Η τελευταία επιτυχία του ΟΦ Ιεράπετρας δεν μπορούσε να περάσει απαρατήρητη. Η Περιφέρεια Κρήτης απέστειλε συγχαρητήριο μήνυμα στους «μελανόλευκους» αναφέροντας:
«Συγχαρητήρια.
Κύριε Πρόεδρε,
Το Δ.Σ. της Ε.Π.Σ. Ρεθύμνου, εκφράζει σε εσάς, στα μέλη της Διοίκησής σας, στον προπονητή, στους ποδοσφαιριστές και στους φιλάθλους του Σωματείου σας, τα θερμά συγχαρητήριά του, για την κατάκτηση του Κυπέλλου Ερασιτεχνών Ελλάδας ποδοσφαιρικής περιόδου 2017-2018.
Η επιτυχία αυτή κάνει υπερήφανη όλη την ποδοσφαιρική Κρήτη.
Ευχόμαστε πάντα επιτυχίες και διακρίσεις».
Μια ανέλπιστα ευχάριστη χρονιά
Στον ΟΦΙ ολοκληρώνεται μια χρονιά που δεν θα μπορούσαν να τη φανταστούν οι παράγοντές του, πιο επιτυχημένη. Υπενθυμίζουμε ότι τέτοιον καιρό πέρυσι, είχαν βγάλει μια ανακοίνωση όπου κοινοποιούσαν μεταξύ άλλων στους φιλάθλους της ομάδας πως, με τα δεδομένα που επικρατούσαν (ο όμιλος είχε γνωστοποιηθεί ότι δεν θα είναι αμιγώς κρητικός), δεν ήταν δυνατό να σηκώσουν το οικονομικό βάρος.
Αφού πέρασε ένα διάστημα 20 ημερών, οι φορείς του ΟΦΙ βρήκαν χορηγούς και κατάφεραν να φτιάξουν ένα ομοιογενές σύνολο που πραγματοποίησε μια άκρως ικανοποιητική πορεία στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής με αποκορύφωμα το όμορφο ταξίδι ως και την κατάκτηση του τροπαίου στο κύπελλο ερασιτεχνών.