Πέντε χρόνια μετά την καταστροφική πυρκαγιά που κατέκαψε χιλιάδες στρέμματα αγροτοδασικής έκτασης στον Δήμο Αγίου Βασιλείου και ειδικότερα στα χωριά Πάνω-Κάτω Κρύα Βρύση, Κεντροχώρι, Πλατανέ, Ακούμια, Ορνέ, Σαχτούρια, Μέλαμπες,η δικαιοσύνη μίλησε σήμερα,σε πρώτο βαθμό,καταδικάζοντας δυο άτομα για εμπρησμό εκ προθέσεως .
Το Κακουργιοδικείο Χανίων έκρινε ένοχο ως φυσικό αυτουργό για την πυρκαγιά, έναν 30χρονο άνδρα υπήκοο Αλβανίας και του επέβαλλε ποινή 10 ετών ενώ ένοχος για ηθική αυτουργία κρίθηκε και ο 55χρονος κατηγορούμενος κτηνοτρόφος από την περιοχή Αγίου Βασιλείου στον οποίο επίσης επεβλήθη ποινή 10 ετών.
Η πυρκαγιά είχε ξεσπάσει το απόγευμα της 27ης Ιουλίου 2011 σε αγροτοδασική έκταση του χωριού Κρύα Βρύση και επι τρείς ημέρες κατέκαιγε δασικές και αγροτικές εκτάσεις στην ευρύτερηξ περιοχή με αποτέλεσμα να γίνουν στάχτη περισσότερα από 25.000 στρέμματα καλλιεργήσιμης αλλά και δασικής έκτασης.