν τα άφησαν ανεκμετάλλευτα.
Το σερί των γηπεδούχων έφτασε στο 21-7 (69-52 στα 2’41”) και στη συνέχεια η διαφορά ακούμπησε την μεγαλύτερη τιμή της και δη το +21 (75-54). Οι φιλοξενούμενοι είχαν χάσει ολοκληρωτικά την αυτοσυγκέντρωσή τους και πέταξαν στα σκουπίδια το εξαιρετικό 3ο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Κώστα Μέξα επικράτησε με 75-57, υπερκαλύπτοντας την διαφορά των 14άρων πόντων από την ήττα στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.
Διαιτητές: Γκόντας, Τζαφλέρης, Ξενικάκης
Τα δεκάλεπτα: 23-10, 38-25, 46-41, 75-57.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Κώστας Μέξας): Πάλμπλαντ 8(2), Ντίλαρντ 12(2), Κουζέλογλου, Μέιερ 15(3), Σάντλερ 8(1), Αργυρόπουλος, Βεργίνης 7(1), Τζαγουάρα 4, Πελεκούδας, Λαμπρόπουλος 15(1), Νικολόπουλος, Γουντς 6.
ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Σχίζας 2, Γιαννόπουλος 8(2), Χάροου 9, Στόουν 5, Κάρτερ 18, Ντελινινκάιτις, Μάντεν 8(1), Σάφτενααρ 2, Τσακαλέρης 5(1), Παναρετάκης, Δουλγεράκης, Θεοδωρίδης.
Δηλώσεις
Θανάσης Σκουρτόπουλος: «Το χειρότερο παιχνίδι της χρονιάς»
Ο προπονητής του Ρεθύμνου τόνισε πως η ομάδα του έκανε το χειρότερο ματς της χρονιάς, λέγοντας πως ακόμα και όταν μείωσε, η συμπεριφορά και ο τρόπος παιχνιδιού της δεν της επέτρεψαν να κάνει την ανατροπή. Χαρακτήρισε το φετινό Ρέθυμνο ως «ομάδα έδρας» και επεσήμανε πως πρέπει να το εκμεταλλευτεί για να βγει από την δύσκολη κατάσταση.
«Συγχαρητήρια στον Κώστα (σ.σ. Μέξα) και τον Απόλλωνα για τη σημερινή νίκη. Η ομάδα μετά τις αλλαγές έχει συσπειρωθεί, παίζει καλό μπάσκετ και τα αποτελέσματα μιλάνε από μόνα τους. Σε ότι αφορά εμάς, σήμερα κάναμε το χειρότερο παιχνίδι της χρονιάς. Ακόμα και όταν φτάσαμε κοντά στο σκορ, δεν απειλήσαμε ποτέ, αφού η συμπεριφορά μας και ο τρόπος που πήγαμε να πάρουμε το παιχνίδι ήταν τέτοιος που δεν θα μπορούσαμε να το γυρίσουμε. Κάναμε 4 μαζεμένα λάθη και το παιχνίδι τελείωσε εκεί για εμάς, αφού ο Απόλλωνας τα εκμεταλλεύτηκε και έφτασε στη νίκη.
Δυστυχώς φέτος είμαστε μια ομάδα έδρας και αυτό θα πρέπει να το αξιοποιήσουμε μέχρι το τέλος. Θα προσπαθήσουμε να βρούμε μια νίκη εκτός έδρας, μήπως και κάνουμε τη ζωή μας πιο εύκολη, γιατί κακά τα ψέματα έχουμε μπει σε δύσκολη κατάσταση. Θέλω να πιστεύω ότι με την προσθήκη του Ντελινινκάιτις, αν και έγινε άτσαλα αυτή η αλλαγή, μιας και ένας παίκτης πουλήθηκε μέσα στην εβδομάδα, θα βελτιωθούμε, θα μας δώσει εμπειρία και ποιότητα και θα μας βοηθήσει και εμάς να δούμε διαφορετικά τον τρόπο παιχνιδιού».
Χάρης Γιαννόπουλος: «Στόχος μας η παραμονή στην κατηγορία»
Ο έμπειρος φόργουορντ στάθηκε στις αλλαγές και στους τραυματισμούς, που δεν έχουν επιστρέψει στο Ρέθυμνο να βρει ρυθμό. Επίσης, δεν… μάσησε τα λόγια του και ξεκαθάρισε πως πλέον ο στόχος είναι η παραμονή στην κατηγορία.
«Ήταν ένα ακόμα εκτός έδρας παιχνίδι που δεν ανταποκριθήκαμε όπως θα έπρεπε. Κάναμε πολλά λάθη και επιθετικά και αμυντικά, με αποτέλεσμα ο Απόλλωνας να φτάσει σε μια δίκαιη νίκη. Έχουμε μπροστά μας πολύ δρόμο για να βελτιωθούμε. Λόγω των αλλαγών και κάποιων τραυματισμών δεν έχουμε καταφέρει να βρούμε ακόμα ρυθμό και να βελτιωθούμε. Πρέπει να κερδίσουμε όλα τα παιχνίδια που έχουμε μέσα στην έδρα μας και να χτυπήσουμε 1-2 ματς εκτός έδρας, για να μπορέσουμε να πετύχουμε το στόχο μας που είναι η παραμονή στην κατηγορία».
Από την πλευρά του, ο προπονητής του Απόλλωνα Πάτρας (Κώστας Μέξας), μεταξύ άλλων τόνισε: «Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες μου για την πολύ μεγάλη προσπάθεια που έκαναν σήμερα να κερδίσουν ένα σημαντικό και καθοριστικό παιχνίδι για το μέλλον της ομάδας στην κατηγορία. Η μεγαλύτερη ικανοποίηση για εμένα ξεκινάει από το γεγονός ότι κερδίσαμε το παιχνίδι μέσα από την άμυνα και θέλω να πιστεύω ότι οι παίκτες κατάλαβαν ότι αυτός είναι ο πιο ασφαλής τρόπος για να πετύχουμε τους στόχους μας…. Πρώτη φορά οδηγήσαμε αντίπαλο σε 22 λάθη…».
Τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής
ΠΑΟΚ-ΑΕΚ 79-75
Τρίκαλα-Κόροιβος 85-74
Απόλλων Πατρών-Ρέθυμνο Cretan Kings 75-57
Αρκαδικός-Κηφισιά 64-78
Λαύριο-Καβάλα 99-63
Παναθηναϊκός-Άρης 80-59
Κολοσσός Ρόδου-Ολυμπιακός
Η βαθμολογία
Θ. Ομάδα Βαθμοί Ν.-Η. Πόντοι
1. Παναθηναϊκός 28 14-0 1117-912
2. Ολυμπιακός 27 13-1 1172-900
3. ΑΕΚ 24 10- 4 1069-991
4. Άρης 23 9-5 1048-946
5. ΠΑΟΚ 22 8-6 1025-970
6. Κηφισιά 21 7-7 994-1015
7. Τρίκαλα 20 6-8 1056-1075
8. Κολοσσός Ρόδου 20 6-8 1033-1066
9. Κόροιβος 20 6-8 987-1068
10. Απόλλων Πατρών 20 6-8 1007-1064
11. Λαύριο 18 4-10 1013-1094
12. Ρέθυμνο 18 4-10 991-1070
13. Αρκαδικός 17 3-11 948-1110
14. Καβάλα 16 2-12 937-1116
Η επόμενη (15η) αγωνιστική
Σάββατο 23 Ιανουαρίου
17:00 Ρέθυμνο Cretan Kings-Κολοσσός (Μ. Μερκούρη-NS2)
17:00 Άρης-Αρκαδικός (Αλεξάνδρειο-NS2)
17:00 Κηφισιά-ΠΑΟΚ (Ζηρίνειο-NS4)
17:00 ΑΕΚ-Λαύριο (ΟΑΚΑ-OTESPORT4)
17:00 Καβάλα-Τρίκαλα (Καλαμίτσας-NS2)
17:00 Κόροιβος-Απόλλων Π. (Ήλιδας-NS2)
Δευτέρα 25 Ιανουαρίου
19:00 Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός (ΣΕΦ-OTESPORT4)